Komentáře ke kvízům

Vyzkoušeli jste si naše kvízy?
ZNÁTE FANTOMASE?

Jeden až tři body: Nic se neděje, nepřišli jste v životě o nic podstatného.

Čtyři až sedm bodů: Vy znáte Fantomase hlavně z Hunebellových komedií a z Arabely. Doučit se mnohému lze v knize Iva Fencla Norman Bates kontra Fantomas (Protis, Plzeň 2006).

Osm až deset bodů: Surrealisté Fantomase milovali. I vy jste duší surrealista! Nejste třeba Petr Král?

Další kvízy


 

ZNÁTE AGENTA 007?

Jeden až tři body: Bond podle vás za moc nestojí. Máte svou pravdu, ale nechcete to zkusit alespoň s Danielem Craigem?

Čtyři až sedm bodů: Znáte filmy, ne ale původní Flemingovy romány-předlohy. Nevadí, jste i tak dobří.

Osm až deset bodů: Možná jste některé bondovky i četli! Bravo.

Další kvízy


 

ZNÁTE ALFREDA HITCHCOCKA?

Jeden až tři body: Hledáte snad ve filmech jen spektakulárno anebo jenom hezké lidi? Zamyslete se nad tímto svým přístupem! A pusťte si večer pár Hitchcocků.

Čtyři až sedm bodů: Vy zřejmě jste lidmi uznávajícími Hitchcocka, ale jeho televizní seriál, ty už zdaleka nemusíte mít.

Osm až deset bodů: Patrně máte někde na videu i všechny Hitchcockovy minirole, kterými uváděl a uzavíral jednotlivé díly svých televizních sérií. Bravo, ale nepřehánějte to.

Další kvízy


 

ZNÁTE EDGARA ALLANA POEA?

(komentář k výsledkům)

Jeden až čtyři body: Nepopíráme, že jisté minimum v hlavě nosíte, ale vzhledem k Poeově významu byste se měli hanbit!

Pět až osm bodů: To už je lepší. Dílo Edgara Allana Poea vám něco říká a máte smysl pro krásno.

Devět až deset bodů: Doporučujeme výlet do Poeova města Baltimore a jako Poeova přítele vás jistě rád přijme i Ray Bradbury.
Edgar Allan Poe (článek o autorovi na Centru detektivky.)
Další kvízy


 

ZNÁTE SHERLOCKA HOLMESE?

(vysvětlení k řešení)

1. a)
(Příběhy uvedené za „b“ jsou jedinými příběhy se Sherlockem Holmesem vyprávěnými ve třetí osobě.
Příběhy uvedené za „c“ sice Sherlock Holmes taky sám vypráví(!), ale pouze v rámci celkové Watsonova podání povídky.)

2. c)
(Paní Hudsonová byla „jenom“ Holmesovou a Watsonovou bytnou, a to ještě ne ve všech příbězích. Ne třeba v tom prvním… Do Beryl Stapletonové se zamiloval mladý Baskerville, když se vrátil z Ameriky a byl ohrožován na životě známým pejskem pana Stapletona.)

3. b)
(Tato otázka není ani zdaleka tak záludná a těžká, protože ji pokládá sám Sherlock Holmes, a to dokonce hned na začátku vůbec první povídky, ve které vystupuje. Navíc na ni dru Watsonovi, který naprosto nebodoval, ihned i odpovídá.)

4. a)
(Na dnešní poměry je ovšem tato povídka už velmi krotká. Oproti tomu Upír v Sussexu působí zpočátku daleko kontroverzněji. A Ďáblovo kopyto je taky velmi krvavé a děsivé, vždyť hned dva lidé tu během pár stránek zešílí hrůzou – a dva další jsou zavražděni.)

5. c)
(Doyle na různých místech uvádí Watsonovými slovy různé varianty. Jednou, že byl doktor raněn do nohy, jindy a jinde, že byl raněn do ramene. Nejsprávnější je tedy odpověď za c).

