Adaptace detektivky Severní blata na ČT2

Severní blataV roce 2007 vyhrála adaptace románu islandského autora Arnaldura Indridasona Severní blata (Mýrin, česky vydala Moba, 2004) hlavní cenu soutěže MFF v Karlových Varech. ČT2 ho uvede 19.7.11 ve 23:50 hod. v rámci cyklu Noční filmový klub.

Detektivní thriller populárního islandského režiséra Baltasara Kormákura patří mezi divácky nejúspěšnější snímky ostrovní kinematografie a stal se také vyhledávaným titulem filmových festivalů. Snímek získal v roce 2006 pět domácích výročních cen, mimo jiné za nejlepší film a režii, a nadcházející rok si odnesl hlavní cenu ze soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Film je adaptací stejnojmenného románu z roku 2002 od islandského kriminálního autora Arnaldura Indridasona, od něhož v češtině vedle Severních blat vyšly například knihy Hlas, Jezero, Mrazivá noc a Růže smrti.

Severni blataÚstřední postavou filmových i literárních Severních blat je komisař Erlendur Sveinsson z kriminální policie v Reykjavíku. Případ vraždy postaršího muže žijícího v zapáchajícím suterénním bytě ho zavede na stopu úmrtí malé holčičky, k němuž došlo před třiceti roky. Vyprávění paralelně sleduje zaměstnance genetických laboratoří v Reykjavíku, který truchlí nad smrtí své dcery. Postupné odhalování dalších indicií směřuje k nečekanému odhalení, které spojuje obě dějové linie. Hlavní roli ve snímku vynikajícím chladně mysteriózní atmosférou ztvárnil oceňovaný islandský herec Ingvar E. Sigurdsson známý z filmů Fridrika Thóra Fridrikssona Ďáblův ostrov, Sokoli a Andělé všehomíra, ale také z amerických produkcí Nic takového či K-19: Stroj na smrt. Režisér a scenárista Baltasar Kormákur získal mezinárodní uznání již svým debutem, černou komedií S milenkou mé matky uvedeným také v českých kinech. Počínaje svým druhým filmem Moře se ustanovil jako jedna ze stálic karlovarského festivalu, kde byly posléze uvedeny všechny jeho nadcházející filmy: koprodukční thriller Výlet do nebe v hlavní roli s Forestem Whitakerem, Severní blata a naposledy černá komedie Svatba za bílé noci.

Originál: Jar City, 2006
Hrají: I. E. Sigurdsson, Á. E. Erlendsdóttir, A. R. Sigurdsson, B. H. Haraldsson, Ó. H. Jónsdóttir a další. Režie B. Kormákur 
Zdroj: www.ceskatelevize.cz
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA