Začátek kalendářního nebo školního roku bývá příznivým obdobím pro milovníky televizních seriálů, těch detektivních nevyjímaje. Na letošní podzim si všechny tři naše největší stanice – Česká televize, Nova a Prima – připravily nové detektivní seriály nebo pokračování těch dřívějších. Podívejme se, jak si vedly po odvysílání prvních dvou či tří epizod.
Podobně jako u seriálů, které byly uvedeny počátkem tohoto roku, jsem se zaměřil na hodnocení diváků na Česko-slovenské filmové databázi (csdf.cz) a sledovanost podle serveru mediaguru.cz. Je mi jasné, že hodnocení na csfd.cz nemusí být zásadní, neboť jednotlivé tituly často hodnotí lidé, kteří vzhlíží jen a jen k oscarovým režisérům a všechno ostatní je pro ně „odpad“ (to není nutně urážka, je to termín pro nejnižší možné hodnocení na tomto webu). Stejně tak nemusí být pokaždé zásadní sledovanost, i když na ni zejména komerční televize hodně sází. Tahle míra úspěchu má však různá ovlivňující hlediska. U prvních dílů může být vysoká sledovanost dána zvědavostí diváků na nový titul, případně na to, zdali si další řada povede stejně dobře jako ta předchozí. Jindy zase může být nízká sledovanost určitého dílu dána silnými konkurenty v podobě populárních soutěží nebo stokrát odvysílaných oblíbených českých komedií.
Ať tak či onak, je rozhodně zajímavé sledovat, jak si nově uvedené seriály stojí mezi sebou nebo jak se často může lišit křivka sledovanosti od křivky hodnocení.
Čím se tedy budou jednotlivé televize snažit divákům vykompenzovat konec léta, prázdnin a teplého počasí? Česká televize přišla pro pondělní večery s pokračováním divácky poměrně úspěšného seriálu ze soudní síně Život a doba soudce A. K. v hlavní roli s Davidem Švehlíkem. Televize Nova připravila na stejný den v týdnu pokračování moderního krimi seriálu ze současné Prahy, Specialisté. Původní herecký ansámbl by měl rozšířit herec Jan Zadražil, a to zřejmě od čtvrté epizody, kdy nahradí Marka Adamczyka (Honza).
V neděli večer budou o diváckou přízeň také bojovat dva detektivní seriály. Televize Prima připravila novou verzi příběhů Kapitána Exnera, kde po Jiřím Kodetovi převzal titulní part Michal Dlouhý. Nova má své želízko v ohni i tento den, a nabízí divákům pokračování seriálu Policie Modrava, kde se v hlavní roli opět představí Soňa Norisová.
Přízeň diváků
V diváckém hodnocení je na tom zatím nejlépe Život a doba soudce A. K. Po prvních dvou epizodách to seriál dotáhl až na celkové hodnocení 73 %. Je to sice výrazný náskok před konkurenty, nicméně první řada si zatím vedla lépe a dosáhla průměrného hodnocení 77 %. Některé komentáře líčí po prvním dílu nové řady zklamání z posunu hlavní postavy od občanských sporů k trestním kauzám. Byli i tací, kterým vadil jiný způsob vyprávění.
Osobně jsem první řadu neviděl, ale v nových dílech se mi líbí ono neobvykle civilní a „dokumentaristicky chladné“ pojetí připomínající dřívější polohrané dokumenty, které proběhly několika televizemi. Na rozdíl od takového seriálu Soudkyně Barbara tady však nehrají afektovaní neherci, ale vystupují tu osvědčené herecké tváře. V první epizodě například hostující Lenka Vlasáková nebo Jaroslav Plesl, ve druhé jsme se mimo jiné setkali s Janem Potměšilem.
Stříbrnou příčku prozatím obsadil Kapitán Exner, tedy nové zpracování detektivek Václava Erbena. Po třech epizodách dosáhl zatím průměrného hodnocení 50 %. Je jasné, že příznivci knižní podoby nebo původního Exnera budou seriál podrobovat velmi přísnému zkoumání. Ne každému také sedne rozdělení jednoho příběhu do dvou epizod, jako tomu u nedávno odvysílaného seriálu Temný kraj.
Z příběhů s Jiřím Kodetem jsem viděl pouze část jednoho filmu, a tak ho mám spíš spojeného s jistou nostalgií té doby. Pamatuji se na něj pouze jako na sportovně oblečeného elegána ve svetru. Tady mi však Dlouhého Exner v dokonale nažehleném obleku v kulisách moderní Prahy a mezi „obyčejně“ oblečenými kriminalisty připadal, jakoby se sem omylem dostal z jiného světa. Ještě větší problém jsem měl s nezáživným dějem první epizody (tedy první poloviny příběhu), kdy mě bylo jedno, kdo umřel a kdo bude vrah. Několikrát jsem přemýšlel, když už ten rozvleklý příběh skončí. Druhá půlka příběhu však byla o něco lepší, dokonce jsem začal oceňovat Exnerovo bonvivánství. Seriálu zřejmě musí člověk přijít na chuť a nemusí to být hned.
V těsném závěsu za Exnerem je pokračování „šumavských detektivek“ Policie Modrava. Po dvou epizodách získala 48 %. I tady se dá říci, že zatím za první řadou zaostává, jelikož ta si vydobyla u diváků průměrných 59 %.
Kromě jedné z hlavních deviz seriálu – šumavskou přírodu – jsem musel ocenit jistý odklon od pitvání se v soukromí hlavních protagonistů a urychlení děje. Pokud v seriálu zazní věta, že více řekne pitva, hned následující scéna se odehrává na pitevně. Takových příkladů bych mohl uvést více a jsou podle mého názoru jen ku prospěchu věci. Lze pozorovat jistý posun k tzv. „procedurální detektivce“.
Na chvostu se zatím uhnízdili Specialisté, po dvou epizodách utržily pouhých 29 %. Druhá epizoda nové řady získala dokonce jen 25 % a dostala se tak do „černých čísel“ („modrá“ značí průměr a „červená“ nadprůměr). Parta kriminalistů vedená Davidem Prachařem si však o moc lépe nevedla ani v první řadě, kde dosáhla na pouhých 31 %.
Podle mého názoru si toto hodnocení Specialisté nezaslouží. Nedá se sice říci, že by šlo o nějaký průlomový seriál, to v žádném případě, ale díky své německé předloze (SOKO Leipzig) patří k oněm kriminálkám, ke kterým usedáme, protože v té chvíli netoužíme být ohromeni detektivní zápletkou, ale chceme zkrátka jen vidět, jak někdo něco vyšetřuje. Myslím si, že v tomhle ohledu zatím Specialisté vycházejí divákům vstříc a mě osobně přišla druhé epizoda nové řady dokonce lepší než ta první. Třetí díl také naštěstí vyvrátil nabízející se domněnku, že se bude každý nový případ dotýkat někoho z hlavních hrdinů osobně.
Kolik lidí se dívalo?
A jsme u modly komerčních stanic. Tady naopak zatím jasně vede Policie Modrava, jejíž první dvě epizody nové série vidělo v průměru 1,5 miliónů diváků starších 15 let. Je vidět, že si na rozdíl od návštěvníků csfd.cz získala mnohem širší divácká srdce. O pouhé zvědavosti na nové díly se patrně nedá mluvit, protože na podobná čísla nové epizody konkurenčních seriálů nedosáhly ani náhodou.
Druhou příčku okupují Specialisté (po dvou epizodách průměrná sledovanost 867 tisíc) a teprve až za ně se dostal Kapitán Exner (785 tisíc).
Poslední příčka v této kategorii patří poněkud překvapivě seriálu Život a doba soudce A. K. (652 tisíc). Skutečně pozoruhodné, vzhledem k diváckému úspěchu první řady, nicméně teprve čas ukáže, zdali za to může například konkurence v programovém schématu pondělního večera.
Speciálně na Policii Modrava a Specialistech je vidět onen diametrální rozdíl mezi hodnocením diváků na csfd.cz a sledovaností.
Závěrem
V každém případě se dá říci, že je v současnosti z české produkce na co koukat a žánrová nabídka je relativně pestrá. Venkovské detektivky ze Šumavy, akční krimi z Prahy, příběhy ze soudní síně nebo nové zpracování klasických českých detektivek. Uvidíme, jak si seriály nadále povedou. Po odvysílání všech čtyřech novinek Vám přineseme aktualizovanou verzi článku.