Efektivně mrtvá žena (Václav Erben)

Václav Erben Efektivně mrtvá ženaKapitán Michal Exner si chce se slečnou užívat léta mimo Prahu, ale jeho milí důstojníci Beránek a Vlček mu to neumožní. V chodbě spojující Tiskovou agenturu s divadlem V Louži byla totiž nalezena mrtvola ženy, a tak Michal nechává milou na venkově a sám odjíždí do velkoměsta.

Jak bývá u Václava Erbena zvykem, zasadil i tentokrát příběh do zajímavého prostředí – konkrétně do Tiskové agentury, která, ač to sám neuvádí, jasně připomíná ČTK. Třeba takový popis recepcí komunistických pohlavarů včetně pití alkoholu pobaví, i dobře vystihuje tehdejší dobu. A mě osobně připomněl jinou dobrou knížku a to Podraz ve vznešeném stylu Inny Mirovské (Rottové).

Efektivně mrtvá žena patří k dobře napsaným, čtivým českým detektivkám se zajímavou zápletkou a rozhodně stojí za přečtení stejně jako za shlédnutí její filmové zpracování Čas pracuje pro vraha v hlavní roli s Františkem Němcem. Jen je škoda, že se jeho postava nejmenuje kapitán Exner. Ten se totiž ve filmu vůbec neobjevuje.

Moba, edice Původní česká detektivka, Brno 2004

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA