Smrt talentovaného ševce (Václav Erben)

Na malém českém městě jménem Opolná panuje letní idyla. Turisté obléhají zámek jako vosy, vedro jak má být. Sem přijíždí kapitán Exner na dovolenou. Hned na začátku ho čeká nemilé překvapení, protože partnerka bohužel musela odjet. Že se ale nudit nebude, to si pište.

Idylku přeruší blesk z čistého nebe v podobě vraždy. Na takovém městě téměř senzace. Zavražděný je bývalý švec, údržbář, všeuměl, kutil, sochař a malíř v jedné osobě, jakýsi Rambousek, bytem na zámku. Kolem zámku se také všechno točí, tedy hlavně kolem údajně překrásného parku.

Kapitán Exner, jak sám tvrdí, je zvědavý. Vydává se na obhlídku místa činu a tuší, že bude z dovolené odvolán a tak trochu sonduje informace inkognito. Dochází k humorným příhodám, kdy zpovídaní, netušíc nic zlého, pouštějí si „hubu na špacír“. Vrah je na konci vypátrán, to jistě, jinak bychom nemohli jít spát, ale děj zastiňuje stejně hlavní hrdina, fešák a šprýmař kapitán Exner.

Detektivka je psána docela čitelným stylem. Krátké úsečné věty, spíše oznámení. Než jsem si zvykla, trochu jsem to luštila. Jelikož je to moje první detektivka od tohoto autora a knihy na sebe logicky časově navazují, je ze začátku zmatek v postavách, kterých je hodně a procházejí přímo do děje, ale chápu, že autor nebude v každé knize sáhodlouze hrdiny představovat. Určitě sáhnu po další knize tohoto autora, takže celkový dojem dobrý. Trochu mi na tom Exnerovi vadí ta jeho super kladnost. Superman. No, třeba v příštím díle začne pít nebo nevypátrá nic. Nebo alespoň boty si zapomene vyčistit.

Vydala: Svoboda, 1992
(12x kapitán Exner – kniha je v pořadí 9.)
197 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA