Daniel Pennac

Česky vyšlo I Ocenění

BIOGRAFIE ::

* 1944 Casablanca, Maroko

Tento oblíbený francouzský autor, vlastním jménem Daniel Pennachioni, se narodil do rodiny důstojníka, tudíž vyrůstal na různých vojenských základnách po celém světě. Tuto kosmopolitnost později bohatě využil. Ale coby školou povinný si krátil dlouhé chvíle na internátech čtením, což ho přivedlo k vystudování literatury a pedagogiky na univerzitě v Nice. Po škole se rozjel do světa a střídal rozmanitá zaměstnání stejně jako kontinenty – kácel stromy na Pobřeží slonoviny, řídil taxi v Paříži, dva roky strávil v Brazílii, až se nakonec zase vrátil do Francie. Nejprve jako ilustrátor časopisů, pak a natrvalo jako pedagog.

Učí už 25 let a jeho zážitky a zkušenosti s dětským světem a fantazií se odrážejí i v jeho literární tvorbě. Je autorem knih pro děti, esejů, románů, a také komiksu ve spolupráci s uznávaným ilustrátorem Jacquesem Tardim. (Česky vyšel jeho esej Jako román.) Ale naprosto legendární se stala Pennacova detektivní sága, která má od roku 1985 už sedm dílů. Hlavní postavou je smolař Benjamin Malausséne, ale nedílnou součástí každé knihy jsou i bizardní vedlejší postavičky, Benův rodinný klan, kamarádi z arabské čtvrti, teta Julie, osobití pařížští policisté, a hlavně originální styl vyprávění.

OCENĚNÍ ::
1987 – Cena knihkupců (La fée carabine)
1990 – knižní cena Inter (La petite marchande de prose)

KNIHY VYDANÉ ČESKY:: 

  • Lidožrouti z obchoďáku (Au bonheur des ogres, překlad Vlasta Misařová, Mladá fronta, 2004)
  • Obchodnice s prózou (La petite marchande de prose, př. Vlasta Misařová, Mladá fronta, 2002)
  • Smrt je přímočarý proces (Mladá fronta, Dauphin, edice: Slova; 2002; ISBN: 80-86019-69-1, př. Eva Misařová)
  • Sudička pistolnice (La fée carabine, překlad Eva Pokorná, Mladá fronta, 2003 / vyšlo také r.1993 jako Stařenky milují střely dum-dum)
  • Vášeň podle Terezy (Garamond, 2007)
Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA