Detektivka Austrálie a Nového Zélandu

Autoři Austrálie I Autoři Nového Zélandu

Sydney, foto: Tomáš SáraAustralská detektivka rozhodně není jen Ngaio Marshová a Artur William Upfield, i když u nás jsou to patrně nejznámější jména.

Na australském webu o tamní detektivce (austcrimefiction.org) se můžete kromě dlouhého seznamu autorů rozdělených na Austrálii, Nový Zéland a Jižní Pacifik zorientovat spíše podle nejvíce vyhledávaných jmen autorů. Přední místa zabírají spisovatelé jako Peter Corris, Garry Disher, Ngaio Marshová, Kerry Greenwoodová, Audrey Armitage, Robert G. Barrett, Arthur Upfield, Michael Robotham, Peter Temple, Claire McNab, Barry Maitland, Shane Maloney z nichž určitě všichni nejsou v našich končinách známi. Pojďme se podívat na krátký přehled toho, co nabízejí české knižní pulty z literatury od protinožců.
Austrálie v detektivce, foto: Tomáš SáraAčkoliv se Ngaio Marshová narodila a žila na Novém Zélandu, její detektivky s inspektorem Roderickem Alleyenem se ale odehrávají převážně v Anglii. Autorka je tvůrkyní třiceti dvou klasických britských detektivek, které jsou čtivé, ačkoliv většinou postrádají mrazivé napětí. Inteligentní a noblesní příběhy, neobvyklé vyšetřovací postupy, zajímavé lidské vztahy je to, co milujeme na titulech dámy, která patřila mezi čtyři královny (Agatha Christie- Margery Allinghamová – Dorothy L. Sayersová) detektivek.
Knihy Arthura Williama Upfielda u nás vycházely převážně v 70. letech a naposledy byly vydány příběhy s Napoleonem Bonapartem – Třikrát Napoleon Bonaparte v roce 1995. Hlavního hrdinu si možná spíše než z knížek budete pamatovat z televizního seriálu z roku 1991: Detektiv Bonaparte, kde „Bonyho“ ztvárnil australský herec Cameron Daddo.

Jedním z „nováčků“ na českých knižních pultech je Leigh Redheadová. Její tituly jsou velmi žhavé, humorné a plné riskantních akcí, jak se na hlavní hrdinku knih, bývalou striptérku – nyní soukromého detektiva Simone Kirshovou sluší a patří. Názvy dvou u nás vydaných titulů – Peepshow a Naostro – jsou silně provokativní jako tato přestavitelka série. Však i sama autorka by měla mít ze Simonina bývalého povolání jisté zkušenosti…
Od modelky by člověk patrně neočekával napínavý thriller, ale spíše nějaké to „holčičí povídání“. Kanadsko-australská modelka a spisovatelka Tara Moss však bývádokonce díky svým procedurálním popisům srovnávána s Patricií Cornwellovou. Tara Moss má na svém kontě již pět knih, u nás vyšla její prvotina s názvem Fetiš s kanadsko-australskou modelkou a studentkou soudní antropologie Makedde Vandervalovou.

Austrálie v detektivce, foto: Tomáš SáraPeter Corris je – jak píše ve svém článku Michaela Turková – stěžejním australským autorem, u nás bohužel poměrně neznámým. Pouze v roce 2002 od něj vyšly dva tituly s detektivem Cliffem Hardym. Corrisovy detektivky vycházejí od roku 1980 a odehrávají se ve známém australském prostředí. Do té doby bylo obvyklé, že příběhy byly situovány do Ameriky nebo Anglie.„Australskou Agathou Christie“ bývá ve své zemi nazývána Jennifer Rowe, u nás vyšel pouze její titul Chmurná sklizeň s reportérkou a amatérským detektivem Verity Birdwoodovou. Jennifer Rowe se podílela i na scénářích k televizním seriálům Ohlášené vraždy (Murder Call, 1997-2000) a Venkovští poldové (Blue Heelers, 1994-2006) na motivy jejích knih. V posledních letech píše pod pseudonymem Emily Rodda dětské fantasy knihy.

Peter Temple je sice australským autorem, pochází však z jižní Afriky. Úspěšná série s hlavním hrdinou Jackem Irishem, (právníkem, obráceným vymahačem daní a gamblerem a detektivem, který pátrá po pohřešovaných a připomíná Phila Marlowa) sbírá jednoho Neda Kellyho (cena udílená australskou asociací autorů detektivek) za druhým? Peter Temple je prvním Australanem, který obdržel Duncan Lawrie International Award, prestižní ocenění britské asociace autorů detektivek.

Austrálií se také nechává inspirovat německá autorka Manuela Martini se svým brisbaneským detektivem Shane O´Connorem.
Austrálie v detektivce, foto: Tomáš SáraV početné řadě australských autorů lze najít i Colina Falconera, který bohužel zatím na Centru detektivky chybí. Colin Falconer není českým čtenářům úplně neznámý. Díky jeho širokému žánrovému záběru si každý může v jeho tvorbě najít to své oblíbené téma. Ve svých knihách převážně poukazuje na problematické společenské jevy a jejich dopad na slabého jedince.

Českými regály se také mihl s thrillerem Čistič (Jota, 2007) Paul Cleave. Tento Novozélanďan bývá často přirovnáván ke svému vzoru Stephenu Kingovi.

Michael Robotham je dalším úspěšným australským autorem a posledním držitelem ceny Neda Kellyho (Shattner, 2008). U nás vyšel pouze titul s názvem Podezřelý (Knižní klub, 2005).

A jedna perlička na závěr. Jedno ze jmen, které slaví poměrně úspěch se svou prvotinou je autorka se jménem Ivana Hrubá, jejíž místo narození rozhodně není v Austrálii …
Vyšlo: 20.08.2009

Foto © Tomáš Sára.

Austrálie  
Corris Peter
Hayes Terry
Klein Peter
McCullough Colleen
Moss Tara
Redheadová Leigh
Rowe Jennifer
Temple Peter
Upfield Arthur William

Nový Zéland
Marshová Ngaio