Krysí hnízdo (Michael Dibdin)

Michael Dibdin Krysí hnízdoHrdinou již jedenácti úspěšných detektivek, zasazených porůznu do Itálie, je komisař Aurelio Zen. V anglo-amerických oblastech (a nejen v nich) panuje už téměř dvacet let, nyní za velkého aplausu konečně vychází i u nás.

Kniha Krysí hnízdo je první z řady a také tou, která si vysloužila ocenění Zlatá dýka. Čeští čtenáři tak mají možnost sami posoudit, jestli je cena zasloužená, proč je Dibdin tak oblíbený a čím se liší od série s komisařem Brunettim Donny Leon

Za sebe mohu říci, že Dýka padla do správných rukou, autor je přirozený vypravěčský talent a Aurelio Zen je typický hrdina drsné školy, tedy žádný pracující intelektuál, vracející se večer k ženě a dětem. Kdepak, komisař Zen má nárok být zahořklý cynický polda – na stará kolena u něj bydlí matka, vztahy se ženami mu nevycházejí podle představ a kvůli přílišné horlivosti v ošemetném případu zavánějícím politikou byl Zen pro jistotu odklizený do Říma na báječně perspektivní místo, kde kontroluje spotřebu sponek na jednotlivých policejních služebnách… Ve chvíli nedostatku volných komisařů si však na něj vzpomenou a po letech opět dostane normální policejní práci – ale v Perugii. Tam je pro místní cizinec, co hůř z Říma, dosazený někým shora určitě jen proto, že někdo zatahal za nitky. Postavení outsidera už sotva mohlo být výraznější…

Případ sám se zdá prostý: hlava nejvlivnější rodiny v kraji – Milletiů – byla unesena. To je v 80. letech, kdy se příběh odehrává, naprosto běžná záležitost. Rodina zaplatí, rukojmí se propustí, policie nikdy pachatele nedopadne, klasika. Tady se ale věci komplikují, rodina už totiž zaplatila, ale únosci chtějí znovu jednou tolik, a do toho už se nikomu moc nechce. A navíc rodinný právník, který s únosci vyjednával, skončí s kulkou v hlavě.
Aurelio Zen to všechno sleduje tak malátně a nezúčastněně, jako by se ho nic z toho netýkalo, jako by byl v Perugii jen na výletě za památkami. Probere ho až zjištění, do jakých intrik a podfuků se to vlastně mezitím nechal vylákat a jak s ním bylo manipulováno. Je načase vzít věci do vlastních rukou a zjistit pravdu, i když na tyhle snahy už Zen jednou ošklivě doplatil… Letní atmosféra ospalé Umbrie se pomalu mění, jak se nad Perugií stahují mračna a jak Zen rozkrývá hnízdo krys, které se skrývalo za líbeznou fasádou neupřímných úsměvů.

I když je příběh zasazený do 80. let a občas se tam mihnou dobové odkazy na tehdejší politiky a reálie, svým stylem a obsahem je stále aktuální – vždyť touha po moci, korupce a politikaření v Itálii bují dodnes. Vlastně to už tak nějak patří k místnímu koloritu, bez pořádných skandálů a jejich ututlávání by to už ani Itálie nebyla. Nám ale bohatě postačí, když si o téhle skryté tváři země můžeme přečíst v dobře napsané knize – anebo ve dvou. Druhý příběh s komisařem Zenem Vendetta vychází souběžně s Krysím hnízdem a zavede čtenáře na Sardinii.

Originál: Ratking
Překlad: Zuzana Mayerová
Vydala: Paseka, 2009
288 stran
www.paseka.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA