Arthur William Upfield

Vyšlo česky

BIOGRAFIE ::

1. září 1890, Gosport, Anglie – 13. února 1964, Bowral, New South Wales, Austrálie

Angličan, který přijal Austrálii za svou domovinu a vymyslel pro ni netypického australského detektiva… asi tak před půl stoletím

Narodil se v Gosportu v Anglii do rodiny soukeníka. Po škole šel do učení k zeměměřičům, ale když ani napotřetí nesložil praktikantskou zkoušku, otec mu koupil lodní lístek do Austrálie a sbohem! V Austrálii pak pracoval na různých místech (honák, kuchař, pasák ovcí, po návratu z 1. světové války také lovec kožešin, hledač opálů a zlatokop.) Od dětství se pokoušel psát, ale teprve s dostatkem životních zkušeností ho začali vydavatelé brát vážně. Upfield tak ve svých knihách stvořil dalšího z klasických, i když v Evropě méně známých, detektivů – inspektora Napoleona Bonaparta. (Jméno získal od pečovatelek v dětském domově podle objemného životopisu vojevůdce, který chtěl jako batole sníst.) Bony je tmavý míšenec, v kterém se snoubí aboriginské znalosti buše a civilizovaná kultura bílých přistěhovalců, díky čemuž vyřeší každý zapeklitý případ… V Austrálii byla tato postava velmi oblíbena a v 70. letech vznikl i televizní seriál. Upfield napsal kromě 29 knih s inspektorem Bonapartem také řadu dalších z odlišných žánrů, od historické studie k biografii.

KNIHY VYDANÉ ČESKY::

  • Králičí plot (Odeon, 1972)
  • Odplata v buši (překl. Eva Oliveriusová, Československý spisovatel, 1981)
  • Třikrát Napoleon Bonaparte (obsahuje: Vdovy z Broome, Zlověstné kameny, Bony kupuje ženu; překl. F. Jungwirth, Grafoprint-Neubert, 1995)
  • Zánik jezera (překl. František Jungwirth, Mladá fronta, 1965)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA