Dobojováno: Jak si u diváků vedla čtveřice podzimních detektivních seriálů?

S koncem léta 2017 vtrhly do domácností hned čtyři detektivní seriály. Na televizních obrazovkách bojovaly o přízeň diváků v nedělních a v pondělních večerech. Skutečným nováčkem byl ovšem pouze Kapitán Exner, v ostatních případech šlo o druhé řady odvysílaných seriálů. Podívejme se, jak si ve vzájemném klání vedly.

K hodnocení jsem použil server Česko-slovenská filmová databáze (csfd.cz), kde diváci hodnotí pomocí procent. Údaje o sledovanosti pochází ze serveru MediaGuru (mediaguru.cz) a týkají se diváků starších 15 let.

Policie Modrava 2 (Nova)

Celkové hodnocení 52 %, průměrná sledovanost 1,8 miliónu diváků

Foto: TV Nova

Šumavské detektivní příběhy, kde nezanedbatelnou roli pochopitelně sehrála příroda, se mohly před svými konkurenty pyšnit nejvyšší sledovaností. První epizoda druhé řada odstartovala na 1,4 milionech diváků, poslední pak dokonce dosáhla (poprvé ve druhé řadě) nad dva miliony. V době po odvysílání šlo dokonce podle MediaGuru o nejsledovanější pořad roku. Ve sledovanosti „Modravě“ ostatní seriály nesahaly ani na paty. Nejvíce se jí přiblížilo pokračování „nováckého“ seriálu Specialisté (cca 1,3 mil.) v desátém dílu, ale i tak nechával tým Jany Vinické (Soňa Norisová) své soupeře hluboko v poli. V nedělním večeru s ním bojoval o přízeň ještě Kapitán Exner z Primy a opakování Četnických humoresek na ČT 1. Díky nadprůměrným výsledkům druhé řady (i když nebyly tak dobré jako v první řadě) se začne v příštím roce natáčet třetí řada.

S hodnocením diváků to sice už tak slavné nebylo a podobně jako většina soupeřů se drželo kolem průměru. Nejlepšího skóre dosáhla třetí epizoda Magická síla (přes 60 %), pak nastal lehký propad, aby se posledním dílem pojmenovaným tak trochu ve stylu Larssona nebo Jonassona (Žena, která odešla před obědem) na lepší průměr 60 % opět vrátila. Celkově to však stačilo na téměř čistý průměr.

Některé komentáře vyčítaly seriálu až příliš pohodovou atmosféru v kombinaci s vraždami a lidskými tragédiemi, což bylo nejvíce vidět ve čtvrté epizodě (Případ starosta), kde došlo k naprosto zbytečnému úmrtí jedné z postav, dané zřejmě jen tím, že její představitel už nechtěl nebo nemohl v seriálu pokračovat.

Se čtvrtou a pátou epizodou přibývaly prostřihy do soukromí jednotlivých postav, což zřejmě mělo přispět k barvitosti celého seriálu a ukázat, jak svérázné postavičky na Šumavě žijí. Bohužel to spíše díky nudným zápletkám typu hledání „toho pravého“ na inzerát, shánění hormonů pro kohouta, hledání ztracené ovce nebo bizarních tanečních lekcí vypadlo spíše jako v lidových taškařicích Zdeňka Trošky.

Kapitán Exner (Prima)

Celkové hodnocení 55 %, průměrná sledovanost 593 tisíc diváků

Kapitán Exner, foto: TV Prima

Michal Dlouhý je již pátým představitelem, který běžel v dresu kapitána Exnera. Štafetový kolík si před ním postupně předávali herci Jiří Vala, Petr Kostka, Jiří Kodet a Karel Heřmánek, kteří literárního hrdinu detektivních románů Václava Erbena ztvárnili. Lze sem zařadit i snímek Čas pracuje pro vraha, který byl natočen podle románu Efektivně mrtvá žena z „Exnerovské“ série, ale hlavní postava kriminalisty, ztvárněná Františkem Němcem, se zde jmenovala jinak.

Po více jak 30 letech od natočení posledního příběhu s kapitánem Michalem Exnerem vznikly televizní adaptace šesti románů, přičemž každý byl rozdělen do dvou epizod. Diváci televize Prima tak mohli pátrat po vrahovi dvanáct nedělních večerů.

Se sledovaností to ale nebylo nijak valné. První díl vidělo 921 tisíc diváků starších 15 let. To je celkem slušný výsledek, jenže s dalšími epizodami sledovanost rychle klesala. Spadla až těsně nad hranici 500 tisíc, kolem níž se víceméně držela až do odvysílání celého seriálu. Nejhůře na tom byla dvojice epizod „Znamení lyry“ se 455 tisíci sledujících diváků. Kapitán Exner měl ovšem v nedělním večeru po většinu času velkého konkurenta v podobě druhé řady seriálu Policie Modrava. Ta byla v nedělní večery pravidelně „jedničkou“ ve sledovanosti, poté se na první příčku vyšplhal nový seriál Dáma a král.

Vlažné počáteční hodnocení diváků signalizuje jisté zklamání. Někomu možná vadila jistá zastaralost předloh, kterou bohužel nedokázalo vylepšit ani výtvarné či scénáristické pojetí. Něco z nostalgické elegance Exnera sice zůstalo a poměrně nízké hodnocení (48 %) se brzy vyšplhalo nad 60 %, kde už setrvalo. Výraznější divácký úspěch se nedostavil. Porovnáme-li však tyto výsledky se sledovaností, vidíme, že si seriál své příznivce našel. Největší divácký úspěch (i když s nijak velkým náskokem) zaznamenala adaptace románu Na dosah ruky, která podle jednoho z komentářů nejlépe vystihovala charakter detektivek Václava Erbena. Mezi všemi podzimními seriály podal Kapitán Exner v kategorii diváckého hodnocení nejstabilnější výkon.

Za největší minus bych považoval nešvar, který se objevil už u Temného kraje. Mám na mysli rozdělení každého příběhu, leckdy poměrně rozvleklého, do dvou epizod, přerušovaných řadou reklam a vysílaných s týdenním odstupem. Pokud je pravda, že se to televizi Prima vyplatilo, pak nechápu proč. V komerční televizi musíme strpět prošpikování příběhu několikaminutovými reklamními bloky, za nimiž následuje několik sdělení, kdo všechno pořad sponzoruje. Týdenní odstup ale kontinuitě zrovna moc neprospívá. Musí opravdu divák čekat celý týden na rozuzlení případu? Leckdo si často po týdnu, kdy usedá ke druhé polovině příběhu, velké množství postav a spletité rodinné vztahy (viz epizoda „Bláznova smrt) už moc nepamatuje. Praxe dělení příběhu do dvou epizod se občas tu a tam v nějakém seriálu objeví. Jenomže většinou jde buď o úvodní příběh, případně finále řady nebo celého seriálu a epizody bývají odvysílány maximálně s odstupem jednoho dne.

Život a doba soudce A. K. 2 (Česká televize)

Celkové hodnocení 75 %, průměrná sledovanost 580 tisíc diváků

Život a doba soudce AK, foto: Marek Dienstl

Tým vedený ctihodným soudcem Adamem Klosem (David Švehlík) je přesnou ukázkou vyhraněné skupiny fanoušků. Ze všech čtyř soupeřů získal nejlepší hodnocení. Start byl sice poněkud vlažný a hodnocení začínalo na 69 %, ale rychle se vyšplhalo nad 80 %. Této laťky se Adam Klos držel až do finiše.

O co lepší bylo hodnocení, o to horší byla sledovanost. Točila se převážně mezi pěti sty a šesti sty tisíci diváků, což ji v podstatě řadilo na úroveň Kapitána Exnera. V pondělních večerech měl soudcovský tým za konkurenty jednak „jedničku“ těchto večerů ve sledovanosti, seriál Specialisté, a pak také Modrý kód na Primě nebo opakování Kriminálky Anděl na Nově. Soupeřů bylo patrně moc…

Je to škoda, protože jde o jeden z nejlepších seriálů, které v poslední době televize v žánru krimi nabídla. Čtveřice renomovaných režisérů Robert Sedláček, Radim Špaček, Bohdan Sláma a Petr Marek se mohly v téměř dokumentaristicky pojatých scénách ze soudní síně opřít o herecké výkony známých i méně známých tváří, které ze sebe dokázaly na malém prostoru v rolích svědků či obžalovaných vykřesat maximum.

Přes zjevný záměr natočit scény ze soudní síně nezaujatě a s odstupem šlo leckdy o příběhy lidských tragédií, kterým nechyběly silné emoce. Často jsme byly také svědky lidské hlouposti a omezenosti, případně i naivity a pochopitelného strachu. Smutné či tragické příběhy vystřídala humorem odlehčená epizoda „Patláci“. V prologu většiny dílů jsme nahlédli, jaký trestný čin se bude soudit. I tady šlo o profesionálně velice zdařile natočené scény, ať už to byla bitka Romů se skinheady, bezútěšnost léčebny dlouhodobě nemocných nebo seance v sektě.

Zhruba v polovině odvysílaných dílů druhé řady se tvůrci více přiblížili první sérii, když vynechali úvodní hranou část a přesunuli se téměř ihned do soudní síně. V té době poněkud uvadala vedlejší linie s Adamovým kamarádem, policejním detektivem Igorem Kubišem (Marek Daniel) a trablemi Adamovy matky (Daniela Kolářová). Od epizody „Palebná síla“ přibyly na závěr krátké scény vysvětlující „jak to bylo doopravdy“. Nicméně vzhledem k tomu, že se seriál hlásí k reálným událostem, je těžké říci, nakolik tyto scény odpovídají skutečnosti.

S koncem seriálu byla linie kolem Adamova soukromí opět výraznější a poslední epizoda se už dokonce ani neodehrávala v soudní síni. Místo toho se završil příběh Igora, Adamovy matky i Adama samotného, ale nějaká ta otevřená vrátka si ovšem scénáristé pochopitelně ponechali.

Specialisté 2 (Nova)

Celkové hodnocení 36 %, průměrná sledovanost 1,1 miliónu diváků

Foto: TV Nova

V týmu specialistů došlo k přestupu. Po několika epizodách druhé série herce Marka Adamczyka nahradil Jan Zadražil. Čerstvé posily byly zapotřebí, protože tento tým si vybral nejdelší trasu, a to šestnáct epizod (za ním byl délkou soudce Adam Klos se třinácti díly). I tak si však dlouhá trať vybrala daň v podobě úbytku sil, což se projevilo zejména na hodnocení, které se sice vyšplhalo z původních nevalných 26 % na o něco méně nevalných 36 %. Žádná epizoda nedosáhla výše než 55 % a v této disciplíně skončili prosečtí kriminalisté poslední.

Ve sledovanosti to nebylo tak špatné. V pondělním večeru měl tým majora Vondráčka (David Prachař) v tomto směru pouze jednoho vážnějšího konkurenta, a to Modrý kód ze stáje TV Prima, který byl dlouhou dobu na špici, ale pak to kriminalisté doktorům natřeli a stali se jedničkou oni. Nedosáhli sice úspěchu šumavského týmu (Policie Modrava), ale vedli si lépe než nažehlený pražský kriminalista (Kapitán Exner) a spravedlivý soudce Klos (Život a doba soudce A. K.). Výkon v této kategorii byl epizodu po epizodě stále lepší. Z původních 840 tisíc diváků stoupal téměř přímou křivkou až na slušných 1,2 miliónu diváků.

Nízké hodnocení jde částečně „na triko“ hlavním představitelům a jejich nepřesvědčivému ztvárnění kriminalistů. Asi nejlépe z toho vyšel David Prachař coby přátelský šéf týmu a lehce cynický Jan Zadražil (i když mu většinou stačily jeden nebo dva výrazy), ale Jakub Štáfek coby mladý poručík moc nepřesvědčil. Zejména ve scénách, kdy nosí pistoli viditelně na opasku jako nějaký kovboj a producíruje se při tom na školním hřišti… O zbytek neúspěchu se postaraly logické kopance. Těch přibývalo zejména od šesté epizody („Na scestí“). Opravdu by se takhle hloupě chovali špičkoví kriminalisté a členové vězeňské eskorty? Odsouzeného vraha nechá dvoučlenná eskorta klidně v ordinaci, a jeden z nich jde na cigáro, zatímco druhý pomáhá jakési staré paní v nemocniční chodbě posbírat nákup. Jo, kdyby to byla součást plánu odsouzence, jak odvést pozornost, tak to by bylo něco jiného. Detektiv Čermák (Zadražil) nechá po autonehodě klidně ležet zraněného vraha, aby pomohl řidičce, kterou vrah předtím unesl, přičemž ho samozřejmě dotyčný „obživlý“ zezadu napadne.

Ve druhé polovině epizod bylo markantní „vykrádání“ osvědčených krimi zápletek. Byl tu románek kriminalisty se svědkyní a možnou podezřelou z vraždy, což tak úspěšně prodal už kdysi Paul Verhoeven ve svém erotickém trháku Základní instinkt, čímž odstartoval velmi dlouho řadu různých odvarů této zápletky. Předposlední epizoda („Naslepo“) zase těžila z námětu slepé svědkyně, a nemá asi ani cenu vyjmenovávat, kolikrát už tu tohle bylo. Poslední díl („Dobří sousedé“) byl zase zjevně inspirován Hitchcockovým Oknem do dvora. Tohle všechno by až tak nevadilo, jelikož něco podobného najdeme i v řadě jiných seriálů, kdyby to bylo lépe zpracované a kdyby scénáristé trochu přemýšleli. Například v poslední epizodě major Vondráček, nucený pobývat v bytě své dcery poté, co si zlomí nohu, sleduje vraždu v protějším domě. Stojí u okna s dalekohledem a ani si v pokoji za sebou nezhasne světlo, což by snad udělal každý rozumný člověk. Nemluvě o tom, že v protějším domě si to milenecká dvojice „rozdává“ ve dne u otevřeného okna a v noci poté vraždí a ani si u toho nezatáhnou závěsy…

Stupně vítězů

V kategorii hodnocení tedy zvítězil seriál České televize Život a doba soudce A. K. 2 (75 %), za ním se umístil Kapitán Exner z Primy (55 %), těsně následovaný Policií Modrava (52 %) z Novy. Daleko za nimi se na posledním místě usadili Specialisté (36 %), taktéž z Novy.

Ve sledovanosti patří první místo Policii Modrava (průměrná sledovanost 1,8 mil. diváků), druhou příčku obsadili s velkým odstupem Specialisté (1,1 mil.), bronz získal Kapitán Exner (593 tisíc). Medailová pozice unikla jen těsně seriálu Život a doba soudce A. K. 2 (580 tisíc). V porovnání s hodnocením poněkud překvapivé pořadí…

Co tedy nabídl divákům lačných po detektivkách podzim roku 2017? Tedy kromě možnosti vidět jedny a ty samé epizodní herce postupně „v kolečku“ téměř všech v tomto článku zmíněných seriálů? Tak především zajímavé klání a pestrost žánrů. Od nadčasové detektivky v britském elegantním střihu (Kapitán Exner), přes venkovskou detektivku á ala Big Ben (Policie Modrava), moderní a rádoby akční krimi ze současné metropole (Specialisté) až po téměř dokumentaristicky pojaté, ale výborně natočené a zahrané příběhy ze soudní síně (Život a doba soudce A. K.). Poměrně slušná úroda, ze které se při troše shovívavosti mohl nasytit každý.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA