Záměna (Ken McClure)

Ken McClure ZáměnaZáměna je skvělý thriller z lékařského prostředí. V říjnu vydal Alpress a podle mého se kniha bude líbit ženám stejně jako mužům. Autor umí překvapit a věřte mi, že vás nenechá vydechnout do poslední stránky.
Největší klad knihy je napětí a strhující příběh. Z každého žánru tady najdete kousek. Na své si přijdou milovníci detektivek i akčních příběhů. Hlavní hrdina Steven Dunbar se od svého přítele nechá přesvědčit, aby přijal místo ředitele v nezávislé organizaci, která v Anglii dohlíží na zdravotnická zařízení. Pracovně je spokojený, zato v soukromém životě mu to začne skřípat. Pokud jsem vás právě vyděsila, tak není důvod. Žádná romantika ani řešení milostných vztahů vás tady nečekají. Stevenův intimní život je tady jen na okraj a je to dobře.
Hlavní hrdina se vrhá do vyšetřování podivného programu, kvůli kterému před dvaceti lety zemřelo několik lidí. Konkrétně, všichni do jednoho byli zavražděni. Onen zdravotní program vypadá na první pohled skvěle: lékař vám diagnostikuje chorobu, zadá do počítače celkovou anamnézu a počítač vám do hodiny zajistí nejvhodnější léky. Ve chvíli, kdy tehdejší ministr zdravotnictví spáchá údajnou sebevraždu, je jisté, že ohledně programu není všechno tak, jak se politici snažili namluvit lidem. Steven diskrétně pátrá a s hrůzou zjišťuje, že celý projekt fungoval tak, aby umírali lidé. Počítač rozeznal nevyléčitelně nemocné a těm místo léků dodal neúčinné látky.
Steven chce zjistit, kdo za programem stojí, ale na to nebude mít čas, protože se Anglie ocitá ve vážném nebezpečí. Tajné služby získají informace o teroristickém útoku a vláda musí vymyslet, jaké kroky podniknout. Steven se ocitá v roli poradce a na něm je, aby vymyslel, co země podnikne v případě chemického útoku nebo v případě rozšíření epidemie. Představitelé Anglie by raději chemický útok, protože proti tomu je možné zasáhnout. Po zásahu islámských teroristů se obyvatelé několika činžáků nakazí závadnou vodou a brzy je jasné, že mají choleru.
Tajné služby se snaží zadržet pachatele útoku a Steven si začíná dávat dohromady fakta, která zná. Ta ho přivedou na šílenou myšlenku, která se ale začne ukazovat jako vcelku reálná. Steven se pohne dál až ve chvíli, kdy si uvědomí, že teroristický útok byl jen naoko a že tato akce souvisí se zdravotním programem starým dvacet let. Lidé umírají, svědci jsou vražděni a Steven musí zjistit, kdo páchá zvěrstva, která mají blízko genocidě.
Nebude to nic snadného a já vám prozradím, že vás čeká spousta překvapení a dějových zvratů. O tom, jak příběh skončí, vám ale nic neprozradím. Tenhle příběh není kýč se šťastným koncem, takže buďte raději připraveni na všechno.

Originál: Lost Causes
Překlad: Zdík Dušek
Vydalo: Nakladatelství Alpress, v edici Klokan, 2012
272 stran
www.alpress.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA