Pokračování Larssonova Milénia vyjde česky ve stejný čas jako originál

Stieg Larsson Muži, kteří nenávidí ženyV srpnu 2015 to bude deset let, co vyšla v originále kniha Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy, první díl trilogie, ke které už asi nejde nepřidat přídavné jméno slavná. Larsson přitom zemřel v listopadu 2004 na infarkt, takže se vydání knih a světového úspěchu nedočkal.

Právě příští rok v srpnu vyjde autorizované pokračování Milénia, a tak se z trilogie stane tetralogie, nebo možná časem přibudou ještě další díly.
Dobrá zpráva je, že české vydání bude k dispozici již souběžně se švédským originálem a také anglickým vydáním. Stejně jako všechny tři původní Larssonovy tituly vydá knihu v češtině brněnské nakladatelství Host, jež krom toho v českém překladu vydalo dvě knihy o Miléniu a Muže, kteří nenávidí ženy ve dvou částech jako komiks.

Recenze Larssonova Milénia
Milénium 1: Muži, kteří nenávidí ženy
Milénium 2: Dívka, která si hrála s ohněm
Milénium 3: Dívka, která kopla do vosího hnízda

muzi-kteri-nenavidi-zeny-komiksČtvrtý díl, jehož název zatím není uveden, napíše spisovatel David Lagercrantz (1962). Taková jsou fakta, která doplňují čísla o prodejnosti: celosvětově se Larssonova Milénia prodalo 75 milionů kusů, v České republice přes 380 tisíc. Pokud se bude předpokládat, že prvního dílu se prodalo logicky nejvíce, dělá to možná nějakých sto tisíc či víc na knihu Milénium 1 a to je číslo úctyhodné. Musíme přitom počítat s tím, že nějaký výtisk si přečetlo více lidí, legálně půjčilo v knihovně či postranními cestičkami sehnalo elektronickou podobu.

Nejde se však vyhnout otázce, jestli je stejně tak úctyhodné vydání onoho čtvrtého dílu. Je zatím vším jen upřímná snaha a touha dát fanouškům další příběh proutnického novináře a svérázné hackerky? Nebo spíše snaha o dobrý byznys?
Nejasné zůstává, jak je to s druhým Miléniem 4, tedy s knihou, kterou údajně rozepsal přímo Stieg Larsson. A že se asi plánovaly další díly. Eva Gabrielssonová, autorova družka, by měla vlastnit notebook s tímto rukopisem, k němuž nemá švédský nakladatel přístup. Což by bylo námětem na debatu o rozhádaných Larssonových dědicích a družce.
V budoucnu tak může dojít k ojedinělé situaci, kdy budou existovat dva čtvrté díly s tím, že by ten Larssonův dopsala právě jeho partnerka. Lagercantzova kniha má totiž vzniknout nezávisle na tom, že snad existuje nějaký rozepsaný příběh.

Recenze první části komiksu Muži, kteří nenávidí ženy 1
Recenze knihy o Miléniu Tajemství dívky s dračím tetováním

Ať už se nám situace kolem Larssona líbí, či ne, skoro jisté je, že zvědavost člověku nedá a novinku si opatří. Když nic jiného, zákonitě díky tomu noví čtenáři objeví původní Larssonovy knihy. Kouzlo z prvního dílu, kdy jsem poznal nové postavy a složitý Larssonův svět, si pamatuji i po více než čtyřech letech. A kdoví, pořád platí, že nové Milénium může být prostě dobré.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA