Josef Škvorecký

BIBLIOGRAFIE

BIOGRAFIE ::

* 27. září 1924 v Náchodě – 3. ledna 2012 Toronto, Kanada

O „vážné“ tvorbě Josefa Škvoreckého, o přínosu knih jako Zbabělci či činnosti exilového nakladatelství 68 Publishers najdete mnohé jinde. Pozastavme se ale u Škvoreckého přínosu pro detektivní žánr.

Jde jednak o detektivky s poručíkem VB Josefem Borůvkou. Sám autor o tom detektivově zrození píše následující: „A tak na mně v roce 1963 chtěli jazzovou povídku, jenže jelikož psát o jazzu je pro mne psát poezii, na objednávku nemůžu. Byl jsem však v té době zaběhnutý na detektivky (pod různými pseudonymy) a napadlo mi, co kdybych napsal jednu pro specialisty, což je jeden z legitimních podžánrů. Aby vraha nevypátral nikdo, kdo neumí hrát na saxofon. Tak jsem napsal povídku Ten. Sax. Solo, kde byl ve verzi otištěné v almanachu Taneční hudba a jazz 1963 Borůvka ještě štíhlý, bez Zuzanky, bez příslušnice s nádherným drólem a bez Evy Adamové.“ A ještě dodejme, že se tehdy ani nejmonoval Borůvka, ale Arnošt Ponykl.

Souborně pak vyšlo dvanáct vynikajících detektivních povídek jako Smutek poručíka Borůvky ještě před srpnem 1968. Josef Borůvka se pak objevil ještě ve třech dalších knihách, i když ty vyšly česky nejprve v exilu. Jde o známý titul Hříchy pro pátera Knoxe, kde je ovšem hlavní hvězdou zpěvačka Eva Adamová, on vystupuje jen ve dvou příbězích, dále pak ve sbírce Konec poručíka Borůvky a románu Návrat poručíka Borůvky.

Dále napsal tři detektivky společně s Janem Zábranou. Jde o příběhy soukromého detektiva Pivoňky umístěné do třicátých a čtyřicátých let.

Společně s manželkou Zdenou Saliverovou pak v posledních letech píší detektivky, kde jsou ústředními postavami čeští emigranti žijící v Torontu, inspektor Sinclair a další lidé. Tyto příběhy jsou po vzoru Colinsova Měsíčního kamene vyprávěny v první osobě z pohledu různých postav. Zatím poslední, již šestá společná kniha se jmenuje Setkání v Torontu, s vraždou (2006).

Významná je též teoretická práce Nápady čtenáře detektivek, za koncovou detektivku (příběh se zločinem na konci) označuje autor román Lvíče, známý též z filmového zpracování jako Flitr se slečnou Stříbrnou. Za detektivku můžeme označit Dvě vraždy v mém dvojím životě, kde vystupuje Daniel Smiřický (hrdina Zbabělců, Prima sezony či Tankového praporu). Tato poměrně útlá knížka se opírá o skutečnou událost, zveřejnění neoficiálních seznamů spolupracovníků StB, tzv. Cibulkových seznamů.

BIBLIOGRAFIE ::
Poručík Borůvka

  • Smutek poručíka Borůvky (1962)
  • Konec poručíka Borůvky (Sixty-Eight Publishers, 1975; Mladá fronta, 1992; Books and Cards, 03/2010) ZNOVU VYŠLO 
  • Návrat poručíka Borůvky (1981)

Detektivní kancelář Ostrozrak (s Janem Zábranou)

  • Vražda pro štěstí (1962; Moba 2007)
  • Vražda se zárukou (1964, Moba 2008)
  • Vražda v zastoupení (1967; MOBA  06/2008)

Setkání s… (se Zdenou Salivarovou)

  • Krátké setkání, s vraždou (1999)
  • Setkání po letech, s vraždou (2001)
  • Setkání na konci éry, s vraždou (2001)
  • Setkání v Bílé dámě, s vraždou (2003)
  • Setkání v Praze, s vraždou (2004)
  • Setkání v Torontu, s vraždou (2006)

Dále

  • Hříchy pro pátera Knoxe (1973)
  • Nápady čtenáře detektivek
  • Nápady čtenáře detektivek a jiné eseje (1998)
  • Dvě vraždy v mém dvojím životě (1996)
  • Lvíče

Filmová a televizních zpracování detektivních příběhů

  • Zločin v dívčí škole – obsahuje povídky Smrt na Jehle (režie Ivo Novák), Jak se koupe žena na motivy příběhu Vědecká metoda (r. Ladislav Rychman), Zločin v dívčí škole (r. Jiří Menzel), v roli poručíka Borůvky Lubomír Lipský. Film ČSSR, premiéra 18. 2. 1966
  • Zločin v šantánu na scénáři Jiřího Menzela, který se zároveň ujal režie, spolupracoval Jiří Suchý a právě Josef Škvorecký. Hráli: Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský, Ferdinand Krůta, Jan Libíček, Eva Pilarová, Jan Přeučil, Ladislav Smoljak, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Jiří Šlitr, Jitka Zelenohorská. Film je z roku 1968.
  • Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc – podle povídky Zločin v knihovně rukopisů, v roli poručíka Borůvky Lubomír Lipský, dále hráli Iva Janžurová, Helena Růžičková, Vladimír Menšík nebo Zdeněk Řehoř, režie Ladislav Rychman. Premiéra filmu 31. 10. 1969.
  • Vědecké metody poručíka Borůvky – v roli poručíka Borůvky Lubomír Lipský, režie Pavel Blumenfeld. Nedochované televizní zpracování celkem 4 povídek – Horizontální vražda, Vražda mezi muzikanty, Nadpřirození schopnosti poručíka Borůvky a Logická dedukce. Uvedla ČST od října 1967 do července 1968
  • Vražda v zastoupení – na motivy stejnojmenného románu napsaného společně s Janem Zábranou, ovšem před rokem 1989 vydaným pouze pod Zábranovým jménem. Hrají Miroslav Donutil, Daniel Dítě, Eliška Balzerová a další, režie Vladimír Kelbl. ČST 1987
  • Hříchy pro pátera Knoxe – v roce 1992 živě vysílaný seriál o deseti dílech. Oproti knižní verzi se povídky odehrávají v Čechách a až po sametové revoluci. Místo poručíka Borůvky tu vystupuje policista Mailna v podání Petra Kostky, v roli Eva Adamové Zlata Adamovská. Dále hráli: Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Evžen Jegorov, Karel Heřmánek, Jana Švandová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Kopřiva, Martin Zounar, Jan Přeučil, Evelína Steimarová, Jana Šulcová, Jiří Bartoška, Marek Vašut, Veronika Freimanová, Jiřina Jirásková, Svatopluk Skopal, Viktor Preiss, Milena Steinmasslová, Jana Paulová, Jiří Štěpnička, Alois Švehlík, Josef Langmiler, Petra Martincová, Hana Maciuchová, Ondřej Havelka, Jaromír Hanzlík, Vladimír Marek, Pavel Kříž, David Matásek, Ljuba Krbová, Magdalena Reifová, Jiří Hein, Veronika Žilková, Michal Dlouhý, Valerie Zawadská, Martin Dejdar, Miluše Šplechtová, Bronislav Poloczek, Roman Skamene, Libuše Švormová, Alena Kreuzmannová, Vladimír Brabec. Uváděl a režíroval Dušan Klein.
  • Hříchy pro diváky detektivek, ČT 1995. V „druhé“ řadě, která již není na motivy Škvoreckého se opět měla objevit postava Evy Adamové, ale kvůli těhotenství Zlaty Adamovské se zde nakonec objevila nová postava zpěvačky Dáši v podání Dagmar Veškrnové, přičemž zpěvačka Adamová byla zmíněna a objevily se tu některé postavy z Hříchy pro pátera Knoxe, oproti kterým již nebyl tento seriál vysílán živě.
  • Poe a vražda krásné dívky – dvojdílný televizní film ČT 1996 podle scénáře Josefa Škvoreckého. V roli E. A. Poe Vladimír Dlouhý, dále hrají: Jan Hrušínksý, Simona Postlerová, Jan Vlasák, Alena Vránová, Vilma Cibulková a další. Režie Viktor Polesný.
  • Případy detektivní kanceláře Ostrozrak – na motvy třídílné detektivní série s Janem Zábranou, podle každého románu dvě epizody. V roli detektiva Pivoňky Ondřej Vetchý, jako Božena Skovajsová Barbora Srncová, dále hráli například Viktor Preis, Bohumil Klepl či Eva Holubová. Seriál z roku 2000 režíroval Karel Smyczcek a uvedla jej Česká televize.
  • Setkání v Praze, s vraždou – hrají: Pavel Liška, Iva Janžurová, Jiří Menzel, Jan Tříska, Pavel Landovský, Jan kašpar, Ludice Vondráčková, Pavel Kříž, Jan Pohan a další, režie Jitka Němcová, hudba Laco Deczi. 4. ledna 2009 uvedla Česká televize.

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA