Odložené hříchy (Lubomír Macháček)

Zabila na Mikuláše ženu v přestrojení anděla žárlivost nebo šlo o něco více? Český detektivní román s psychologickou zápletkou a sympatickou postavou kriminálního komisaře.

Sára Rulíková byla atraktivní mladá žena a zapálená ekologická aktivistka, která se do všeho pouštěla s vervou. Před časem utekla od despotického manžela a začala plánovat budoucnost se svým milencem, vrchním kriminálním komisařem Viktorem Madlenkou. Šestého prosince se převlékla do kostýmu anděla a měla jít s Viktorem, který by dělal Mikuláše a jejich společnou kamarádkou Leonou v kostýmu čerta na tradiční obchůzku po rodinách. Na místo srazu však už nedorazila

Po tuhé zimě je ve sněhu nalezeno Sářino tělo. Komisař Viktor Madlenka leží toho času v nemocnici a zotavuje se ze střelného poranění. Někdo ho postřelil na „choulostivé místo“ když hledal Sáru. Nyní se chce co nejdříve zotavit a ujmout se pátrání po vrahovi jeho partnerky. Stála za vraždou žárlivost jejího bývalého manžela nebo někomu zkřížila ekoložka plány?

Český spisovatel Lubomír Macháček (narozen 1947) byl vychovatelem na internátu, posléze vystudoval psychologii a následně pracoval jako psycholog v Ústavu nápravné výchovy v rodných Pardubicích. Později přešel do pedagogicko-psychologické poradny. V letech 1990 až 2005 vedl Poradnu pro rodinu a partnerské vztahy a v roce 2006 se stal ředitelem Centra psychosociální pomoci. Psaní se věnuje už od studentských let a do různých časopisů přispíval povídkami s prvky fantasy. V románech se poté zaměřoval na sci-fi, detektivní žánr a psychologii, přičemž čerpal ze svých profesních zkušeností. Je autorem více než třiceti titulů.

Autorova profese psychologa je znát i v jeho detektivním románu Odložené hříchy. Svého (téměř padesátiletého) komisaře sice vylíčil trochu jako frajírka, který v minulosti rozhodně netrpěl nouzí, co se ženského pohlaví týče, a vtipkování mu není cizí ani v situaci, kde by se jiní nesmáli, nicméně autorovo pochopení pro různé situace vyplývá především z jeho schopnosti podívat se na ně z psychologického hlediska. Jeho román tak rozhodně není povrchní a kromě detektivní linie se tu objevuje motiv strachu z osamělosti, snaha urvat si kus svého štěstí v životě, ale samozřejmě i touha odčinit chyby z minulosti, ruku v ruce se žárlivostí nebo přetvářkou.

Nedávno jsem recenzoval knihu Antonína Mazáče Letargie a je zvláštní, jak jsou si tyto romány podobné. V Letargii je hlavní postavou bývalý kriminalista (také středního věku), který žil dlouhá léta v jednom domě pouze se svým otcem a nyní mu platí pobyt v léčebně. V knize Odložené hříchy zase Viktor bydlí se svou matkou, o kterou se stará, což ho ještě více polidšťuje. Viktor je rozvedený, ale se svou bývalou manželkou Kristinou udržují dobré vztahy. Když mu navíc ještě zabijí milenku, se kterou plánovali společnou budoucnost, upadá občas do deprese pramenící ze zoufalé snahy mít někoho, koho by miloval. Přestože velí ostřílené mordpartě, nestydí se jindy vyjádřit city a emoce. Přestože by neměl ani teď o ženy nouzi, nechce jít do žádného povrchního vztahu. Myslím, že se autorovi povedlo vytvořit velice sympatickou, a hlavně uvěřitelnou hlavní postavu.

Podobně jako v Letargii i tady se nikam moc nespěchá a příběhu by zejména v první polovině prospělo trochu svižnější tempo. Macháčkovy „Hříchy“ však nejsou tak obsáhlé jako srovnávaný román, ale ani v závěru tak akční. Okruh možných pachatelů známe a všechny jejich možné motivy jsou postupně vyjmenovány, takže v závěru ani nepřekvapí, na koho autor ukáže coby pachatele. Ale tak nějak cítíme, že to není žádný velký hřích, protože dlouho nevíme přesný motiv, nevíme, kdo bude další oběť (u jedné nezůstane) a také není zcela jasné, měl-li pachatel komplice či nikoliv.

Lubomír Macháček zasadil svůj román do Pardubic. V knize to sice není přímo řečeno, nicméně dá se to poznat z řady velice jasných náznaků. Město a jeho autentická místa zde šikovně doplňují kulisu příběhu, ať už jsou to lokality poblíž soutoku dvou řek nebo některé městské části.

Díky psychologické propracovanosti jsou Odložené hříchy románem s věrohodnými postavami. Autor sice zpočátku čtenáře trochu mate časovými skoky, ale naštěstí se to brzy ustálí a my se můžeme v klidu začíst do poklidně plynoucího příběhu, který v závěru přece jen trochu graduje. Zkrátka klasická česká detektivka… Ještě dodám, že sympatický komisař Madlenka se znovu objevuje v dalším titulu, Pokušení s Kolombínou.

 

Text: Lubomír Macháček (2017)
Vydáno: OFTIS (2017)
224 stran

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA