Koho nadchl kriminální film Sbohem, baby od překvapivě dobrého Bena Afflecka za režisérskou židlí, a kdo byl stejně tak unesen knižní předlohou, ten jistě rád sáhne po úplně první knize s ústředními hrdiny snímku, soukromými detektivy Patrickem Kenziem a Angelou Gennarovou. Už jen ze zvědavosti, jestli první kniha bude stejně tak dobrá. Nebo kvůli stylisticky vybroušenému vyprávění, jaké si pamatuje.
A opravdu, první, co vás upoutá a pobaví, jsou marlowovské hlášky vypravěče čili Kenzieho, bez kterých nemůže drsná škola snad ani existovat. Výchozí zápletka není zas tak složitá – detektivové jsou najati jistými významnými politiky, aby našli uklízečku, která ukradla důležité dokumenty. Zadání je prosté, jde jen o to, nakolik se autorovi podaří vše správně zauzlovat nebo podat.
Ale… jak jsem se propracovávala první čtvrtinou, zaráželo mě, kolik situací mi bylo jaksi povědomých. Jako by si Kenzie musel projít rituálem, povinným pro všechny drsné detektivy – nechat se zmlátit, začít sympatizovat s podezřelou, obrátit se v spravedlivém hněvu proti svým klientům… Tyhle motivy už přece málem zlidověly…
Čtenář (i já) si však musíme uvědomit, že kniha je jednak autorovou prvotinou, a jednak vyšla už v roce 1994. Co tenkrát bylo nové a neotřelé, dnes už známe z mnoha jiných románů, které se k nám prostě dostaly dřív. Je ale docela dobře možné, že většina těch autorů, jejichž hrdinové zažívají stejné věci, vycházela právě z Lehanea. Ten je totiž v Americe uznávanou ikonou žánru, takovou, která je paradoxně vzorem pro další…
Jak děj románu pokračuje, přeci jen pozvolna vysvítá, proč je Lehane tak dobrý. Dokáže totiž do detektivky nenápadně propašovat takovou tu sociální kritiku společnosti, typickou pro severské autory. Američtí autoři detektivních románů na to moc nehledí, ale u Lehanea je prostředí hodně důležitou součástí příběhu – obzvlášť když se vše odehrává v té chudší části Bostonu, prolezlé kriminalitou, alkoholem a násilím. A hned vedle je černošská čtvrť plná gangů, jen čekajících na jakýkoli impuls, který by je zvedl do boje. Tohle prostředí ovlivňuje nejen případy hlavních hrdinů, ale i je samé. Tím spíš, když v něm vyrostli, přežili ho a umějí s ním splynout. A ještě něčím vás Lehane dostane. Tím, jak umně do příběhu zapracoval bezcitné Zlo, až vás zamrazí. Krutost je tu podávána tak ležérně, že chvíli trvá, než vám dojde, co jste to vlastně přečetli…
Od drsňáckých hlášek a srandiček na začátku až k těžké depresi a úvahám nad morální odpovědností v závěru, to vůbec není špatný průběh. A když vezmeme v úvahu, že každá další autorova kniha je lepší a lepší, pak záměr nakladatelství Epocha vydat kompletní sérii je vážně dobrý tah…
Originál: A Drink Before the War, 1994
Překlad: Petra Andělová
Vydal: Epocha, 2012
283 stran
www.epocha.cz