Vyzkoušeli jste si naše kvízy?
ZNÁTE FANTOMASE?
Jeden až tři body: Nic se neděje, nepřišli jste v životě o nic podstatného.
Čtyři až sedm bodů: Vy znáte Fantomase hlavně z Hunebellových komedií a z Arabely. Doučit se mnohému lze v knize Iva Fencla Norman Bates kontra Fantomas (Protis, Plzeň 2006).
Osm až deset bodů: Surrealisté Fantomase milovali. I vy jste duší surrealista! Nejste třeba Petr Král?
Jeden až tři body: Bond podle vás za moc nestojí. Máte svou pravdu, ale nechcete to zkusit alespoň s Danielem Craigem?
Čtyři až sedm bodů: Znáte filmy, ne ale původní Flemingovy romány-předlohy. Nevadí, jste i tak dobří.
Osm až deset bodů: Možná jste některé bondovky i četli! Bravo.
Jeden až tři body: Hledáte snad ve filmech jen spektakulárno anebo jenom hezké lidi? Zamyslete se nad tímto svým přístupem! A pusťte si večer pár Hitchcocků.
Čtyři až sedm bodů: Vy zřejmě jste lidmi uznávajícími Hitchcocka, ale jeho televizní seriál, ty už zdaleka nemusíte mít.
Osm až deset bodů: Patrně máte někde na videu i všechny Hitchcockovy minirole, kterými uváděl a uzavíral jednotlivé díly svých televizních sérií. Bravo, ale nepřehánějte to.
(komentář k výsledkům)
Jeden až čtyři body: Nepopíráme, že jisté minimum v hlavě nosíte, ale vzhledem k Poeově významu byste se měli hanbit!
Pět až osm bodů: To už je lepší. Dílo Edgara Allana Poea vám něco říká a máte smysl pro krásno.
Devět až deset bodů: Doporučujeme výlet do Poeova města Baltimore a jako Poeova přítele vás jistě rád přijme i Ray Bradbury.
Edgar Allan Poe (článek o autorovi na Centru detektivky.)
Další kvízy
(vysvětlení k řešení)
1. a)
(Příběhy uvedené za „b“ jsou jedinými příběhy se Sherlockem Holmesem vyprávěnými ve třetí osobě.
Příběhy uvedené za „c“ sice Sherlock Holmes taky sám vypráví(!), ale pouze v rámci celkové Watsonova podání povídky.)
2. c)
(Paní Hudsonová byla „jenom“ Holmesovou a Watsonovou bytnou, a to ještě ne ve všech příbězích. Ne třeba v tom prvním… Do Beryl Stapletonové se zamiloval mladý Baskerville, když se vrátil z Ameriky a byl ohrožován na životě známým pejskem pana Stapletona.)
3. b)
(Tato otázka není ani zdaleka tak záludná a těžká, protože ji pokládá sám Sherlock Holmes, a to dokonce hned na začátku vůbec první povídky, ve které vystupuje. Navíc na ni dru Watsonovi, který naprosto nebodoval, ihned i odpovídá.)
4. a)
(Na dnešní poměry je ovšem tato povídka už velmi krotká. Oproti tomu Upír v Sussexu působí zpočátku daleko kontroverzněji. A Ďáblovo kopyto je taky velmi krvavé a děsivé, vždyť hned dva lidé tu během pár stránek zešílí hrůzou – a dva další jsou zavražděni.)
5. c)
(Doyle na různých místech uvádí Watsonovými slovy různé varianty. Jednou, že byl doktor raněn do nohy, jindy a jinde, že byl raněn do ramene. Nejsprávnější je tedy odpověď za c).
6. c)
(Tato hra zpracovává pouze druhou část románu Studie v šarlatové, která se jmenuje Země svatých.)
7. b)
(Žlutá tvář je sice jeden z případů, který Sherlock Holmes vyřeší chybně, ale to ještě neznamená, že zde nepřemýšlí. Pouze neměl dost informací. A „Thorský most“ je jedním z vůbec nejlepších Sherlockových příběhů, který lze svým způsobem zařadit i do kategorie „vraždy v uzamčeném pokoji“.
Oproti tomu Pěti pomerančových jadérek si sám Arthur Doyle sice cenil, soudný čtenář však snad uzná, že se jedná o nesmysl. A přední světový autor science fiction Isaac Asimov dokonce projevil podezření, že Doyle při sepisování tohoto příběhu spal 🙂
8. a)
(Opakování této scény zřejmě souvisí s vyřazením povídky Lepenková krabice z britského knižního vydání Vzpomínek na Sherlocka Holmese. Siru Doylovi bylo zdařilé pasáže patrně líto, a tak ji vřadil beze změny do nové povídky… Ve Studii v šarlatové je Poeův detektiv Dupin pouze zmiňován… A Odcizený dopis? To je samozřejmě Poeova a ne Doylova povídka.)
9. c)
(Tři studenti jsou jinou povídkou s Homesem. Šest skříní nejspíš zatím nikdo nenapsal. A Šest Napoleonů? Zatímco u Doyla se hledalo v nitru bust, v případě ruských autorů se pátralo právě v nitru křesel. Těch bylo ovšem jednou tolik.)
10. a)
(Tragédie v Birlstonu je název první části téhož románu, u nás nezfilmované, a tato první patří k vůbec nejzdařilejším detektivkám se Sherlockem Holmesem.)
11. b)
(Ostatně si povídku znovu přečtěme sami! Oproti tomu prózy Poslední případ a Prázdný dům sice značně „rozpohybovaly“ Sherlockovu legendu, on sám zde však nijak zvlášť duševně neexceluje…)
12. c)
(Dům U měděných buků uzavírá první povídkovou sbírku Dobrodružství Sherlocka Holmese. Druhá skvrna zase ukončuje třetí soubor „Návrat“. Pozor, v doslovu ke staršímu českému vydání povídek se chybně uvádí, že poslední časopisecky otištěnou holmesovkou byl Voják bílý jako stěna.)
13. a)
(Hledaný muž je Doylova povídka s Holmesem vydaná až roku 1948, její autorství však není jisté, respektive byla určitě dotvořena jinou osobou. A Korunní démant (1921)? To je původní, ještě formou dramatu psaná verze povídky Mazarinův drahokam.
Oba texty, stejně jako Tajemství vysokého muže, vyšly česky až roku 2004.)
Další kvízy
(komentář k výsledkům)
Jeden až čtyři body: Zřejmě nejsou detektivky vaším šálkem čaje, nicméně je možné, že holdujete tzv. drsné škole.
Pět až sedm bodů: Vy už o Agátě Christie něco víte. Věříme, že budete své znalosti dál rozvíjet.
Osm až deset bodů: Vstupte do české Společnosti Agathy Christie!
(komentář k výsledkům)
Jeden až tři body: Na akční kriminálky a westerny se zřejmě díváte jenom pod nátlakem. Možná jste však shlédli slaďák Madisonské mosty – a to vám nikdo nebere.
Čtyři až sedm bodů: Dobrý výsledek, ale nic naplat, Clint Eastwood nejste.
Osm až deset bodů: Clintem Eastwoodem sice nejste, ale máte hodně z jeho mentality. Ale pozor, jsou to koneckonců jenom krimifilmy, co nám tady předkládá.