Yrsa Sigurdardóttir

VYŠLO ČESKY I ODKAZY

BIOGRAFIE ::

Foto: Lilja Birgisdóttir

24. srpna 1963 v Reykjavíku

Yrsa navštívila v roce 2006 knižní veletrh Svět knihy, přesto zůstávalo její jméno naší veřejnosti poměrně neznámé. V říjnu 2007 vyšla u nakladatelství Metafora její detektivka Poslední rituál a všechno může být jinak…

Po maturitě absolvovala Yrsa bakalářské studium v oboru stavební inženýrství na Islandské univerzitě, které dokončila v roce 1988 a magisterské studium v tomto oboru ukončila na univerzitě v Montrealu roku 1997. Yrsa pracuje jako stavební inženýrka pro společnost Fjarhitun a psaní knih má jako koníček. Autorčinou první knihou však nebyla detektivka, ale kniha pro děti. Od její prvotiny v roce 1998 jich vyšlo již pět. Islandský výbor IBBY (Mezinárodní výbor knih pro mladé lidi) ocenil Yrsu za její knihu v roce 2000 a v roce 2003 získala islandskou cenu za literaturu pro děti.

Právě kniha Poslední rituál, která vyšla v originále v roce 2005 a v roce 2007 u nás, je autorčinou první knihou pro dospělé. V německé produkci se chystá její zfilmování. Tato kniha byla již přeložena do 25 jazyků a po celém světě slaví úspěch. Jednu dobu dokonce  přeskočila v prodejnosti Dana Browna. Autorka by chtěla vytvořit sérii s hlavní hrdinkou, právničkou Tórou Gudmundsdóttir. V roce 2006 již vyšla její druhá kniha, Sér grefur gröf, která by měla vyjít i u nás a v roce 2007 spatřila světlo světa novinka s názvem Aska.

Yrsa žije v Reykjavíku, je vdaná a má dvě děti a nedávno se stala babičkou.

VYŠLO ČESKY ::

Samostatné

  • Kořist (Metafora, 2023/03) NOVINKA

Psycholožka Freyja a policista Huldar

Tóra Gudmundsdóttir

ODKAZY ::
Oficiální stránka na stránkách vydavatele (v angličtině)
Facebook https://www.facebook.com/YrsaSig/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA