Smrtelný hřích (Lisa Jackson)

Lisa Jackson Smrtelný hříchPřed dvaceti lety skočila Faith Chastainová z okna třetího patra sanatoria pro duševně choré. Bylo to právě v den jejích pětatřicátých narozenin. Vše viděly její dvě dcery Abby a Zoey a manžel Jacques.

O dvacet let později žije Abby sama v domku na předměstí New Orleansu. Má za sebou nepříliš povedené manželství s místní rozhlasovou hvězdou Stevem. Ten si nyní chce přijít do domku konečně pro své věci a je velice rozhořčen, že je Abby již vyhodila. Následující den ve svém rozhlasovém pořadu nemilosrdně zesměšňuje nejen ji, ale všechny „bývalky“. Abby má ale ještě jiné starosti — neustále má pocit, že ji někdo z nedalekého lesíka pozoruje. I její kocour Anselm je stále nervóznější.

Maskovaný útočník přepadne a unese sedmnáctiletou Mary. Dívka je silně věřící a spoutaná v autě, s kápí na hlavě, prosí Boha o záchranu. Únosce dívku odveze do opuštěné chaty v bažinách. Dívka tuší, že je tam ještě další osoba. Aniž by ji útočník kápi sundal, vloží jí do ruky revolver a přinutí zmáčknout spoušť. Když dívka konečně může vidět, zjistí, že zastřelila spoutaného člověka. Je to Steve. Na pokání však už nebude mít Mary čas…

Do srdce se jí zakousla hrůza.
Ruce ji bolely, nohama nemohla ani hnout.
Mami, tolik tě miluju. Chtěla jsem ti udělat radost tím, že vstoupím do řádu.
Tati, odpusť mi, že jsem byla tak hloupá a nechala se unést tímhle šílencem. Tolikrát jsi mě varoval, abych si sebou brala mobil a nikdy neběhala po setmění. Dokonce jsi mi dal zbraň a já ji odmítla nosit… Odpusť… Je mi to tak líto…

Str. 44

Případu, který má vypadat jako vražda a sebevražda, se ujímá detektiv Reuben Montoya. Při pátrání se brzy seznamuje právě s Abby, která je coby bývalá manželka — i díky nedávno vysílanému rozhlasovému pořadu — jednou z hlavních podezřelých. Sympatický detektiv to však nebude mít jednoduché — mezi ním a touto atraktivní ženou vzniká už od začátku silná fyzická přitažlivost. Ale Abby, které je dnes pětatřicet, se stále nemůže vypořádat se záhadnou smrtí své matky. A když přibývají další hrůzné zločiny, cítí, že vše nějak souvisí s dnes již opuštěným nedalekým sanatoriem.

Detektivky a thrillery mají několik atributů, které se občas opakují a které jsou stále spolehlivé. Způsobují, že čtenář jen neochotně odkládá knihu na stolek, aby se věnoval takovým v tu chvíli zbytečným nutnostem, jako je třeba jídlo, partner nebo fakt, že se musí jít do práce. Jedním z těchto atributů je tajemství opuštěných budov. Sanatoria v tom tvoří specifickou odnož. Sami si možná vybavíte, že jste viděli několik filmů, kde se tajuplné a děsivé události nějak vážou k opodál stojící, zarostlé budově polorozpadlého ústavu. Co se v jeho sklepeních dělo? Jaká zvěrstva se tam pod rouškou medicíny odehrávala? Jak souvisí tehdy zcela nevyjasněné události s dneškem?

V druhém patře se zastavila a nahlédla do temné chodby. Všechny dveře byly otevřené a sotva visely na starých zrezivělých pantech.
Pak se znovu chytila zábradlí a vykročila po schodech. Náhle se však zarazila, protože cosi zaslechla… Kroky? Nad sebou, nebo pod sebou? Zadržela dech a čekala. Naslouchala. Kromě bubnování kapek deště a zurčení vody v okapech už ale nic neslyšela. Stará nemocnice tonula v hrobovém tichu, jediný zvuk vydávaly její vlastní nohy na vrzajících schodech.

Str. 195

Ale to není vše. Lisa Jackson ve svém thrilleru spojuje události ze sanatoria se strachem, který Abby cítí kolem sebe, s tajemně aranžovanými vraždami, to vše doplněné milostným motivem. Jednotlivé vrstvy příběhu přecházejí nenuceně z jedné na druhou a opravdu nedovolují čtenáři, aby se nudil nebo snad zíval. Dá se říci, že jakmile zaslechnete hned v úvodu zapraskání větvičky za domem Abby, nastražíte uši a jste v pozoru až do konce knihy. Konce, který má dramatický spád a jako ve správné detektivce mu nechybí překvapivé rozuzlení a odhalení.

Ad milostný motiv — ve spisovatelčině biografii se můžeme dočíst, že dříve psala romantické příběhy. Přestože je Smrtelný hřích především thrillerem, můžeme stopy autorčiny dřívější tvorby jasně rozpoznat i zde. Začíná to vzájemným oťukáváním Abby a detektiva, přechází v zevrubný popis fyzické touhy obou aktérů, a končí milostnou scénou, která v knize zabere čtyři stránky (nejde o spoiler, myslím, že není nikdo, kdo by pochyboval, že ti dva nakonec v té posteli spolu skončí).

V dnešní hutné produkci nových a nových děl detektivního žánru neustále nacházíme autory, od kterých jsme předtím nic nečetli. Stále více se tak stává, že je pro sebe „objevujeme“. Nejinak to bylo se mnou i v případě Lisy Jackson. Je to sice hezké, ale co má člověk číst dříve?

V každém případě přeji i Vám, pro které byla tato spisovatelka dosud utajena, abyste Lise přišly na chuť. Myslím, že pokud se rádi bojíte a vychutnáváte si příjemné mrazení v zádech, nebude pro vás problém udělat si pro tento román v knihovničce místo.

Originální titul: Shiver (2006)
Vydáno: Kensington Publishing Corp., New York (2007)
Přeložil: Jakub Volný (2012)
Vydání v České republice: Domino (2012)
www.dominoknihy.cz
464 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.