Ďábel v ulicích (Richard Hawke)

Richard Hawke Ďábel v ulicíchTo, že Richard Hawke je vlastně pseudonym pro Tima Cockeye, autora ironických detektivek s pohřebákem Hitchcockem, není žádné tajemství. Záhadou však je, jak může jeden člověk stvořit dvě tak odlišné série.

Coby Cockey mě totiž autor nijak neoslovil, jako Hawke přikoval do křesla. Jsem si vědoma toho, že věty typu „příběh vás strhne od první stránky“ jsou u trochu omleté a vyčpělé, nedá se ale nic dělat, protože u téhle knihy to opravdu platí.

Vlastně už první věta stojí za to, a dál u se čtenář jen veze a nemá ani pomyšlení, že by se zvedl ze židle, protože příběh ho úplně pohltí. Ale co příběh – hlavně perfektně čtivý styl vyprávění, podaný očima hlavního hrdiny, newyorského soukromého detektiva Fritze Malonea.

Ten zas jednou byl ve špatný čas na špatném místě a teď jede ve vysoké hře, kde jsou v sázce životy nic netušících Newyorčanů. Starosta a policejní ředitel totiž mají na krku šílence, který chce peníze za to, že nikoho nezabije. A aby dodal svým slovům sílu, začal střílet do slavnostního průvodu.

A Malone tam v tu chvíli byl taky. Viděl toho dost na to, aby pochopil, že policejní verze pro veřejnost nesouhlasí a že tu něco neklape. On, starosta, ředitel policie a tajemný vyděrač jsou tak jediní, kdo vědí, o co tu jde. Nebo že by ne? Jak to vlastně je, kdo koho vydírá a co se skrývá za vnější fasádou policejního sboru, se můžete přesvědčit v tomhle parádním románu, kterým se představuje nový silný hlas na literární scéně.

Originál: Speak of the Devil
Překlad: Petr Kovácz
Vydal:
BB art, 2008

 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA