Severská detektivka

Dánsko I Island I Finsko I Norsko I Švédsko

Kodaň
Kodaň, foto: Barbora Králová

Severská detektivka vyvolává možná v někom pocit studené Skandinávie a rozhodně nepatří k těm v Čechách nejznámějším a koneckonců v ní nenajdeme žádného velkého Poirota, Holmese, Masona či Maigreta, jehož jméno zkrátka „něco říká“ i tomu, kdo detektivky vůbec nečte. Když už jsme u Velkých detektivů, tím možná největším severským je Sven Hjerson, pátrač fiktivní spisovatelky Ariadne Oliverové, objevující se v několika detektivních příbězích Agathy Christie. Ale vážně. Ještě před rokem 1989 se na knižních pultech u nás představila švédská dvojice autorů Maj Sjowall a Per Wahloo a jejich detektivové ze stockholmské kriminálky v čele s Martinem Beckem, deset a jen deset detektivek, publikovaných v originále od poloviny let šedesátých do poloviny let sedmdesátých, označované jako romány o zločinu.

Elsinor
Elsinor, http://foto.janule.net/dansko07/

Díky edici Severská krimi nakladatelství Moba (www.mobaknihy.cz) se ale čtenářům představili i další skandinávští autoři, ti současní. Z Islandu je to úspěšný Arnaldur Indridason se svým kriminalistou Erlendurem a pseudonymem zahalená autorka Stella Blomkvist se stejnojmennou právničkou. Dále pak Norové Jo Nesbo a Kjell Ola Dahl, v jehož knihách vystupují policisté Froelichem a Gunnarstrandem, švédský autor Ake Edwardson s komisařem Erikem Winterem a finská autorka Outi Pakkanen. V edici se na podzim 2007 rovněž představil již zesnulý dánský autor Dan Turell se svým soukromým detektivem.

Detektivkám ze Skandinávie se věnují ale i jiná nakladatelství – jsou to knížky Švéda Henning Mankella s komisařem Wallenderem, švédské detektivkářky Helen Tursten s hlavní hrdinkou inspektorkou Irenou Tussovou a Dánky Gretelise Holm, ve kterých pátrá novinářka jménem Karin Sommerová.

větrný mlýn
Foto: Barbora Králová

V roce 2006 zavítala na přažský Svět knihy a o rok později se vydání první knihy v Čechách dočkala islandská autorka Yrsa Sigurdardottir. První detektivka v češtině vyšla roku 2008 také finské autoce jménem Leena Lehtolainen.

A rozhodně ještě zbývá zmínit finského autora románu Egypťan Sinuhet Mika Waltariho a jeho tři klasické detektivky s komisařem Palmu.

Skandinávské detektivky vydané v Čechách často získaly nějaké ocenění, z nichž k těm asi nejvýznamnějším patří cena Edgara za Noční autobus od dvojky Sjowall a Wahloo a Gold Dagger (Zlatá dýka) za Dech smrti Arnalda Indridasona a za jeden z románů ji dostal také Henning Mankell.

Dánsko
Blaedelová Sara
Holmová Gretelise
Horst Jørn Lier
Juulová Pia
Kazinski A. J.
Krefeld Michael Katz

Island
Blómkvist Stella
Indridason Arnaldur
Helgason Hallgrimur
Ingólfsson Viktor Arnar
Sigurdardóttir Yrsa

Finsko
Pettersson Torsten
Waltari Mika

Norsko
Egeland Tom
Fossumová Karin
Holtová Anne
Lindellová Unni
Tvedt Chris

Švédsko
Alvtegen Karin
Bengsdotter Lina
Bergfeldt Carina
Dahl Arne
Danielsson Kerstin Signe
Edwardson Ake
Eklund Sigge
Eriksson Kjell
Hedströmová Ingrid
Kristensen Monica
Läckberg Camilla
Larsson Stieg
Larsson Christina
Larssonová Asa
Mankell Henning
Marklundová Liza
Olczak Martin
Persson Leif G. W.
Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth
Sarenbrant Sofia
Schulman Ninni
Sjöwall Maj
Sund Erik Axl
Theorin Johan
Turstenová Helene
Wahlöö Per