Policajti z expozitury Anděl

Česká televize uvedla první únorový čtvrtek úvodní epizodu nového kriminálního seriálu Policajti z centra. Žánr moderní kriminálky byl zatím převážně doménou komerčních televizních stanic, byl jsem proto v očekávání, s čím přijde veřejnoprávní televize, která by měla být zárukou určité kvality.

policajti-z-centra-2-001Bohužel, už v první polovině jsem měl chuť televizi vypnout. Zápletka se točila kolem vraždy ukrajinského dělníka, kterého zastřelil jiný Ukrajinec, jehož údajně zastřelený předtím pobodal. Mezitím jsme sledovali, jak kdosi fotí kohosi, z nějakého neznámého důvodu. Brzy začalo být jasné, že půjde o nějaké špičky pražského podsvětí. Celou dobu jsem se nemohl ubránit dojmu, že sleduji další epizodu seriálu Kriminálka Anděl.
Proti padouchům stojí kriminalisté v podání Filipa Blažka (notorický děvkař, kterého právě současná partnerka vykopla z bytu; jak otřepané), Davida Matáska (typický „buddy“ ňouma, který má vždy pochopení pro kamaráda), Romana Zacha (rádoby klaďas se vším všudy, kterému ale kriminalistu nevěřím ani náhodou) a Aloise Švehlíka (typický „taťka“ všech poldů, co jejich poklesky občas toleruje). Stejně jako ve slovenské verzi Anděla nechybí kolega z bývalé části federace. V seriálu Kriminálka Staré Mesto to byl Matěj Hádek, tady zase mají zapůjčeného jakéhosi blonďáka (Richard Stanke), který jakoby vypadl z nějakého módního časopisu a pronáší odborné posudky typu „je to brutálný zločinec“.
Posun nastává v druhé půli. Zatímco v té první jsme si hráli na zmíněnou Kriminálku Anděl, ve druhé vzhlížíme obdivně k jinému hitu komerční stanice, Expozituře. S neuvěřením a pocitem déjà vu jsem sledoval nepodařené zatčení jakési hlavy podsvětí, kdy dotyčný uteče záchodovým okénkem. Že je vám to povědomé? No aby ne, otázkou mediálně slavných mafiánských bossů se zabývala už právě zmíněná Expozitura. Navíc to postava Filipa Blažka trefně komentuje, když v baru sleduje s kolegou reportáž o útěku: „Tuhle scénu jako bych už někde viděl“.
Nastupuje jakýsi tajemný šéf (koho vlastně?) v podání Marka Vašuta. To už jsem se musel opravdu smát. V černé kožené bundě a černém klobouku s úsměvem konejší nešťastného pochůzkáře, který měl (jako jediný!) zatčeného hlídat. To myslí tvůrci vážně? Navíc je zde naznačeno, že v celém útěku ještě může mít prsty postava Davida Matáska, protože si před útěkem chtěl se zatčeným promluvit o samotě. Korunu všemu nasazuje jedna ze závěrečných scén, kdy jakoby mimochodem televize odvysílá reportáž o smrti redaktora (autonehoda, jak jinak), který o celé kauze točil reportáže.
policajti-z-centra-2-005Podle serveru Gorilla.cz byla realizace seriálu odsunuta o nějakých pět či šest let z důvodu soudních sporů producenta s televizí Prima, pro kterou seriál původně vznikal. Na internetu lze najít několik článků o tomto soudním sporu, kdy se produkční společnost Art Forum 21 pokoušela seriál — tehdy ještě s názvem První oddělení — prodat i stanici Nova (mj. zde). Třeba jste i vy tehdy četli o slibném seriálu s Filipem Blažkem v hlavní roli, a možná proto dnes připomíná seriál nepovedený klon (zatím) mnohem lepší Expozitury, která Policajty předběhla.
Může být ještě brzy pronášet soudy po prvním dílu. V každém případě si však myslím, že úvodní díl by měl připoutat diváky k televizi, navnadit je na další pokračování. Že se občas stane, že seriálu dojde po pár epizodách dech, bych pochopil. Nejsem si však jistý, zdali tenhle seriál dech naopak chytí. Pokud ne, při poptávce po kriminálkách z našeho domáckého prostředí by to byla docela škoda.
ČR-SR 2012
Režie: Tibor Szilvasi
Hrají: F. Blažek, R. Zach, R. Stanke, A. Švehlík, D. Matásek, Č. Řanda ml., L. Hurajová, D. Jamrich, T. Hanák, A. Bárta, M. Vašut a další.
Délka: 52 minut (článek k 1. epizodě, celkem 14 dílů)
Mluveno česky, slovensky
 
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA