Encyklopedie Agatha Christie (Matthew Bunson)

Encyklopedie Agathy ChristiePod názvem Encylkopedie Agathy Christie někteří možná očekávají obrovskou bichli velkého formátu, ve skutečnosti se jedná o knihu o necelých tři sta padesáti stranách formátu o něco většího než A5. Přesto se však jedná o nejucelenější a nejpodroběnšjší publikaci o díle Agathy Christie vydanou v Čechách. Předtím vyšla pouze kniha Slečna a Marplová – Život a doba Anne Harteové, autorčin Vlastní životopis a též byla zmíněna v několika odborných publikacích věnujících se detektivkách, v neposlední řadě je pak třeba zmínit stránky Společnosti Agathy Christie nebo třeba Detektivky.com. Encyklopedie Agathy Christie je opravdovou lahůdku, pro české vydání ji navíc zakladatel české Společnosti Agathy Christie Jan Čermák aktualizoval novými infromacemi, popřípadně upravil nedostatky a také ji doprovodil předmluvou. Po ní následuje Úvod už od Matthewa Bunsona, autora Encyklopedie, několik informací k životě Agathy Christie, včetně pasáže o jejím tajemném zmizení. Pak následuje kompletní seznam díla Královny zločiny – s originálními anglickými názvy, i českými překlady. Hlavním obsahem knihy jsou tři části – o díle, postavách a adaptacích. V závěru pak čtenáři najdou seznam příběhů, v kterých vystupuje ten který detektiv Agathy Christie a též seznam doporučené literatury.

Co se týče Části první – Literární dílo, najdete zde abecedne seřazené všechny příběhy (včetně šesti romatnických románů napsaných pod pseudonymem Marry Westmacott) a u každého díla několik informací o obsahu (ovšem bez prozrazení rozzuzlení), seznam postav, datum prvního vydání, často také zajímavosti, popřípadně informace o adaptacích. U pár knih nechybí také obrázek anglického či amerického vydání. Právě u této části si velkou pochvalu zaslouží Jan Čermák – řada zajímavostí u děl obsažených byla ještě dávno před českým vydáním knihy uvedena na webových stránkách Společnosti Agathy Christie, pár perliček dokonce v Encyklopedii uvedeno není.

Část druhá – Vybrané literární postavy byla pro české vydání ochuzena o informace o některých postavách, přesto tu najdete nejen texty o Velkých detektivech (od Poirota po plukovníka Race), ale také o některých dalších postavách. I tato část je řazena abecedně, podle příjmení postavy a je doplněna řadou fotografií z filmových nebo televizních adaptací.

V Části třetí – Film, televite, divadlo a herci si můžete přečíst, jak už název napovídá, o všech adaptacích. Nejprve o filmových zpracováních, kde u každého filmu najdete seznam osob a obsazení, ale také pár informací k filmu – jak se oddchýlil od původní předlohy, jak byl úspěšný a podobně – stejně je koncipována i druhá kapitola věnováná televizním zpracováním, v případě seriálů (jako například suchetovský Hercule Poirot) zde nenajdete pouze informace o celém cyklu, alei jednotlivé informace o každé epizodě. Díl Divadlo pak obsahuje informace o hrách, které napsala samotná Agatha Christie, ale také o těch, které na motivy jejího díla napsal někdo jiný. Poslední kapitolkou jsou pak informace o několika hercích (Joan Hickson, Angela Lasnbury, David Suchet či Peter Ustinov), kteří se objevili v adaptacích detektivek Královny zločinu. Vše je i u třetí části abecedně řazeno.

Encyklopedii Agathy Christie jde číst postupně, obvyklým způsobem, od začátku do koncem, nebo ji také vzít do rukou a namátkou nalistovat stránku, která vás zrovna zaujme. Krásná a čtivá kniha, která potěší snad každého znalce díla Agathy Christie, ale i toho, kdo od autorky přečetl jen pár detektivek, byla napsána s opravdovou péčí.

Snad se podobné publikace dočkáme brzy i u další velkých autorů detektivního žánru.

Originál: The Complete Christie – An Agatha Christie Encyklopedia
Přeložili: Pavla a Matouš Iblovi
Překlad přehlédl, předmluvu k českému vydání napsal a novými hesly aktualizoval: Jan Čermák
Knižní klub, Praha 2007
www.agatha.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA