Svět Sherlocka Holmese (Martin Fido)

Svět Sherlocka HolmeseVcelku reprezentativně působí tahle publikace Angličana Martina Fida, která poprvé vyšla v Londýně už roku 1998 a jejímž autorem je někdejší universitní profesor oplývající bohatými znalostmi v oboru holmesologie. Z množství faktů byl tady nucen hodně vybírat, možná ne vždy adekvátně, a tak se místy dovídáme i o vyložených kuriozitách. Ale to nevadí, ne?

Celkem šedesát Doylových příběhů o Sherlocku Holmesovi se hemží, jak známo, rozpory. Martin Fido sice na některé poukáže, ale jiné – a stejně zajímavé – pomine, jen aby už mohl zase hned letěl dál. Každému aspektu je totiž věnována pouze jedna dvojstrana. Právě v souvislosti s takovou „výběrovostí“ vyplouvá do popředí i otázka, proč to zabírají tolik místa i kapitoly z jiného než Holmesova světa…

Odkud? Tak třeba z luhů OBECNĚ detektivkářských, jak se ovšem těmto našim stránkám zamlouvá.

Jsou to pestré dvojstrany typu Zlatý věk detektivek či Královny zločinu a Fido dokonce probírá americkou drsnou školu, přičemž svou exkurzi diskutabilně zdůvodňuje odkazem na Doylovu povídku Dům U Tří štítů, kde se – na chvíli – skutečně zdá, jako by Sir Doyle podléhal vlivu akčních thrillerů, které už tehdy také ležely na pultech (viz postava ženy-dobrodružky)…

Ale dost rýpání, vždyť podobná kniha česky předtím nikdy nevyšla, a tak jejímu překladateli Janu Sládkovi vyjádřeme spíš vděk. Nakladatelství Jota uvedlo tento bohatě ilustrovaný svazek na trh s podtitulem „Příběhy Sherlocka Holmese v obrazech“, ale to bohužel neznamená, že Jota přinese i další podobné svazky.

Mohla by. Ve světě mají publikací o Sherlockovi už bezpočet. I tahle nám však asi zatím stačí a její dělení do šesti částí mi připadá přehledné a logicky navazující. Podrobnější obsah – na začátku anebo na konci – však chybí.

*

Po úvodním výběru faktů a čísel („Holmes v šedesáti povídkách jedenáctkrát pracoval s policistou Lestradem, čtyřikrát s Gregsonem a rovněž čtyřikrát s Hopkinsem) a po chronologických i životopisných údajích z fiktivních životů Holmese a doktora Watsona, ale i ze zcela nefiktivního života Sira Arthura Conana Doyla, následuje oddělení Život Sherlocka Holmese a vida! Zde už se opravdu sotva dá co vytknout, naopak. Je to spíš mistrná práce s fikcí a konstrukce postavená jenom na základě Doylem vysněných fakt.

Co následuje? Oddíl, který dvojstránku po dvojstránce zaujatě probere jednotlivé knihy o Sherlockovi. Těch původních bylo, jak známo, devět, včetně dvou samostatných novel a dvou románů.

Další dvě stránky se aspoň v letu věnují i dobovým ilustracím.

Už odtažitější je oddíl Detektivové a zločinci. Přesto taky zajímavý. Ve zkratce nás uvede do dějinného kontextu Holmesovy doby. Vznik Scotland Yardu, Napoleoni zločinu a dokonce i životopis amerického detektiva Pinkertona (proč však vlastně tady?). Část uzavírá nezbytná dvojstránka „Sám Sir Arthur Doyle detektivem“.

A co dál a víc? Krátké, čtivé kapitolky z dějin literatury. Jmenují se: Před Holmesem, Detektivové Dupin a Lecoq (jde samozřejmě o hrdiny Edgara Allana Poea a Gastona Lerouxe), Holmesovi rivalové a napodobitelé…

V závěrečném oddílu pojmenovaném „Sherlockova nehynoucí sláva“ se pak ještě seznámíme se slavným holmesovským hercem Williamem Gillettem i s dramatickými adaptacemi holmesovek pro jeviště.

Zato sherlockovskými filmy nás Fido věru moc neprovede. Pochopitelně ne, vždyť už jich existuje hezkých pár set (jejich seznamem se zaujatě probírám, aniž bych valnou většinu ale kdy uzřel)…

*

Celek této zdařilé publikace uzavírají pak dvojstránky na téma klubů Sherlocka Holmese ve světě a dodám už jen, že jedna taková samozřejmě funguje už od roku 2000 taky u nás, a to na pražské adrese Milešovská 1 i webových stránkách www.SherlockHolmes.cz. ČSSH vydala už na sedmdesát čísel svého Zpravodaje i řadu dalších tiskovin, disponuje odznaky, nášivkami, terči, samozřejmě má i stanovy a její členové se každý měsíc ve čtvrtek scházejí v jednom sklepním salónku na Vinohradech, anebo si chodí zastřílet a uspořádali také výpravu do Švýcarska k Reichenbašským vodopádům, a tam po vzoru jiných holmesovských společností ve světě (existuje jich mnoho set) v dobových kostýmech rekonstruovali památný zápas nad propastí mezi slavným detektivem a jeho dlouholetým soupeřem a „Napoleonem zločinu“, profesorem matematiky Moriartym…

A jindy zase byla společností podrobně rekonstruována skutečná bitva i Maiwandu v Afghánistánu, ve skutečnosti ovšem kousek za Prahou, ve které byl doktor Watson ranen… Nu, v jednom z příběhů se dočítáme, že do nohy, jinde že do ramene. I právě takovéto rozpory však členové holmesovských společností mají rádi a píší pak na jejich základě celé studie a knihy.

Presidentem ČSSH je Aleš Kolodrubec a mezi jejími členy (je jich hodně přes sto) patří třeba i Adolf Born, Josef Škvorecký, Svatopluk Hrnčíř, Ilja Hurník, Rudolf Čechura anebo Martin Petiška. I mnozí z nich napsali nějakou tu knihu o Holmesovi, což se už ve světě stalo hotovou mánií, a tak další takové příběhy přibývají rok co rok a jen v brněnském nakladatelství Jota vyšlo svazků s nimi už čtvrt sta – tedy i včetně těch původních. Ne všechny tyto možná stojí za přečtení, shrnující a velmi poutavá publikace Martina Fida však ano.

Nakladatelství Jota, 2005

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Ivo Fencl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA