Hra na nikdy (Jeffery Deaver) audiokniha

Jaký motiv mohou mít únosy, když nikdo nechce výkupné a blízcí obětí nejsou bohatí? První případ osamělého lovce lidí Coltera Shawa zpracovaný v audioknižní podobě.

Když se řekne Jeffery Deaver, tak se jistě většině čtenářů vybaví jeho nejproslulejší knižní postava Lincoln Rhyme. Deaver začal tuto sérii psát v roce 1997 a dnes čítá šestnáct knih. Ti, jež se o autorovu tvorbu zajímají více, si jistě vybaví Kathryn Danceovou, hrdinku další série, s jejímiž příběhy začal Deaver v roce 2006, dodnes však zahrnuje jen pět titulů. V roce 2019 se pak Deaver začal věnovat nové sérii, s Colterem Shawem. Dnes jsou k mání zatím čtyři tituly.

Colter Shaw je zhruba pětatřicetiletý, 180 cm vysoký, nakrátko ostříhaný blonďák, který se už deset let živí jako lovec lidí. Hledá ztracené osoby, ať už jsou to oběti únosu, teenageři, kteří už měli dost rodinného sekýrování, nebo zločinci na útěku. Nikdy nebyl policista, ale vyšetřovací metody mu nejsou cizí. Ve svém pátrání se může opřít o několik přátel vybavených jak po technické stránce, tak i styky na důležitých místech. Pečlivý, někdy až pedantský Colter se řídí pravidly svého otce, jenž ho spolu se dvěma sourozenci vychovával k přežití všude a za všech okolností. Ke stáří už poněkud paranoidní otec dětem vštěpoval řadu základních pravidel, přičemž všechna začínala slovem “Nikdy…” (odtud také pramení název románu).

Colter se ujme případu ztracené devatenáctileté Sofie. Dívka žila se svým rozvedeným otcem a den před jejím zmizením se s ním pohádala kvůli jejich finanční situaci. Otec hned druhý den vypsal na její nalezení odměnu deset tisíc dolarů. Od té doby uteklo už pár dní, ale o výkupné se nikdo nepřihlásil. Vzhledem k tomu, že Sofiin otec není bohatý, přiklání se Colter k verzi, že dívka už měla všeho dost a utekla. Nebo se jí stalo něco dost ošklivého.

Shaw zjišťuje, že dívku zřejmě někdo sledoval. Policie o případ nejeví valný zájem, a tak se musí zpočátku spolehnout sám na sebe. Sofii se mu nakonec podaří najít, jejího únosce nikoliv. Když dojde k dalšímu únosu, jehož obětí je tentokrát padesátiletý blogger, začíná Colter tušit, že všechno nějak souvisí s počítačovou hrou Našeptávač. Ani druhá oběť totiž nemůže být pro únosce finančně zajímavá, podstatné však je, že pachatel nechal Sofii v opuštěné továrně, kde ji zavřel, pět předmětů, s jejichž pomocí a trochou důvtipu by se mohla osvobodit. Přesně jako v oné hře. Colter tedy předpokládá, že v podobné situaci bude i druhá oběť. Jenže okolnosti se vyvíjejí jinak, a tak si lovec odměn, a teď už ani policie, nemohou být jisti, zda oběti unáší nějaký fanatický příznivec hry, nebo naopak někdo, kdo chce tvůrce hry z neznámého důvodu zdiskreditovat. Nebo zda to všechno má ještě jiné, dosud neznámé pozadí.

Román je rozdělen do třech hlavních částí označených jako Level 1 až Level 3. V prologu „Level 3“ se Colter snaží zachránit osmatřicetiletou oběť únosu z potápějící se lodi. Poté se v první kapitole vracíme do Levelu 1, o dva dny zpátky. Jeffery Deaver je známý svou oblibou ponořit se hlouběji do nějaké tematiky (soudní kriminalistika, analýza chování, country byznys), takže už správně tušíte, že tentokrát se jeho kniha točí kolem herního světa, producentů her a různých technických vychytávek. Děj se odehrává převážně kolem Silicon Valley, známého místa velkých počítačových firem. Takže místní podniky se nehemží zarostlými řidiči trucků nebo motorkáři popíjejícími pivo Bud, ale mladými lidmi se sluchátky a notebooky a s nezbytným kelímkem kávy.

Hra na nikdy bohužel nemá až na výjimky potřebný tah na branku, který by čtenáře ke knize přikoval. Samotný nápad s únosy inspirovanými počítačovou hrou je sice zajímavý, ale je rozmělněný do různých odboček. Autor střídá napětí plynoucí ze strachu ze šikovného únosce se zápletkami ohledně různých firemních čachrů v podobě krádeže dat či zneužití osobních údajů. Což není tak přitažlivé, jako když se soustředí na klasické pátrání nebo záchranu unesených, případně boření dosavadních hypotéz. Kvůli tomu má děj dost nevyrovnané tempo. Za normálních okolností by polevení z tempa nevadilo, tady mě ale rušilo. Celý román ve výsledku působí poněkud roztěkaným dojmem. Místy mi dokonce připadalo, že zvolené téma autorovi příliš nesedělo a že je to na knize trochu znát. Námět je jistě moderní a aktuální, ale dovedl bych si představit jeho zpracování někým jiným více do hloubky.

Deaver tradičně vede čtenáře do řady slepých uliček, kdy jde především o vyvracení podezření, že za únosy stojí ten či onen nenasytný počítačový gigant, jehož milionové zisky by někdo mohl ohrozit. Nicméně to, jak se autor snaží za každou cenu představit co nejvíce podezřelých, aby se nakonec ukázalo, že šlo o falešný poplach, je až úsměvné. Je toho zkrátka zbytečně moc, včetně úplně poslední scény dalšího, už ani nevím kolikátého „odhalení“. Dalo se čekat, že si s blížícím se závěrem bude autor vymýšlet další zvraty, ale v jiných knihách mu to šlo lépe. Navíc samotný motiv pachatele je poněkud přitažený za vlasy. Ke všemu se autor nejspíš sám zamotal do spletitého děje, když jaksi zapomněl vysvětlit, jak Colter našel třetí oběť únosu.

Filip Švarc. Foto: OneHotBook

V režii Michala Bureše audioknihu načetl osvědčený dabingový herec Filip Švarc. Hlasově celkem Colterovi odpovídá (věkem), jeho přednes je čistý a srozumitelný, oproti jiným interpretům však celkem umírněný. Z intonace nijak zvlášť nevybočuje, nejlépe mu jdou chlapácké hlášky některých postav.

Když už tu zmiňuji jiná média, musím uvést, že na Disney Plus je nyní ke shlédnutí první řada seriálu Stopař (Tracker). Podle titulků byl natočen na motivy této první knihy, ale kromě rodinné zápletky (nevyjasněná smrt Colterova otce) nemá s předlohou nic společného. První řada má třináct uzavřených epizod, přičemž každá se odehrává na jiném místě Spojených států. Na podzim je ohlášena nová řada, první epizoda by měla být odvysílána 13. října. K seriálu se ještě vrátím v samostatné recenzi.

Celkový dojem z knihy je jako byste byli někde na rautu. Ochutnáte leccos, něco vám připadá dobré nebo zajímavé, něco vám moc nesedne, ale celkový dojem je takový nijaký. Vlastně nemůžete říci, co jste měli k večeři a dokonce ani nevíte, jestli vás to nasytilo, ale máte pocit, že kdybyste si raději dali steak s hranolky, sedl by vám lépe.

Knižní předloha:
Originální název: The Never Game (2019)
Vydání v České republice: Domino (2019)
Přeložil: Jiří Kobělka
389 stran

Audiokniha:
Vydáno: OneHotBook (2023)
Čte: Filip Švarc
Celková délka: 12 hodin 14 minut

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA