Televize Nova odvysílala krimi seriál o specialistech… Na co vlastně?

V pondělí 6. března mohli diváci televize Nova shlédnout poslední díl další české předělávky zahraničních seriálů. Po Světě pod hlavou (Česká televize) podle seriálu Life on Mars nebo Poldovi (Prima) podle německé předlohy Der Letzte Bulle přišla Nova s českou verzí německého seriálu SOKO Leipzig, který se začal vysílat už v roce 2001, a k dnešku bylo natočeno 17 řad.

Foto: TV Nova

O uvedení české verze jsme již psali, tak si jen v rychlosti představme hlavní postavy a o co v seriálu šlo. Tým specialistů pracoval ve složení komisařka Zuzana Májová (Zuzana Kajnarová), komisaři Lukáš Panenka (Jakub Štáfek) a Jan Lorenc (Marek Adamczyk). Malému týmu šéfoval major Pavel Vondráček (David Prachař).

Anotace na televizní stanici slibovaly akční scény při potýkání se s různými případy. První díl, kdy bankovní lupiči zajmou rukojmí v tramvaji, byl celkem slušný start. Závěr byl sice poněkud odbytý, ale záběry na Prahu (často z dronu) slibovaly alespoň slušnou moderní kriminálku. Zápletka druhé epizody se točila kolem vražd pražských taxíkářů a navozovala domněnku, že i Nova půjde cestou ztvárnění skutečných případů. To se v dalších epizodách nepotvrdilo, ale také rapidně klesla kvalita jednotlivých zápletek, zatímco ta herecká nebyla nijak valná už od začátku.

Problém je, že hlavní představitelé vypadali až příliš dokonale a až moc „v pohodě“, což je bohužel znak i mnohých jiných krimi seriálů. Celý mladý tým na mě spíš působil jako parta kreativců zašitých v nějaké poklidné reklamní agentuře, kde mají na dokončení zakázky moře času.

Zuzana Kajnarová i David Prachař jsou ostřílení seriáloví herci. Představitelka komisařky je sice půvabná herečka, nicméně jako kriminalistka, která spíš řeší vztah se svým ženatým milencem, mě moc nepřesvědčila. Předpokládal bych, že šéf týmu detektivů vyšetřujících vraždy bude otrlý a chladný profesionál, ale tady na mě Prachařův major Vondráček působil spíš jako takový hodně otcovský šéf, skoro kamarád.

Méně známí herci Jakub Štáfek a Marek Adamczyk jsou na kriminalisty příliš mladí. Štáfek navíc vypadá jako takový středoškolský floutek, který by raději než vrahy honil holky. Jediný Adamczyk dokázal tu a tam u své postavy předvést nějakou temnější nebo serióznější strunu, ale to nestačilo.

Během sledování jednotlivých epizod jsem si několikrát položil otázku, proč se vlastně seriál jmenuje Specialisté. Co tak zvláštního a jiného tým vyšetřuje? V jedné z epizod se vyšetřuje „tuctová vražda“ v zahrádkářské kolonii. Opravdu by na tohle byl potřeba speciální tým? Odpověď mohly dát některé jiné díly, kdy bylo třeba rozkrýt defraudaci či se podívat na zoubek účetnictví v nějaké firmě. Tady bych speciální tým chápal, nicméně vše bylo natočeno stylem, kdy se kriminalista podívá na pár lejster a hned je mu jasné to, nad čím by normálně tým auditorů nejspíš bádal týden.

Když už jsme u těch směšných momentů, ani Specialisté se jim neubránily. Například ve zmíněné epizodě ze zahrádkářské kolonie samotný šéf pracuje v utajení (to bylo myšleno vážně?) a hned získá volnou chatku na pozemku sousedícím s tím, kde se stala vražda (to je ale náhoda!).

Bohužel jednotlivé zápletky také nepřinesly nic moc originálního. Vyšetřoval se tu pád pod vlak, pád z mrakodrapu, včetně závěrečného „vyhrožovaní“ pachatele „já opravdu skočím“ (z téhož mrakodrapu). To všechno už tady bylo.

Jednotlivé epizody Specialistů běžely téměř souběžně s konkurenčním Světem pod hlavou. V hodnocení na webu ČSFD s ním prohrávaly – málokdy se dostaly nad 40 %, nicméně sledovanost měly podle mediaguru.cz slušnou, většinou mezi 950 tisíci a miliónem diváků starších 15 let. Seriál tak dost často vedl nejen nad zmíněným „Světem“, ale i nad svým dalším konkurentem, seriálem Ohnivý kuře.

Koho tedy mohl seriál oslovit? S nevalnými a nepřesvědčivými hereckými výkony a s nepříliš originálními zápletkami snad jen velmi skalní příznivce krimi žánru. Ty, kteří chtěli v pondělí večer zasednout k televizi se slovy „chci sledovat, jak dneska něco vyšetřujou“. Seriál byl totiž možná poplatný své německé předloze (neměl jsem možnost ji vidět) a dalším seriálům z této země, kde epizody spíše připomínají s odstupem odvysílaný dokument z nějakého případu. Bez napětí, bez vzruchu a překvapivé zápletky, ale dobré pro ty, co chtějí vidět nějaké kriminalisty v práci a je jim jedno, nakolik je to věrohodné. Nebo pro ty, kteří potřebovali nějak zabít pondělní večer a nechtěli povečeřet Ohnivý kuře a pak jít spát se Světem pod hlavou.

 

Česko 2017
Režie: Peter Bebjak, Peter Magát, Lukáš Hanulák, Dan Wlodarczyk
Hrají: David Prachař, Zuzana Kajnarová, Jakub Štáfek, Marek Adamczyk, Jan Vlasák, Leoš Noha, Lenka Termerová, Veronika Kubařová, Milan Mikulčík, Tomáš Dastlík, Jiří Maria Sieber, David Puk, Eva Hráská-Blahýnková, Teodor Suchánek, Jan Hájek, Magdalena Zimová, David Trsek, Jiří Štrébl, Marek Dobeš, Jan Maléř, Tereza Hofová, Jan Plouhar a další.

Délka: 45 minut (8 epizod)
Mluveno: česky

Oficiální stránka seriálu: http://tv.nova.cz/rubrika/specialiste

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA