Patricia Wentworth

VYŠLO ČESKY

BIOGRAFIE ::

* 10. listopadu 1878 – 28. ledna 1961

Jedna z pozapomenutých britských královen zločinu byla kdysi stejně populární jako Agatha Christie, čas ale trhl oponou a ukázal, která z dam byla lepší. My si teď alespoň v krátkosti představíme tu poraženou…

Patricia Wentworthová je umělecký pseudonym pro Dorothy Amy Elles (někdy uváděna také jako Dillon – Turnbull). Narodila se v Mussoorie v Indii v době, kdy ta ještě byla britskou kolonií. Na soukromou střední však už chodila do Londýna. Dlouhý čas žila v Camberly v Surrey. Poté, co zemřel její první manžel George F. Dillon, se znovu provdala, tentokrát za George Olivera Turnbulla, a měli spolu dceru.

V literatuře začínala psaním romantických a historických příběhů, v roce 1923 však objevila kouzlo detektivky a začala se věnovat jí a roku 1928 stvořila svou nejslavnější postavu, slečnu Maud Silverovou. Slečna Silverová je postarší dáma, která bývala guvernantkou, ale v důchodu se stala soukromým detektivem, úzce spolupracujícím se Scotland Yardem (obzvlášť s mladým inspektorem Abbottem, kterého kdysi pomáhala vychovávat.) Slečna Silverová ráda plete, cituje Tennysona a odhaluje pravdu, ať je jakákoli. (Často bývá srovnávána se slečnou Marplovou, objevují se spekulace, že byla jejím předobrazem, ať je to však jak chce, obě dámy jsou každá z jiného těsta…) Případů slečny Silverové vyšlo celkem 32, Wentworthová psala i další detektivky bez společné postavy, kterých bylo také kolem 30.

VYŠLO ČESKY ::

  • Případ je uzavřen (The Case is Closed, Mladá fronta, 2007)
  • Anno, kde jsi? (Anna, where are you?; in 2x detektivní román, Beta-Dobrovský, 2000 )
  • Pozor na jed (Latter End; in 2x detektivní román, Beta-Dobrovský, 2000)
  • Čínský šál (The Chinese Shawl; Mladá fronta, 2007, přel. Martin Konig)
  • Klíč (Mladá fronta 06/2009)

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA