Peter Corris

Vyšlo česky I Ocenění I Odkazy

BIOGRAFIE ::

* 1942 Stawell, Victoria, Austrálie
Stěžejní autor australské detektivky…
Z rodného Stawellu se s rodinou přestěhoval do Melbourne, kde chodil na střední i univerzitu. Získal tam diplom v oboru Historie a stal se akademikem, učil a bádal pro různé univerzity až do roku 1975, kdy přesedlal na novinařinu. Rok cestoval po světě, projel Evropu i Ameriku.

Svou první detektivku napsal v roce 1980, ale měl problém ji vydat. Tenkrát byl v nakladatelství zájem o romance a sci-fi, a Corrisův rukopis odmítla všechna velká nakladatelství, až ho vydalo jedno malé a takřka neznámé. Fakt, že se jeho hrdina prochází místy, které čtenáři osobně znají a poznávají, byl novinkou a způsobil převrat v dosavadní australské detektivní tvorbě. Do té doby totiž autoři zasazovali své krimi příběhy do angloamerického prostředí, kdežto Corris se nebál psát detektivní romány pevně spjaté s Austrálií, její historií a kulturou.

Jeho nejslavnější sérií jsou případy sydneyského soukromého detektiva Cliffa Hardyho, která čítá na 30 knih. Kromě ní napsal ještě tři další detektivní řady, pak historické romány a knihy z golfového prostředí a faktografické knihy o historii Pacifiku.

Mimo psaní se věnuje svým koníčkům – golfu, plavání, posilování a filmům. Je ženatý se spisovatelkou Jean Bedfordovou, mají tři dcery a žijí v Sydney.

OCENĚNÍ ::
1999 – Ned Kelly Lifetime contribution (celoživotní přínos)

ODKAZY ::
Oficiální stránky: www.petercorris.net

VYŠLO ČESKY ::

  • Černý princ (Black prince, přel. Libuše Burianová-Hasenöhrlová, Lidové noviny, 2002) série s Cliffem Hardym
  • Odměna (The Reward, přel. Libuše Burianová-Hasenöhrlová, Lidové noviny, 2002) série s Cliffem Hardym
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA