Ohlédnutí za kapitánem Exnerem

článku o nových detektivních seriálech, které české televizní stanice uvedly na podzim, jsem psal o tom, že mám postavu kapitána JUDr. Exnera spojenou především s Jiřím Kodetem. Tento herec ale nebyl jediný, kdo Erbenova „šviháckého“ detektiva ztvárnil. V souvislosti s nově zfilmovanými romány klasika české detektivní školy by bylo možná na místě ohlédnout se za všemi filmovými a televizními zpracováními.

Kapitán Exner, foto: TV Prima

Náchodský rodák Václav Erben (1930-2003) napsal přes tři desítky knih. Čtrnáct z nich patří do série s bonvivánským kapitánem Exnerem, tedy postavě, která byla v „socialistické detektivce“ vždy tak trochu zjevením. U čtenářů si dodnes na serveru Databáze knih vede většina titulů s tímto lamačem ženských srdcí a milovníkem luxusu skvěle – průměrné hodnocení všech románů dosáhlo velmi slušných 86 %. Nejlépe zatím čtenáři hodnotili v pořadí šestý román Na dosah ruky (92 %), nejhůře si zatím vede poslední titul (jak už to tak bývá) Vražda ve společnosti Consus z roku 2001 (71 %).

Zfilmováno bylo celkem pět titulů a Michala Exnera ztvárnil pokaždé jiný herec. Jako první sáhli filmaři v roce 1966 po dva roky starém románu Poklad byzantského kupce. V tehdy ještě černobílém snímku si Exnera zahrál herec Jiří Vala. Toto zpracování se také dočkalo od diváků nejlepšího hodnocení (72 % na Česko-slovenské filmové databázi; ČSFD) a i v čtenářském hodnocení patří na špici žebříčku (88 %).

V roce 1973 vystřídal Jiřího Valu v titulní roli Petr Kostka v (rovněž černobílém) televizním filmu Bláznova smrt. Šlo o třetí titul série s Exnerem (1967), a v diváckém hodnocení se pohybuje těsně nad průměrem. Román také vycházel na pokračování pod názvem Smrt Jana Krempy v tehdejším Rudém právu.

Další „Exnerovka“ se dostala na filmové plátno v roce 1979, nicméně hlavní kriminalista (ztvárněný Františkem Němcem) se tentokrát nejmenoval Exner, ale Marha a navíc měl dokonce rodinu. Předlohou (už barevného) snímku Čas pracuje pro vraha se stal pátý titul knižní série Efektivně mrtvá žena (1970). Čas zřejmě pracuje proti tomuto snímku a dnes se divácké hodnocení drží téměř přesně na průměru (51 %). Knižní hodnocení si naopak vede poměrně dobře (84 %).

Na další případ kapitána Exnera si museli diváci počkat dlouhých osm let. V roce 1982 převzal žezlo sukničkářského detektiva Jiří Kodet, podle mnohých nejlepší Exner. Stalo se tak ve filmu Smrt talentovaného ševce. Zatímco čtenáři odměnili stejnojmennou knižní předlohu (1978) vysokým hodnocením 90 %, u filmových diváků zatím dosáhl pouze 59 %.

Nadlouho poslední pokus o ztvárnění Michala Exnera dopadl poměrně neslavně. Diváci dali snímku Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí velmi nízké hodnocení. Televizní film z roku 1985, jehož knižní předloha vyšla v souboru detektivních příběhů Kapitán Exner uvádí (1975), dosáhl na pouhých 28 %. A to i přesto, že si postavu detektiva tentokrát zahrál charismatický Karel Heřmánek a že se na scénáři podílel – podobně jako u snímků Poklad byzantského kupce a Smrt talentovaného ševce – sám autor.

Po více jak třiceti letech a čtrnácti letech po smrti autora přivedli scénáristé Jan Drbohlav a Daniel Severa kapitána Exnera znovu na televizní obrazovky. Po svých pěti starších kolezích převzal titulní part herec Michal Dlouhý. Ve svých téměř 49 letech je nejstarším Exnerem; nejmladším byl Petr Kostka, který tuto postavu ztvárnil v 35 letech.

Scénáristické duo nyní Exnerovi přidělilo místo ojeté mercedesky „služební vůz“ v podobě starého kabrioletu Jaguar E-type, který se vyráběl v letech 1961-1975. Za partnerku mu vybrali slovensko-maďarskou herečku Vicu Kerekes (knižní postava doktorky Steinové vyskytující se v několika románech). Exnerovy kolegy poručíka Beránka a Vlčka si zahráli oblíbení herci David Novotný a Jan Vondráček. Jednotlivé epizody režírovali střídavě Vít Karas a Ivan Pokorný.

Příběhy nejsou situované do doby „před revolucí“, jak by někdo mohl předpokládat, ale jsou zasazeny do současnosti, a tedy leckdy značně zaktualizované. Exner se díky tomu prohání se svým nápadným „bourákem“ v pražském hustém provozu nebo používá chytrý telefon. Přesto je v příbězích vidět jistá nadčasovost – Exner například jakoby neměl žádné nadřízené, klidně si odjede pátrat mimo oblast svých pravomocí, atd.

Co se týče knižních předloh, tak vznikly televizní verze románů Osamělý mrtvý muž (8. díl knižní série), Poslední pád mistra Materny (11.), Denár v dívčí dlani (10.), Znamení lyry (2.), Na dosah ruky (6.) a Bláznova smrt (3.). Poslední titul byl tedy jediným znovu zfilmovaným románem, a diváci tak mají určitou šanci porovnat obě verze.

Nemůžeme srovnávat návštěvnost dřívějších filmových adaptací ani sledovanost při tehdejším uvedení v televizi, nicméně sledovanost „nového Exnera“ zřejmě zůstala tak trochu za očekáváním. Podle serveru MediaGuru sice usedlo k prvním dvěma dílům (výjimečně odvysílaným během jednoho víkendu) 921 tisíc diváků starších 15 let, ale pak už sledovanost značně poklesla. Další díly sledovalo v průměru kolem 500 tisíc diváků, a to se nezměnilo až do konce seriálu. Co se týče diváckého hodnocení na ČSFD, tady to bylo naopak – počáteční slabé hodnocení 48 % se brzy vylepšilo na 60 % a výše, a také se do odvysílání poslední epizody nezměnilo.

Vzhledem k poměrně slabé sledovanosti je otázkou, jestli se v blízké době dočkáme dalších případů kapitána Exnera nebo bude trvat opět řadu let, než někdo tuto látku opráší.

 

Česko 2017
Režie: Vít Karas, Ivan Pokorný
Hrají: Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček a další.
Délka: 55 minut (6 příběhů rozdělených do 12 epizod)

Mluveno česky

Oficiální stránka seriálu: http://prima.iprima.cz/kapitan-exner

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA