Rudolf Čechura

VYDANÉ DETEKTIVKY I ODKAZY

BIOGRAFIE ::

* 1931 Želénky u Duchcova

Rudolf ČechuraNestor českých holmesologů, který se už v roce 1968 stal členem The Sherlock Holmes Society of London a od roku 2000 je členem České společnosti Sherlocka Holmese, se narodil v Želénkách u Duchcova v únoru roku 1931.

Vystudoval obchodní akademii v Chomutově a pedagogické gymnázium v Jihlavě, nějaký čas vyučoval a později řídil národní školu na Chomutovsku v Severních Čechách. V šedesátém roce nastoupil do Československého rozhlasu a později, až do roku 1973, kdy byl za normalizace propuštěn, pracoval jako redaktor časopisu Věda a technika. Poté zůstal na volné noze a živil se převážně literaturou pro děti. Nejznámější z postaviček, které vytvořil, je Maxipes Fík, jehož příhody byly přeloženy do několika jazyků.

První detektivní román vydal v roce 1969, jmenoval se Nikdo nemá alibi a bývá uváděn v soupisech českých holmesian. Po holmesovských pastiších se k detektivkám vrátil v devadesátých letech minulého století. Za román Šperhák získal v roce 1996 Literární cenu Knižního klubu, za sbírku Dr. Sherlock Holmes v Čechách v devětadevadesátém Cenu Jiřího Marka. Mezi další jeho vydaná díla patří např. : Pavián mezi lidmi (Albatros 1986); Kočkodrom (Knížní klub 1998); Šifra z katakomb (Albatros 2000); Čítanka pro začínající detektivy (Knížní klub 2003); Dva ve fraku (Mladá fronta 2005).

ODKAZY ::
Rozhovor s Rudolfem Čechurou na Centru detektivky.
Zdroj textu : www.motto.cz

BIBLIOGRAFIE:: 
Detektivky

  • Dr. Sherlock Holmes v Čechách a jiné případy (Naše vojsko, 1993)
  • Nikdo nemá alibi (Práce, 1969; Mladá fronta, 03/2013) ZNOVU VYŠLO 
  • Jako zvíře (Motto, 2007)
  • Dobře časovaná vražda (in Nikdo nemá alibi, Mladá fronta, 03/2013) VYŠLO 
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA