Kočka mezi holuby (Agatha Christie)

Agatha Christie - Kočka mezi holubyMeadowbank je prestižní dívčí škola – možná nejlepší v Anglii – a právě zde začíná letní semestr. Nové žačky – mezi nimi princezna Shaista –, nová sekretářka, dvě nové učitelky nebo třeba ředitelka školy slečna Bulstradová, která uvažuje o odchodu na odpočinek a své nástupkyni. Ještě před začátkem semestru dojde k revoluci v Ramatu – princ Ali Jesuf, který je bratranec Shaisty, se pokusí s kamarádem pilotem uprchnout, ale jejich letadlo havaruje. Řada „zájmových skupin“ (což není citát ze současných novin, ale z knihy) prahne po princových diamantech, které někdo možná propašoval do Británie. A pak je jedné noci ve sportovním pavilonu školy zavražděna nová neoblíbená učitelka tělocviku.

Jedná se sice o detektivku s Herculem Poirotem, i když ten se objevuje až v poslední třetině; a nezapomene svému hostovi nabídnout ovocný sirup a padne zde též zmínka o paní Summerhayseové, u které byl Poirot ubytován v románu Smrt staré posluhovačky. Pozorný čtenář si všimne, že je zde chybně uvedena Poirotova adresa.

I když se kniha točí okolo špionáže – je tu například agent vydávající se za zahradníka -, jedná se o klasickou, čtivě napsanou detektivku zasazenou do zajímavého prostředí dívčí školy. Navíc je to „zase trochu jiná Agatha“.

Originál: Cat Aminy the Pigeons (1959)
Překlad: Edda Němcová
Vydal: Knižní klub, Praha 2007
(Roku 1969 vydáno v jiném překladu na pokračování ve Svobodném slovu)

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA