Čínský zabiják vraždí na Manhattanu uprchlé imigranty z potopené lodi a dává zabrat newyorské policii. Pomůže jí Lincoln Rhyme najít ukrývající se zbylé přeživší dříve než je najde zabiják? Čtvrtý příběh brilantního forenzního kriminalisty načetl jako audioknihu herec Jan Vondráček.
Americký spisovatel Jeffery Deaver kdysi prohlásil, že vždy četl rád napínavé thrillery, a když pocítil jejich nedostatek, začal je psát sám. V roce 1988 napsal svůj první román Manhattan je můj život s dvacetiletou, mírně výstřední a zvědavou dokumentaristkou Rune. Ještě se k téhle samozvané „vyšetřovatelce“ vrátil ve dvou dalších románech Smrt pornohvězdy a Žhavé zprávy. V roce 1992 začal psát sérii s vyhledavačem filmových exteriérů Johnem Pellhamem, který se pokaždé připlete k nějakému zločinu, ale když napsal dva tituly, zřejmě usoudil, že to stále není ono. Po druhém románu s Pellhamem se na čtyři roky odmlčel. To už se psal rok 1997 a Deaver přivedl na svět svou nejúspěšnější literární postavu, která ho proslavila nejvíce – kvadruplegického geniálního kriminalistu Lincolna Rhyma. Stalo se tak v románu Sběratel kostí, který byl opravdu úspěšný a dočkal se nejen filmové, ale nedávno i televizní verze. Knižní série k dnešku čítá už čtrnáct titulů.
Vydavatelství OneHotBook působí na poli audioknih už devět let a k dnešku posluchačům nabízí kolem třech stovek titulů. Kromě nových děl vydává i starší tituly bestselerových autorů. Mezi ně patří také Jeffery Deaver a jeho série s Lincolnem Rhymem, z níž OneHotBook vydalo už první čtyři tituly. Knižní vydání čtvrtého, a ve vydavatelství zatím posledního vydaného titulu Kamenná opice, se v žebříčku hodnocení čtenářů umístilo zhruba někde uprostřed – tedy když vezmeme v úvahu všechny Deaverovy tituly; v žebříčku hodnocení knih série Případy Lincolna Rhyma zabírá spíše spodní část.
Knihu načetl (stejně jako předchozí tři tituly) herec Jan Vondráček. Není to sice vyloženě představitel hlavních rolí, nicméně je oceňovaným divadelním a dabingovým hercem, a pokud jste ho v něčem viděli, tak budete souhlasit, že má nesporné charisma. Nezanedbatelnou roli měl ve filmu Sametoví vrazi, kde ztvárnil jednoho ze spolupachatelů tzv. Orlických vražd, nicméně na svém kontě má kromě divadla a dabingu řadu dalších rolí ve filmu i v televizi. Pro načtení Kamenné opice zvolil střídmou formu a dobře rozlišil hlasy hlavních postav, především Rhyma a jeho profesní a životní partnerky Amélie Sachsové. Zpočátku jsem měl trochu problém s hloubkou Lincolnova hlasu. Zdál se mi až nepřirozeně hluboký, ale v knize se píše, že kriminalista má hluboký hlas, a nakonec se na to dá celkem zvyknout.
Zápletka Kamenné opice vychází z pašování čínských imigrantů do USA ve skrytém prostoru nákladní lodi. Jedna taková právě směřuje k východnímu pobřeží Spojených států, když se jí vydá pronásledovat člun pobřežní stráže. Na „zásilku“ dohlíží jeden z bossů pašeráckého gangu, tzv. Hadích hlav, mezinárodně hledaný zločinec s přezdívkou Duch. Když vidí, že loď už nestačí doplout ke břehům Long Islandu, zamkne imigranty v podpalubní místnosti a odpálí připravenou nálož. Ta má však větší sílu, než Duch čekal, takže možná i proto se části imigrantů podaří z potápějící se lodi uprchnout a dostat se na záchranném člunu na pláž. Duch přeživší pronásleduje na jiném člunu a některé běžence pak na pláži zastřelí, část jich znovu uprchne. Duchovi je jasné, že budou hledat útočiště v čínské čtvrti v New Yorku a rozhodne se je všechny vypátrat a zlikvidovat.
Nicméně newyorská policie se může spolehnout na Lincolna Rhyma a jeho tým pomocníků zkoumající důkazy z míst činu. Lincoln o příjezdu lodi věděl a sám na ni bezpečnostní složky upozornil, nečekal ale, že Duch loď potopí. Celou tragédii považuje za osobní selhání a je rozhodnutý se svým týmem najít všechny přeživší dříve, než je najde Duch. A samozřejmě chce také zabijáka najít a předat spravedlnosti. Duch má však v New Yorku několik najatých pomocníků, navíc má na výplatní listině také některé státní úředníky. A neštítí se ničeho…
Kamenná opice se od jiných románů s Lincolnem Rhymem přeci jen liší v tom, že tentokrát hned od začátku víme, kdo je pachatel. Děj tak začíná jeho pronásledováním (tady celkem zdárný akční začátek), k čemuž obvykle dochází až v závěru knihy. Po úvodní dramatické sekvenci tempo poněkud polevuje a s postupem času si při čtení člověk uvědomí, že by určité zkrácení knize prospělo. Jeffery Deaver vždycky proti Lincolnovi stavěl kvalitního protivníka, takového téměř supermana, který je všude a nikde, který je navíc mistr psychologie, úniků a kdoví čeho ještě. Ale proč ne, v detektivní literatuře je to celkem běžné a geniální kriminalistický mozek vyžaduje důstojného soupeře. Tady ovšem dlouho není jasná Duchova motivace (proč za každou cenu chtěl zavraždit imigranty, kteří by ho nemohli nijak ohrozit), která je vysvětlena až v samotném závěru (byť ten to moc z hlediska věrohodnosti nevylepšil). Děj se hodně točí kolem čínské komunity v New Yorku a čínských zvyklostí, ale záplavy orientálních jmen se bát nemusíme. Autor se v tomto ohledu šikovně vyhnul zmatku, a tak několik klíčových čínských postav Ameriku obdivuje, a proto má druhé anglické jméno nebo přezdívku, čímž spisovatel čtenáři usnadňuje orientaci mezi nimi.
Kdo už něco od Deavera přečetl, tak ví, že tenhle autor si libuje v zásadních zvratech, které v závěru knihy bývají často několikanásobné. Při čtení dalších titulů už pak čtenář v některých scénách předpokládá, že všechno bude jinak. A má pravdu. Speciálně v Kamenné opici lze najít dva nebo tři exemplární příklady. Faktem je, že je tady jeden dost podstatný zvrat, který jsem opravdu nečekal, ale možná proto, že jeho proveditelnost není moc pravděpodobná a trochu postrádá logiku.
Čtvrtý Lincolnův příběh tak opravdu patří v žebříčku hodnocení tam, kde je. Není to nejhorší román, ale kvalit Sběratele kostí či Tanečníka nedosahuje. Pro ty, co mají Lincolna a jeho kolegy rádi, to bude vítaná účast na vědeckém vyhodnocování důkazů, pro ty ostatní možná trochu zdlouhavé čekání na závěr, který se dá víceméně předpokládat.
Knižní předloha:
Originální název: The Stone Monkey (2002)
Vydání v České republice: Domino (2002)
Přeložil: Jiří Kobělka
616 stran
Audiokniha:
Vydáno: OneHotBook (2020)
Čte: Jan Vondráček
Celková délka: 17 hodin 31 minut
Médium: 2 CD / mp3