Roberto Ampuero

* 20. února 1953 Valparaíso, Chile

Chilský spisovatel, sloupkař a univerzitní profesor píše detektivní příběhy s mimořádným přesahem…

Roberte_Ampuero
(c) Emilio Kopatic

Díky němčině na soukromé škole mohl po absolvování sociální antropologie a latinskoamerické literatury odjet a studovat do Německa. Řadu let žil ve východním i západním Německu, s první ženou zažil i tvrdý režim na Kubě. Kromě dalšího studia se věnoval překládání a politice, byl také korespondent pro italskou tiskovou agenturu. V 90. letech vydal svůj první román, tehdy ještě v němčině.

Po návratu do Chile napsal už ve španělštině první román ze série se soukromým detektivem Cayetanem Brulé, kde si kromě detektivní osy také výrazně všímá politických vlivů.
Po krátkém pobytu ve Švédsku se roku 2000 autor usadil s rodinou v americké Iowě, kde vyučoval na univerzitě španělsko-portugalská studia. Roku 2011 byl jmenován velvyslancem Chile v Mexiku a od června 2013 do března 2014 zastával funkci chilského ministra kultury.
Napsal řadu společenských románů i vzpomínky na svůj pobyt v Havaně, v 90. letech se podílel na vzniku vůbec prvního chilského policejního TV seriálu Brigada Escorpión. Největší úspěch má však jeho volná série detektivek, v níž detektiv kubánského původu Cayetano Brulé řeší případy především v autorově rodném Valparaísu.

Autorovy knihy byly přeloženy do celého světa a získaly řadu ocenění, mimo jiné i v Číně.

VYŠLO ČESKY ::

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA