Často kladené dotazy (FAQ)

Často kladené dotazy (FAQ)

Co je vlastně Centrum detektivky a jak je možné, že na „detektivkách” najdu i thrillery.
O vzniku si můžete přečíst na této stránce a jednoduše řečeno: stránka nadšenců milujících detektivky a napětí. Název Centrum detektivky nebo někdy detektivky.com se celkem ujal a byla by škoda ho měnit, i když chceme čtenářům nabídnout co nejširší rozpětí v daném žánru. Na stránkách se snažíme informovat o všem, co se týká detektivky nebo románů s detektivní zápletkou. Sci-fi a horor pouze okrajově. Podrobně se jimi prozatím zabývat nehodláme.

Nerozumím zatřídění autorů do jednotlivých zemí. Proč je například Donna Leon mezi italskou detektivkou?
Kategorizace není jednoduchá, ať už se to týká zatřídění k zemi nebo ještě hůře k žánru (psychothriler, whodunit…). Autor je zařazen v příslušné zemi, protože jeho knihy jsou tou zemí „nasáklé”.

Proč na stránkách chybí můj oblíbený autor?
Jen jsme se k němu ještě nedostali nebo nám jednoduše unikl. Pak budeme rádi, když nám o něm dáte vědět, třeba se na něj v příštích článcích dostane.

Proč chybí v recenzích můj oblíbený titul toho a toho autora, když ostatní knihy recenze mají?
Vybírání recenzí nemá žádný řád. Tituly jsou vybírány zcela náhodně převážně podle vkusu a nálady recenzenta.

Na stránkách u autora máte uvedeno Adaptace podle filmů a já vím o několika filmech, které chybí.
Názvy nebo pokud možno základní informace o filmech můžete poslat na náš e-mail a rádi doplníme. To samé se může týkat jednotlivých knih. Některé jsou velmi špatně dohledatelné a my oceníme Vaši pomoc.

Chci se také přidat. Co všechno mohu poslat a kam?
Posílat můžete především aktuality, které nám unikly nebo tipy zajímavosti, které bychom měli uveřejnit na e-mail: redakce@centrum-detektivky.cz. Redaktory aktuálně nepřibíráme.

Proč je na stránkách braková literatura?
Proč? Protože existuje a někdy je tak známá, že se sluší o ní informovat. A také možná proto, že se najdou milovníci této literatury, kteří si takovéto články rádi přečtou. Jiní si možná zase rádi rozšíří obzor.

Proč nepíšete více o české literatuře?
Snažíme se informovat o zajímavých novinkách, takže se může stát, že v obrovském množství vydávaných knih se vaši oblíbení autoři  do našich článků nevejdou tak často, jak byste si představovali. Chceme, aby na našich stránkách bylo zastoupení zemí rovnoměrně vyváženo, i když někdy je to pořádně těžké 🙂

Máte jiné dotazy? Napište nám a třeba pomohou i někomu dalšímu.

A na závěr čistě terminologicky. Čeština má zkrátka zažité slovo detektivky, nějaké univerzálnější jako anglické mystery nebo německé Krimi není tak běžné.