Návrat tanečního mistra (Henning Mankell)

V tomto příběhu není hlavní postavou komisař Wallander, ale obyčejný švédský policista Stefan Lindman. Tomu však lékařka oznámí, že má zhoubný nádor, rakovinu. Aby odvedl myšlenky co nejdál od nemocnice, terapie a možné smrti, vezme si dovolenou a vydá se na sever do města, kde byl surově zavražděn jeho bývalý kolega z okrsku, Molin. U místní policie si padne do noty s velitelem Larssonem, takže se může neoficiálně podílet na vyšetřování. Vypadá to tak, že někdo Molina ubil k smrti, a pak jeho krvavé nohy otiskl na podlahu podle základních kroků tanga. Zdá se víc než pravděpodobné, že Molinova smrt má původ v jeho dobře utajované nacistické minulosti. Pak je ale zabit i Molinův soused, což šokuje nejen švédskou veřejnost, ale i Molinova vraha… A tak protože jsou obě vraždy připisovány jednomu člověku, není policie jediná, kdo pátrá po pravdě…

Příběh vychází ze skutečnosti, že ve Švédsku jsou i v dnešní době lidé, pro které nejsou ideály nacizmu zdaleka mrtvé, kteří těžce nesli neutralitu své země a kteří neváhají pro svou věc i zabíjet.

Ačkoli jde o zkrácenou verzi, je tahle kniha stejně dobrá jako wallanderovky, zkrátka se tu ukazuje, že Mankell umí psát s jakýmkoli hlavním hrdinou, a to skvěle.

Nejlepší světové čtení svazek č. 33, ISBN: 80-86880-14-1
Reader´s Digest Výběr

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA