Žhavé zprávy (Jeffery Deaver)

Jeffery Deaver Žhavé zprávyMladá reportérka se pokouší natočit reportáž, která by osvobodila nevinně odsouzeného člověka za vraždu. V patách jí však stojí skutečný vrah, navíc se musí nečekaně starat o tříletou holčičku kamarádky. Odsouzenci zatím ve vězení odtikávají poslední hodiny či minuty života, někdo mu tam usiluje o krk…
Rune je kameramanka, která pracuje ve zpravodajství velké televizní stanice Network. Do studia se jí dostane dopis Randyho Boggse, který si již třetím rokem odpykává ve vězení trest za vraždu Lance Hoppera, bývalého šéfa Networku. Boggs, kterého se již ve vězení pokusili zabít, je zoufalý, jeho dopis je voláním o pomoc nevinně odsouzeného člověka.
Rune Boggsovi kupodivu věří. Cítí, že je opravdu nevinen a že by z toho mohla být senzační reportáž, kdy televizní stanice pomůže na svobodu oběti justičního omylu. Zároveň také ví, že by jí to v kariéře mohlo posunout od kamery třeba až k produkční zpráv. Drobné, extravagantně oblečené dívce odvaha nechybí, a tak se vydá přímo k moderátorce Piper Suttonové, jedné z nejvýše postavených nadřízených, s žádostí, aby směla na reportáži pracovat jako reportérka. Tvrdé šéfové se nejdříve Runina opovážlivost nelíbí, ale nakonec ji neochotně přidělí ke zkušenému reportérovi Lee Maiselemu.
Dívka je nadšená. V soukromém životě se jí už ale tak nedaří. Bydlí se svou kamarádkou Claire a její tříletou dcerkou Courtney ve starém hausbótu kotvícím na řece Hudson v New Yorku. Claire si útočiště u Rune vymodlila jen na krátkou dobu, která však už trvá více než šest týdnů, více než je Rune příjemné. Jednoho rána se skutečně Claire tajně odstěhuje neznámo kam, ale Courtney nechává na starost Rune.

První pátrání novopečené reportérky přináší první výsledky. Ukazuje se, že se policie při vyšetřování vraždy (Boggs tvrdí, že se připletl k zastřelení Hoppera pouze náhodou) spolehla pouze na jedinou očitou svědkyni, která se nyní ukazuje jako nepříliš důvěryhodná. Rune brzy objeví dalšího svědka, který viděl střílet někoho jiného.
Mezitím se na Floridě mohutný Jack Nestor dočítá v novinách, že stanice Network rozjela pátrání ohledně Boggsovi viny. Se zaklením si okamžitě balí kufry, zastrkuje za opasek pistoli a vydává se do New Yorku…

Jeffery Deaver se kromě psaní „volných“ románů věnuje úspěšné sérii s geniálním kriminalistou Lincolnem Rhymem a sérii s Kathryn Danceovou. Méně známá a na tituly méně početná je jeho série s reportérkou Rune (ještě existuje série John Pellam), která mi lehce připomíná Lisbeth Salanderovou z Larssonových románů. Série Rune je zatím trilogie, která kromě Žhavých zpráv ještě obsahuje tituly Manhattan je můj život a Smrt pornohvězdy. Také tyto příběhy byly vydány v českém jazyce, a to hned dvakrát a pokaždé společně.
Žhavé zprávy jsou z roku 1991, kdy ještě nebyli Lincoln ani Kathryn na knižním světě. Nyní máme tedy možnost poznat něco z rané Deaverovy tvorby (jde o třetí Deaverovu knihu vůbec). Román v žádném případě netrpí žádnými začátečnickými rozpaky, naopak ho můžeme s klidem zařadit k pozdějším autorovým počinům, které se proslavily mj. několikanásobným dějovým zvratem.
Ani ve „Zprávách“ není něco černé jen proto, že je to potmě. Když už se zdá, že je něco nemožné, nelogické, Jeffery nás s lehkostí a s téměř slyšitelným smíchem nasměruje tak, abychom viděli, jak to bylo, co nám předtím uniklo. Několikrát jsem se přistihl, že zívám s blaženou předtuchou, jak se příběh bude vyvíjet dál, ale jako bych Deavera neznal… Na další stránce je to samozřejmě jinak.

Co se týče postav, Rune si celkem snadno člověk může oblíbit. Podobní „looseři“ byli vždycky mnoha čtenářům blízcí. Sice na tom nemusíte být stejně jako hlavní postava, ale nejspíše nebudete mít problém se s ní při čtení knihy v lecčems ztotožnit. Například ve scénách, kdy Rune čelí hněvu své přísné šéfové Piper (velice podobná postavě, kterou ztvárnila Meryl Streepová ve filmu Ďábel nosí Pradu) jsem díky své zkušenosti s podobnými pobyty „na koberečku“ přesně věděl, jak by se asi mohla cítit. To její „Máte pravdu, ale přesto se nedám!“ mi bylo sympatické (pro někoho by mohlo být dokonce inspirativní). Jen si myslím, že v některých scénách bych u ní namísto slz a proseb více uvítal tvrdší postoj. Ale v křesle, s knihou v ruce, se to lehce mluví…
Už tak jednoznačný postoj jsem neměl ve scénách s Courtney. Rune je z nedobrovolného povýšení do stavu „matka“ zpočátku nešťastná (i když si s malou do té doby rozuměly), poté si ji oblíbí, ale musí jí přizpůsobovat pracovní tempo. Mě Courtney přišla střídavě roztomilá a střídavě protivná, i když uznávám, že to tak v životě chodí.
Perfektně je popsaná postava odsouzeného Boggse. Drobného mužíčka, typického smolaře, kterého můžete litovat, ale kamarádi byste s ním asi nebyli. Pocity čtenáře vůči této postavě se v knize několikrát mění, což samozřejmě svědčí o propracované psychologii aktérů.

V neposlední řadě je tu téma zákulisí zpravodajství velké televizní stanice. Atraktivní prostředí, které má výrazného zástupce v detektivkách, thrillerech, psychologických i romantických filmech. Prostředí, která nás vždy bude bavit, protože budeme rádi sledovat se zatajeným dechem ty horečné přípravy doslova pár sekund před živým vysíláním, které končí odpočítáváním pět, čtyři, tři… I když nejsou Žhavé zprávy doslova příběhem z televizního prostředí, něco ze zákulisí se tu dozvíme a dojde i na zmíněnou dynamickou scénu s odpočítáváním.

Pokud jste Deavera objevili až v pozdějších letech a znáte hlavně Lincolna Rhyma a Kathryn Danceovou, možná zkusíte něco z dřívější autorovy produkce. V každém případě by fanouškům tohoto autora neměl v knihovničce chybět nějaký příběh s Rune. Tahle kniha by se mohla svého úkolu zhostit se ctí.

Originální titul: Hard News (1991)
Vydáno: Bantam Books, New York (2001)
Přeložila: Zuzana Pernicová (2005)
Domino, Ostrava 2005
www.dominoknihy.cz
264 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA