Kouzelník (Jean-Marc Souvira)

Jean Marc Souvira KouzelníkNábřeží Zlatníků v Paříži, kde sídlí slavné sídlo kriminální policie, se již objevilo v řadě literárních děl. Nejznámější se stalo nejspíš díky Georgesi Simenonovi a jeho komisaři Maigretovi. V poslední době jsme do něj mohli zavítat i prostřednictvím velmi zdařilého románu Jeana-Marca Souviry Kouzelník, který loni vydalo nakladatelství BETA Dobrovský.

Není nic hrůznějšího než zločiny na dětech. Kouzelník je nechvalně proslulý vrah šesti chlapců, který nebyl nikdy dopaden. Své oběti lákal na kouzla s mincí naposledy před dvanácti lety.
Drobný, zdánlivě neškodný mužík Arnaud Lécuyer má za sebou vězení za znásilnění staré paní. Ve vězení se chová nenápadně, neprotestuje, když ho znásilní několik spoluvězňů. Ti jsou sice nalezeni mrtvi, ale na to, kdo je zabil, se nikdy nepřijde. Malý mužík má svůj velký plán a všechno, co podniká, je jeho součástí. Zločiny, které má za sebou, jsou daleko hrozivější než ten, za který byl uvězněn. Je propuštěn z vězení za dobré chování a pokračuje ve svém plánu. Snaží se zapadnout mezi ostatní obyčejné lidi – až do té doby, kdy ho na ulici zaujme jistý chlapec.

Komisař Mistral žije v harmonickém manželství se svou ženou a dvěma syny. Snaží se, aby mu práce příliš nezasahovala do života. Právě nastoupil do nového zaměstnání, kde se jako všude najde závistivec, který si myslí, že je lepší. Že místo zástupce velitele kriminálky na nábřeží Zlatníků 36 mělo být jeho.
Jednoho dne je nalezen v místnosti na kola jistého domu mrtvý bezdomovec a o kousek dál chlapec v bezvědomí. Z jeho vyprávění vyplyne, že jeden pán mu ukazoval zajímavá kouzla a pak s ním šel opravit žárovku. Znalým policejní historie je jasné, že se Kouzelník vrátil.

Tento příběh je tak trochu jiný v tom, že od začátku čtenář ví, kdo je vrah. A jak velmi je to šílený člověk. Tím vás ale autor vůbec nepřipraví o napětí. Po celý román jste v neustálé nejistotě, kam až zločinec zajde, jestli a kdy se Mistralovi podaří mužíka zastavit. Závěrečných několik desítek stran je dokonce velmi strhujících.

Velmi dobře psychologicky propracovaný román, ať už se týká Kouzelníka nebo hlavní postavy komisaře Mistrala. Mistral se právě vrátil ze stáže v Quanticu v USA a při svém prvním případu v novém místě se snaží využívat všech moderních postupů, které měl možnost prozkoumat. Právě znalost sestavování psychologických profilů zločinců se mu v této chvíli velmi hodí a pro čtenáře je rozhodně zajímavé sledovat tyto postupy.

Jean-Marc Souvira působí u policie přes dvacet let. Řídí oddělení boje proti obchodu s lidmi, takže prostředí, které líčí ve své románové prvotině, je mu důvěrně známé. Kouzelník báječně navázal na tradici skvělé francouzské detektivky, jak ji zahájil Simenon.

Originál: Le Magicien, 2008
Překlad: Vladimír Čadský
Nakladatel: BETA Dobrovský, 2013
304 stran

www.dobrovsky.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA