Kočka, která sklidila aplaus (Lilian Jackson Braun)

Kočka která sklidila aplausVe dvacátém pátem svazku kočičí série americké autorky Lilian Jackson Braun s názvem Kočka, která sklidila aplaus, se opět setkáváme s jejími zajímavými hlavními protagonisty – novinářem Jamesem Qwilleranem (pro přátele zvaným Qwill) a jeho kočkami Koko a Yum Yum.

Tato kniha má zápletku, která skýtá spíše více pátrání po rodinném tajemství, ale i nějaký ten zločin se v příběhu najde. Thelma Thackeray, rodačka z Moose County se po mnoha letech strávených v Hollywoodu vrací do města. Okolo staré dámy je spousta tajností a její příjezd vyvolává mnoho dohadů. Qwill se pouští do prozkoumávání minulosti této ženy, ovšem i současnost je velmi zajímavá. Podivuhodná smrt Thelmina bratra, utajená loupež papoušků a utajované zřizování Filmového klubu jsou jen některými zajímavostmi ze života Thackerayové.

Qwilleranovy kočky Koko a Yum Yum se jako obvykle projevují svými reakcemi, i když jich není tolik, jak jsme byli zvyklí u prvních titulů. Koko je jako obyčejně velmi všímavý a třídí nepříjemné lidi ihned – i když je třeba nikdy neviděl, velmi miluje Qwillovu stěnu knih, speciálně shazování určitých titulů, které má svůj důvod. Qwillovi pomůže Koko odkrýt důležité podrobnosti a vyřešit zločin.
Kniha není považována za nejlepší titul autorky, obzvlášť ve srovnání s prvními tituly. Autorka se především zaměřila na vyprávění množství drobných událostí z městečka a promísila je s humorem. Jelikož se Qwilleran momentálně zabývá sbíráním zajímavých starých příběhů, jsou i čtenáři vtahováni do jeho sbírky, se kterou je samozřejmě nutno se seznámit. Zločin je tentokrát pouze v náznaku a s jeho „realizací“ se setkáváme vlastně až na konci knihy. Pokud jste příznivci této série, určitě vás není třeba na tento titul lákat. Kniha se určitě zalíbí všem, kdo mají rádi zvířecí příběhy a hlavně oddechově příjemné a zdařilé vypravování běžných událostí s neobyčejnou dovedností. Přestože se v příběhu setkáte se spoustou odkazů z minulých dílů- ať už se budou týkat situací nebo osob, nebude nutné si předchozí knihy přečíst. Pravděpodobně si ale kočičí sérii zamilujete a do čtení starších knih se přesto pustíte.

Originál: The Cat Who Brought Down the House, vydáno G.P. Putnam`s Sons, New York 2003
Překlad: Helena Smolaková
Vydalo nakladatelství
Moba, 2008
224 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA