První část a povedeně: Larssonovo Milénium jako komiks

Muži, kteří nenávidí ženy
© 2013 Moggliden AB. All rights reserved

Komiksy nečtu a nic o nich nevím. Právě i takové čtenáře by mělo oslovit vydání prvního dílu komiksu na motivy trilogie Milénium Stiega Larssona. Kdo by jen kvůli komiksovým fanouškům investoval třeba do reklamy ve vozech pražského metra? Celkem se plánuje šest dílů, vždy jedna kniha rozdělena do dvou komiksových knih. A první část titulu Muži, kteří nenávidí ženy v dubnu vydalo nakladatelství Host jakožto paperback se záložkovými chlopněmi, se stránkami na křídovém papíře a celkově tak vyvolává dojem pěkné, luxusní knihy.
Z knižní předlohy příběh adaptovala skotská autorka detektivek Denise Mina, ilustrovali Argentinec Leonardo Manco a Ital Andrea Mutti. Pod pojmem „barvy“ jsou podepsáni Giulia Brusco a Patricia Mulvihill, původní obálku Leea Bermeja upravil a lettering provedl Andrej Nechaj.

Jako v knižní předloze je novinář Mikael Blomkvist, redaktor stockholmského časopisu Milénium, odsouzen kvůli zveřejnění nepravdivých informací o podnikateli Wennerströmovi a musí také zaplatit odškodné. O Vánocích Mikaela kontaktuje průmyslník Vanger, aby vyřešil případ zmizení jeho neteře, k němuž došlo v šedesátých letech.
Hackerka Lisbeth Salanderová řeší potíže se svým novým poručníkem a Vangerovi zjišťuje informace o Miléniu a Mikaelovi.

Více než ve filmech
Oproti americké filmové verzi a švédské filmové/seriálové zde zůstávají i některé momenty navíc, které z knihy adaptují víc než je kriminální zápletku. Používá mota z knihy, věnuje se zveřejnění nepravdivých informací o Wennerströmovi a řeší i Blomkvistův poměr s jednou členkou Vangerovy rodiny, milostným pletkám s Erikou Bergerovou se věnuje také televizní adaptace (jež obsahuje oproti filmové verzi scény navíc).
Rozdělení trilogie Milénium do šesti částí není samo o sobě nepochopitelné. Jsem si téměř jistý, že se rozdělením do více knih více vydělá, komiksy budou hubenější a budou moci vycházet s menší prodlevou. Přímo komiksoví Muži, kteří nenávidí ženy končí, když Lisbeth řeší potíže se svým zvrhlým poručníkem a Blomkvist nastupuje do vězení, aniž by pořádně začalo samotné pátrání. Oproti švédské seriálové verzi, v níž je vždy jedna kniha rozdělena do dvou epizod, to je poněkud zvláštně ještě předtím, než naváží Lisbeth a Blomkvist první kontakt — tak končí první seriálový díl.

Americká adaptace knihy Muži, kteří nenávidí ženy (režie David Fincher, v hlavních rolích Daniel Craig a Rooney MaraNoomi Rapace, Michael Nyqvist)
Švédská adaptace (režie Nils Arden Oplev, v hlavních rolích MIchael Nyqvist a Noomi Rapace)

V komiksu se tedy střídají momenty s Mikaelem a Lisbeth. Obrázky s Mikaelem pochází od Andrea Muttiho, ty s Lisbeth ilustroval Leonardo Manco. Ty s Mikaelem jsou světlejší než temné s Lisbeth a barevný kontrast se dobře ukáže u dvoustran, které obsahují stránku s Mikaelem i s Lisbeth. Opiercingovaná Lisbeth není sice tak hubená, jak je líčena v knižní předloze, avšak jinak působí věrně, problematičtější je ztvárnění vysokého blonďatého Mikaela.
Působivé jsou obrázky beze slov, kterých v příběhu není málo. Zachycují třeba Blomkvistovu cestu ze Stockholmu, vánoční svátky či Lisbeth v jakémsi tanečním klubu. Na jedné stránce je postupně zobrazeno, jak (1) Lisbeth přichází po schodech, (2) obhlíží terén, (3) sedí u baru, (4) užívá si tance a (5) partnerky — vše dobře pochopitelné, aniž by muselo být doprovázeno textem v bublinách.
Ať už s textem, či bez textu příběh láká, aby se v něm četlo a prohlíželo dál a dál a může vyvolat dojem sledování filmu.

Muži, kteří nenávidí ženy
© 2013 Moggliden AB. All rights reserved

K vytýkání zůstávají jen nevyladěné maličkosti. Čtenář, jenž pozorně vnímá detaily, může dospět k rýpavé otázce, kdy se vlastně příběh odehrává. Na novinách, jež čte Lisbethin původní poručník, je uváděn rok 2010 a takové době by mohla odpovídat i zobrazovaná elektronika, z výpočtu věku Henrika Vangera však vychází rok 2002. Otázkou zůstává použití švédských a českých nápisů, třeba takové SKŘÍÍÍÍÍP příliš nezapadá a působí mezi ilustracemi rušivě.
A kdoví, Denise Mina prezentovaná anotací a jednou recenzí jako známá autorka se díky vydání dalších dílů komiksu v češtině třeba stane známou i u nás, zatím jí tu totiž vyšla jen jedna detektivka.

Muži, kteří nenávidí ženy. Kniha 1
Originál: The Girl with the Dragon Tattoo Book One (2012)
Překlad: Luděk Janda
Host, Brno 2013
152 stran
www.hostbrno.cz

 

Ukázky: © 2013 Moggliden AB. All rights reserved

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA