Dívka, která si hrála s ohněm (Stieg Larsson)

Stieg Larsson Dívka, která si hrála s ohněmZatímco se můžeme těšit na českou premiéru prvního filmu ze série Milénium Muži, kteří nenávidí ženy (08.04.2010) a napjatě očekávat květnové české vydání třetího dílu knihy s názvem Dívka, která kopla do vosího hnízda, vraťme se ještě k druhému dílu trilogie – Dívka, která si hrála s ohněm od švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona.

Není bezpodmínečně nutné znát první díl, ale pokud si nejdříve přečtete knihu Muži, kteří nenávidí ženy, nebudete nuceni spoléhat pouze na krátké odkazy na román a budete si moci vychutnat tento titul jako celek.

Každá kniha je stylem naprosto odlišná a z mého pohledu si není možno vybrat, která by byla zdařilejší.
Zatímco prvotina se věnovala převážně Michaeli Blomkvistovi, novináři vlastnícímu časopis Milénium, druhý díl trilogie Milénium nás zve do života Lisbeth Salanderové. Svérázná dívka připomíná dospělou Pipi Dlouhou punčochu. Velmi silný a podle všeho bezvýchodný příběh punkery a hackerky, která si své soukromí pečlivě střeží, má na zadní straně obálky uvedenu větu mluvící nejen za tento celý díl: „Neexistují žádní nevinní. Existují však různé stupně odpovědnosti. Lisbeth Salanderová.“

Zatímco sledujeme stávající život Lisbeth plný návratů do minulosti, která značně přispěla k jejímu dnešnímu chování, jsou zavražděni dva novináři časopisu Milénium před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Lisbeth se stává štvancem, protože policie našla na místě vraždy zbraň s jejími otisky, a navíc jde proti ní kdosi další. Jediný, kdo Lisbeth věří, je Mikael, se kterým však nechce mít dívka nic společného. Je na Lisbeth, aby se nejen udržela naživu, ale aby zjednala nápravu tam, kde jiní selhali.

Milénium II je drsný thriller plný násilí, týrání, zločineckých organizací, který kromě jiného líčí i stanoviska společnosti a zodpovědných orgánů k této problematice. Sledujeme zcela originální Lisbeth s její vlastní představou morálky, spravedlnosti a způsobem pomsty. Boj, který Salanderovou čeká je i pro ženu jejích schopností (silná vůle, ovládání bojových umění) a možností (hackerka) na hranici života a smrti.

Po titulu Muži, který nenávidí ženy je Milénium II trochu překvapením. Očekávala jsem pokračování vzájemné spolupráce a možná i vztahu Mikaela a Lisbeth, Stieg Larsson si na nás ale připravil něco úplně jiného. Píše především o Lisbeth, která zpřetrhala všechny svazky s novinářem, jehož ponechala v absolutní nejistotě. Většina textu je tak věnována dívce, která byla nucena naučit se hájit své zájmy naprosto sama, protože od okolí pomoc nemůže očekávat.

Kniha je rozdělena do čtyř dílů. Dva názvy se opět týkají matematiky, další: Z Ruska s láskou je odkazem na Jamese Bonda a ten poslední Terminátor Mode mluví sám za sebe. Stieg Larsson opět prokázal své skvělé vypravěčské schopnosti, talent udržet čtenářovu pozornost v neustálém napětí, což se mu speciálně v této knize obzvláště daří, a nadání umě vykreslit zajímavé charaktery. Larssonovy knihy nejsou „pouhou detektivkou“ (v případě prvního Milénia I) ani pouze poutavým thrillerem v případě druhého dílu. Jejich síla je i v ostrém vykreslení společnosti – její morálky, přičemž autor rozhodně nehodlá nikoho ušetřit.

Kniha byla nominována na „Mezinárodní dýku“ (The CWA International Dagger) za rok 2009.

Stejně jako Milénium I, i tato kniha zůstává s otevřeným závěrem. Nedočkavci se už možná uchýlili k četbě zahraniční verze třetího Milénia. Já si ještě pár měsíců nechám bujet svou představivost, jakým směrem by nás autor tentokrát mohl vést. Patrně se i tady budu mýlit.

Originál: Flickan som lekte med elden, 2006
Přeložila: Azita Haidarová
Vydalo nakladatelství Host, 2009
Edice: Překladová próza
608 stran
http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA