V útulném a intelektuálském prostředí literární kavárny Knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze se 29. října 2009 konal slavnostní křest audioknih Agathy Christie.
Důraz na množné číslo je rozhodně na místě, protože se křtilo hned několik titulů. Více než rok starý komplet CD Deset malých černoušků (v podání Vladimíra Čecha, režie Dimitrij Dudík), o něco novější audiokniha Vraždy podle abecedy (v režii přítomné Hany Kofránkové a v podání Aleše Procházky), ale rovněž také dvě žhavé novinky – Schůzka se smrtí, kterou v režii Aleše Vrzáka namluvila Růžena Merunková, a Vražda Rogera Acroyda (čte Ladislav Lakomý, režie Michal Bureš). Kromě již tučně uvedených se celé akce jako hosté účastnili také autor hudby k „Černouškům“ Petr Mandel a překladatelka Vražd podle abecedy Eva Kondrysová.
Právě paní Kondrysová zavzpomínala na první vydání této detektivky v šedesátých letech, kdy byla za časů Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany vydána v legenádrní edici Třikrát, tentokrát tedy Třikrát Hercule Poirot. Pochválila jakési alter ego Agathy Christie Ariadne Oliverovou, ale hlavně se vyjádřila k samotnému překladu. Poirot, jak známo, není Angličan, a proto se naprosto pochopitelně do jeho řeči vloudí občas nějaká ta netradičnost – ona se toho snažila věrně držet, například dávala přívlastky za podstatná jména, ale čtenáři tuto zvláštnost Poirotovy mluvy zřejmě nepochopili. Paní Kondrysové začaly chodit dopisy a v dalším vydání došlo k úpravám.
Nehovořilo se ale jen o překládání, řeč samozřejmě přišla i na samotné audioknihy. Tak třeba Hana Kofránková zmínila, že si Aleše Procházku (který ostatně v její režii vystupoval už při křtu Lorda Morda Miloše Urbana) vybrala poté, co ho slyšela dabovat v seriálu Twin Peaks. Výběr provádí režiséři podle vlastního uvážení, které je jak vidno různé – a ukazuje, že i detektivky s kníratým mužem může mluvit žena, což je případ Růženy Merunkové.
Právě s ní je spojeno také jedno malé nedopatření. Dáma, která se na vás dívá z obalu kompletu CD Schůzka se smrtí, totiž není Růžena Merunková a nikdo z přítomných hostů ani dámu nepotkal. Že by detektivní záhada hodná Hercula Poirota? Jinak ale všechny obaly vypadají opravdu krásně, myslím, že dokonce lépe než obálky titulů z Knižního klubu.
Kromě audioknih bylo představeno také poslechové stání VOXBOX. Co si pod tímto pojmem představit? Počítačovou obrazovku s dotykovým displayem, na které si můžete pustit ukázky audioknih z produkce českých vydavatelství. Právě Academia na Václavském náměstí je první knihkupectví s tímto zajímavým „vynálezem“.
Vydavatelství Tympanum zastoupené Karlem Černoškem a Josefem Burkovským nezbývá než pochválit za opravdu pěkně zorganizovanou akci. A čtenárům – vlastně posluchačům – ať se CD líbí.
Foto: František Špaček, fotoalbum na Facebooku, Česká detektivka