6. c)
(Tato hra zpracovává pouze druhou část románu Studie v šarlatové, která se jmenuje Země svatých.)

7. b)
(Žlutá tvář je sice jeden z případů, který Sherlock Holmes vyřeší chybně, ale to ještě neznamená, že zde nepřemýšlí. Pouze neměl dost informací. A „Thorský most“ je jedním z vůbec nejlepších Sherlockových příběhů, který lze svým způsobem zařadit i do kategorie „vraždy v uzamčeném pokoji“.
Oproti tomu Pěti pomerančových jadérek si sám Arthur Doyle sice cenil, soudný čtenář však snad uzná, že se jedná o nesmysl. A přední světový autor science fiction Isaac Asimov dokonce projevil podezření, že Doyle při sepisování tohoto příběhu spal 🙂

8. a)
(Opakování této scény zřejmě souvisí s vyřazením povídky Lepenková krabice z britského knižního vydání Vzpomínek na Sherlocka Holmese. Siru Doylovi bylo zdařilé pasáže patrně líto, a tak ji vřadil beze změny do nové povídky… Ve Studii v šarlatové je Poeův detektiv Dupin pouze zmiňován… A Odcizený dopis? To je samozřejmě Poeova a ne Doylova povídka.)

9. c)
(Tři studenti jsou jinou povídkou s Homesem. Šest skříní nejspíš zatím nikdo nenapsal. A Šest Napoleonů? Zatímco u Doyla se hledalo v nitru bust, v případě ruských autorů se pátralo právě v nitru křesel. Těch bylo ovšem jednou tolik.)

10. a)
(Tragédie v Birlstonu je název první části téhož románu, u nás nezfilmované, a tato první patří k vůbec nejzdařilejším detektivkám se Sherlockem Holmesem.)

11. b)
(Ostatně si povídku znovu přečtěme sami! Oproti tomu prózy Poslední případ a Prázdný dům sice značně „rozpohybovaly“ Sherlockovu legendu, on sám zde však nijak zvlášť duševně neexceluje…)

12. c)
(Dům U měděných buků uzavírá první povídkovou sbírku Dobrodružství Sherlocka Holmese. Druhá skvrna zase ukončuje třetí soubor „Návrat“. Pozor, v doslovu ke staršímu českému vydání povídek se chybně uvádí, že poslední časopisecky otištěnou holmesovkou byl Voják bílý jako stěna.)

13. a)
(Hledaný muž je Doylova povídka s Holmesem vydaná až roku 1948, její autorství však není jisté, respektive byla určitě dotvořena jinou osobou. A Korunní démant (1921)? To je původní, ještě formou dramatu psaná verze povídky Mazarinův drahokam.
Oba texty, stejně jako Tajemství vysokého muže, vyšly česky až roku 2004.)
Další kvízy


ZNÁTE AGATHU CHRISTIE?

(komentář k výsledkům)

Jeden až čtyři body: Zřejmě nejsou detektivky vaším šálkem čaje, nicméně je možné, že holdujete tzv. drsné škole.

Pět až sedm bodů: Vy už o Agátě Christie něco víte. Věříme, že budete své znalosti dál rozvíjet.

Osm až deset bodů: Vstupte do české Společnosti Agathy Christie!

Další kvízy


 

ZNÁTE DRSNÉHO HARRYHO?

(komentář k výsledkům)

Jeden až tři body: Na akční kriminálky a westerny se zřejmě díváte jenom pod nátlakem. Možná jste však shlédli slaďák Madisonské mosty – a to vám nikdo nebere.

Čtyři až sedm bodů: Dobrý výsledek, ale nic naplat, Clint Eastwood nejste.

Osm až deset bodů: Clintem Eastwoodem sice nejste, ale máte hodně z jeho mentality. Ale pozor, jsou to koneckonců jenom krimifilmy, co nám tady předkládá.

Další kvízy


 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA