Kvadruplegický kriminalista Lincoln Rhyme se stane hrdinou televizního seriálu

Před dvaceti lety byl natočen thriller Sběratel kostí podle stejnojmenné úspěšné knihy amerického spisovatele Jefferyho Deavera. Od té doby se její hlavní hrdina objevil ve čtrnácti dalších románech. Nyní ožije v seriálu televize NBC Lincoln, který by se měl začít vysílat na jaře příštího roku.

Sběratel kostí byl román, ve kterém se čtenáři poprvé seznámili s Lincolnem Rhymem, někdejším forenzním expertem, který byl po ošklivém zranění upoután na lůžko. Téměř nepohyblivé kriminalistické eso se pak stalo konzultantem newyorské policie. Jeho „prodlouženou rukou v terénu“ byla policistka Amélie Sachsová, se kterou se Rhyme na případu „Sběratele kostí“ seznámil, a která spolupracovala ještě s detektivem Louem Sellitem a laboratorním expertem Melem Cooperem. Román autora proslavil a dodnes čtenáři po celém světě netrpělivě čekají na každý další titul z této série, jejíž patnáctý román v pořadí vychází letos na podzim.

Foto: NBC

Snímek Sběratel kostí z roku 1999 ovšem není jedinou adaptací knih Jefferyho Deavera. Už o dva roky dříve byl zfilmován titul Dívčí hrob (1995), a to v podobě snímku Vražedné ticho. Po uvedení Sběratele kostí do kin se prý nechal Jeffery slyšet, že je filmovou verzí zklamán a že už k žádné spolupráci s filmaři nejspíš nedojde. V roce 2010 byla nicméně zfilmována kniha Ďáblova slza (1999). Žádná z adaptací však nedosáhla valného hodnocení a Ďáblova slza se dokonce nedostala ani přes průměr 50 %. Před pár lety se také objevila zmínka o tom, že by mělo dojít ke zfilmování románu Říjnový seznam, ale od té doby se ohledně realizace neobjevilo nic nového a zdá se, že všechno kolem toho utichlo.

Neměli bychom ovšem zapomenout na dvě zfilmované povídky. V roce 2008 natočili američtí filmaři krátkometrážní třiadvacetiminutový thriller Víkenďák. Předlohou se stala stejnojmenná povídka z roku 2003. Další povídka z téhož roku – Na rybách – byla dokonce realizována u nás a šlo o osmiminutový studentský film se Zdeňkem Podhůrským v hlavní roli.

Nový seriál Lincoln opět vychází z knižní předlohy Sběratel kostí. V lednu letošního roku byl odvysílán pilotní díl a poté si televize NBC objednala další epizody, jejichž natáčení začalo v květnu letošního roku. Zatím není jasné, kolik bude mít seriál (respektive první řada) epizod. S koncem první série by mělo dojít i k uzavření případu „Sběratele kostí“, kromě toho by se v ní mělo objevit i několik epizodních příběhů. Podle oficiálních stránek Jefferyho Deavera to vypadá, že NBC zřejmě hodlá zpracovat i další romány a celá série adaptací by pak měla být zakončena titulem Ostrý řez.

Foto: NBC

Co se týče hereckého obsazení, tak je zajímavé, že i v knize je Lincoln Rhyme běloch, ve zmíněném filmu z roku 1999 ho ale ztvárnil černošský herec Denzel Washington, a i Lincolnův nový představitel je černé pleti. Tvůrci se zjevně nechali inspirovat spíše filmovou podobou. Lincolna Rhymeho si zahraje pětačtyřicetiletý divadelní, televizní a filmový herec Russell Hornsby. Zatím se objevil jen v několika filmech, ale zahrál si v řadě televizních seriálů, například v titulech Grimm, Chirurgové nebo Zákon a pořádek. Amélii Sachsovou ztvární po Angelině Jolie čtyřiatřicetiletá americká herečka a modelka Arielle Kebbel. Objevila se mimo jiné v seriálech Gilmorova děvčata, Kriminálka Miami či Vincentův svět. Zahrála si také reportérku a jednu z přítelkyň Dwayneho Johnsona v seriálu televize HBO Hráči.

Pokud se podíváme na jména dalších postav seriálu, najdeme v něm jen jedno podvědomější jméno, a to Rick Sellitto. Čtenáři knižní série s Lincolnem Rhymem ovšem vědí, že jeho přítel a hlavní „zadavatel“ práce se jmenuje Lou. Velice pravděpodobně ale půjde o stejnou postavu, vzpomeňme, že v původním filmu se Amélie jmenovala Donaghyová, zatímco v knize Sachsová. V novém seriálu si Sellita zahraje Michael Imperioli (Mafiáni, Mizerové), v původním filmu ho ztvárnil Ed O’Neill (Ženatý se závazky, Taková moderní rodinka). Není ovšem jisté, jestli se v seriálu vůbec objeví Lincolnův ošetřovatel Thom nebo laboratorní expert Mel Cooper, nebo zdali budou mít prostě jen jiná jména.

Sám nový představitel Lincolna Rhymeho přiznal, že bude těžké navázat na svého předchůdce Denzela Washingtona. Jeden z novinářů po zhlédnutí pilotní epizody nicméně píše o tom, že zatím nabízí potřebnou dávku vážnosti, humoru i nasazení. Také je podle něj jasné, že se samozřejmě bude držet prvků typických pro Deaverovy romány, ale bude se snažit také přinést něco nového.

Doufejme tedy, že si televizní tvůrci povedou lépe než ti filmoví, a že poměrně ambiciózní projekt neskončí s ostudou zapomenutou první řadou. Ztvárnění knih do podoby seriálu dává scénáristům více možností, jak se držet předlohy a pořídit knize důstojnou adaptaci. Tituly z poslední doby, jako například Bosch nebo Ty, které vznikly jako adaptace úspěšných knih, to jen potvrzují. Také doufejme, že si pak seriálu všimne některá z našich televizních stanic a čtenáři, kteří budou chtít vidět svého oblíbeného kriminalistu na obrazovce, nebudou odkázáni na placené služby nebo pokoutní stahování…

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA