Cizinec (Harlan Coben)

Cizinec z názvu není tak úplně hodný pán. Je to někdo, kdo se k vám přitočí a pošeptá vám tajemství, bez kterého byste byli mnohem šťastnější. Tajemství, jaké může zničit rodinu. Přesně takovou časovanou bombu hodil cizinec i rodině Adama a Corinne. Poradí si oba s následky?

cizinec-harlan-cobenMěla jsem s touhle knihou problémy. Chyběl mi tu nějaký sympatický polda nebo detektiv – Adam jako hlavní hrdina, i když advokát, byl zkrátka příliš obyčejný. Slušná práce, dvě děti, lakrosové zápasy, a najednou ohromný problém, který se chudák pokouší řešit. Plácá se v dilematu, jestli zachránit rodinu, manželství, sousedské vztahy atp. Možná čtenáři s rodinou se do něj dokáží vcítit líp, mě byl ale ubohý Adam Price naprosto putna.

Ale nebyl by to Harlan Coben, aby nedokázal čtenáře uhranout když ne postavami, tak aspoň zápletkou. Vy prostě potřebujete vědět, o co tam vlastně jde, i když jste skálopevně přesvědčeni, že hned po téhle kapitole už s knihou končíte. V té kapitole však autor záhadu ještě víc zašmodrchá, přidá další postavy, další proměnné, a vy tedy musíte přečíst ještě aspoň tuhle, možná ještě tu příští, a najednou jste v půlce – a zjistíte, že teď už prostě přestat číst nemůžete. Ach jo.

Cizinec lecčím připomíná výtečnou autorovu dřívější knihu Šest let – hrdina „z lidu“ vržen do podivné situace, policie se na něj dívá skrz prsty, a také mají společný srub na samotě coby jednu z finálových lokací. Kdo četl Šest let, ten bude mít od objevení srubu silný pocit deja vu, což je u tak dobrého autora alarmující. Jako by vykrádal sám sebe…

Cizinec je zvláštní kriminální román o americkém snu, který se snadno může zvrtnout v noční můru; o snu jakožto pouhopouhé iluzi, na jakou se všichni upínáme a uděláme cokoli, aby vydržela. Opravdu cokoli? Nevím, jestli až budu mít děti, budu taky střílet po všem, co se pohne. Holt v Americe může mít zbraň opravdu každý…

Originál: The Stranger, 2015
Překlad: Milan Lžička
Vydal: Knižní klub, 2016
341 stran

Share Button

Související příspěvky:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.