Hořící drát (Jeffery Deaver)

horici-drat-jeffery-deaverElektřina je všude a všem nám slouží. Co když se jí ale někdo rozhodne zneužít k zabíjení lidí? Co když cokoliv kovové kolem Vás může být pod proudem? Jak víte, kde pachatel znovu zaútočí? Jediná šance pro New York je geniální kriminalista Lincoln Rhyme!

Autobus městské hromadné dopravy v New Yorku je zasažen obloukovým výbojem z nedaleké rozvodny. Dojde k požáru, jeden z cestujících přijde o život. Při zásahu tak vysokým napětím je zázrak, že obětí nebylo víc. Zvlášť přihlédneme-li k faktu, že šlo nejspíš o teroristický útok – někdo předtím totiž pomocí dálkového přístupu vypnul ostatní rozvodny, takže všechen zbývající proud šel právě do té, která se pak stala smrtící zbraní.

Pachatel dá o sobě brzy vědět. Vedení elektrárny, jíž rozvodny patřily, posílá výhrůžný dopis. V něm žádá o omezení přísunu elektřiny ve městě po určitou dobu, jinak budou umírat další lidé. Jde o ekoteroristickou organizaci? Nebo bývalého zaměstnance, který se chce elektrárně mstít? Času je málo, a když jde do úzkých, policie žádá o pomoc – jako obvykle – Lincolna Rhyma.

Tento kvadruplegický kriminalista má jednu z nejlépe zařízených laboratoří v zemi. Je umístěna v jeho soukromém domě poblíž Central Parku. Rhyme se jako vždy při pečlivém vyhodnocování důkazů může opřít o svůj tým – partnerku Amélii Sachsovou, laboratorního technika Mela Coopera, detektiva Lona Sellito a relativně novou posilu týmu – mladého policistu Rona Pulaského. Zkušený a inteligentní kriminalista bude mít tentokrát opravdu hodně málo času, aby pomocí nalezených důkazů nejen určil, kde bude pachatel znovu zabíjet, ale samozřejmě i vrahovu totožnost.

Hořící drát je devátým titulem, jehož hlavním hrdinou je výše zmíněný Lincoln Rhyme (stejnojmenná série nyní čítá už jedenáct titulů). Americký autor Jeffery Deaver ho napsal už v roce 2006, tedy ještě předtím, než poslal Lincolna vyšetřovat případ smrtících bezpilotních letadel, tzv. dronů (Pokoj smrti), než ho postavil tváří v tvář Lucasi Davenportovi (hrdina série Deaverova kolegy Johna Sandforda) ve velmi zajímavém povídkovém souboru, a ještě předtím, než ho nechal vyšetřovat řádění Sběratele kůží. Česky pak vyšel Hořící drát poprvé v roce 2010. O pět let později vydalo nakladatelství Domino titul v kompletně přepracované podobě – vylepšeném překladu, novou sazbou a obálkou.

Elektřinu všichni vnímáme jako předmět denní potřeby, jako naprostou samozřejmost, jako něco, co nám slouží vždy a všude. Až do doby, kdy třeba i na kratší dobu vypadne proud, a my si uvědomíme, jak jsme bez proudu bezradní a téměř doslova slepí. Jeffery Deaver však tentokrát elektřinu využívá netradičně, jako vražednou zbraň. Zbraň o to horší, že je vlastně neustále všude kolem nás. Spící, připravená v nesprávných rukách zabíjet. V rukách šílence může být všudypřítomným a krutě smrtícím nástrojem.

Tentokrát ale pachateli nevidíme hned od začátku tolik do ruky, jako v jiných příbězích s Rhymem. Zločiny, které se staly, sledujeme z jeho pohledu jen krátce. Jakoby se tentokrát autor více zaměřil na vyhodnocování důkazů z místa činu a vyvozování závěrů. Jinak však román zachovává všechny ostatní typické atributy „Rhymovek“, ať už je to pravidelné střídání akční linie s rozborem nalezených důkazů v Rhymově laboratoři, klasické setkání s pachatelem někdy v polovině knihy, překonávání nastražených pastí, nebo zvrat (často i vícenásobný) v závěru knihy. Tady však ještě není tak vrstvený jako třeba v pozdějším Sběrateli kůží. Navíc ti, kdož se řadí mezi pravidelné čtenáře Deaverových románů, se jistě nenechají nachytat snadno se nabízejícími stopami, ani neskočí na špek některým Rhymovym léčkám.

Připadá mi, že se zde malinko více hraje na citovou strunu, ať už jde o Lincolnův zdravotní stav, nebo o Rona Pulaského, který se dostane do celkem vážného problému. Kromě něj a dalších zmíněných stálých spolupracovníků Lincolna Rhyma zde padne zmínka i o Pam, Améliině „náhradní neteři“, která figurovala už v prvním dílu série s názvem Sběratel kostí a nezanedbatelnou úlohu má i v jeho volném pokračování (a zatím posledním titulu série) – zmíněném Sběrateli kůží. V několika krátkých scénách dojde i na rozhovor (pouze telefonický) s kalifornskou vyšetřovatelkou Kathryn Danceovou, hrdinkou další Deaverovy série. Osobně se setkali v jiných románech už vícekrát, mimo jiné např. v titulu Tvůj stín.

Hořící drát stavbou příběhu nijak nevybočuje z Rhymovské série, vyniká však netradičním smrtícím nástrojem, který může být zdrojem napětí (příhodný výraz v souvislosti s titulem, že?), i tam, kde bychom to běžně nečekali. Hrdinové příběhu si musí být jisti, kdy je bezpečné vzít za obyčejnou kliku, musí si hlídat, jestli náhodou nestojí na kovovém schodišti či lávce, případně jak velké nebezpečí může hrozit v budově s kovovými nosníky, na staveništi, nebo třeba i na dětském hřišti s kovovými prolézačkami. Takto se nabízející zajímavý potenciál byl velmi dobře využit, a díky tomu devátý případ Lincolna Rhyma zůstává důstojným kolegou ostatním titulům série.

 

Originální titul: The Burning Wire (2006)
Vydáno: Simon & Schuster, New York (2010)
Vydání v České republice: Domino (201
5; třetí vydání)
Přeložil: Jiří Kobělka (
2006)
608 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA