* 7. března 1909 Montpellier – 3. března 1996 Chatillon, Francie
Legendární klasik francouzské drsné školy vychází znovu a nově…
Začínal jako zpěvák a šansoniér v montmartském kabaretu, ve čtvrti bohémů a umělců, kterými byl silně ovlivněn. Mezi jeho přátele patřili například básník André Breton nebo malíř Yves Tanguy. Sám Malet se k těmto surrealistům připojil a ve 30. letech publikoval vlastní poezii.
Během válečné okupace Francie se Malet rozhodl neemigrovat, na rozdíl od mnoha předních umělců, a prošel si za to německým zajateckým táborem Stalag. Po propuštění se dal namísto poezie na moderní prózu, která by mu pomohla finančně se odrazit ode dna. Vybral si detektivní žánr, který ve Francii do té doby poněkud skomíral, obzvláště drsná škola. K dostání byly buď romány překladové, nebo je psali Francouzi pod anglicky znějícími jmény a s americkými reáliemi. Opravdová francouzská drsná škola s Francouzem coby hlavním hrdinou chyběla. Proto když roku 1943 vyšla Maletovi první kniha 120, rue de la Gare, okamžitě si vysloužila velkou pozornost a oblibu čtenářů. Dalších 50 let Léo Malet tvořil romány, kterými se zapsal do panteonu detektivní literatury.
Byť ovlivněn Chandlerem a Hammettem, soukromý detektiv Nestor Burma má svá vlastní specifika a jemnůstky, a v srdcích všech Francouzů zůstává i dlouho po smrti svého autora.
Knih s Burmou je přes 30, z toho polovina spadá do série s názvem Nové tajnosti pařížské („Nové“ proto, že mají odkazovat a vzdávat čest klasickému sociálně-dobrodružnému románu Tajnosti pařížské od Eugena Suea.) Každý z řady Nových tajností se odehrává v jiné čtvrti Paříže. I když jich tudíž mělo původně být 20, autor stihl dokončit pouze 15 z nich.
Prvního filmového zpracování se Nestor Burma dočkal již v roce 1946, následovalo dalších 5 celovečerních filmů. Od roku 1991 až do nového milénia běžel televizní seriál se jménem hrdiny v názvu, hlavní roli ztvárnil Guy Marchand. Další adaptace je komiksová – proslulý ilustrátor Jacques Tardi (spolupracoval mmj. i s Danielem Pennacem) zpracoval 7 Burmových případů do působivých a čtenářsky oblíbených grafických románů.
Po Maletově smrti roku 1996 byla na jeho počest vydána speciální poštovní známka s motivem jeho ironického soukromého detektiva.
Aby Malet i Burma neupadli u čtenářů do zapomnění, nebo spíše aby znovuobjevilo tyto legendy českému publiku, vydává nyní nakladatelství XYZ první díl ze série Nových tajností pařížských, Slunce vycházelo za Louvrem.
OCENĚNÍ ::
1948 – Grand Prix de Littérature Policiére (Le Cinquième procédé)
1958 – Grand Prix de l´Humour Noir
Více o cenách
WEBOVÉ ZDROJE ::
http://www.thrillingdetective.com/burma.html
http://www.coolfrenchcomics.com/nestorburma.htm
http://home.olemiss.edu/~memanuel/malet.html
VYŠLO ČESKY ::
- Nádražní ulice 120 (120, rue de la Gare; Kra, 1995)
- Slunce vycházelo za Louvrem (Soleil nait derriére le Louvre; in: Třikrát Nestor Burma, Odeon, 1967; XYZ, 2009)
- Kilometry rubáše (Kilomtres de linceuls; XYZ, 2009)
- Medvídek a kalhotky (L´Ours et la cullote; in: Třikrát Nestor Burma, Odeon, 1967)
- Krysy z Montsouris (Rats de Montsouris; in: Třikrát Nestor Burma, Odeon, 1967)