Dan Brown, autor thrillerů, jenž má bodyguarda

Z tiskové konference s Danem Brownem si nebudu pamatovat a nebudu dávat u piva k lepšímu, na co americký bestesellerista odpovídal. Pozoruhodnější byla atmosféra celé akce, a to včetně bodyguarda, který postával nedaleko autora.

Dan Brown Praha 2014
První knihu Dan Brown napsal, přesněji nadiktoval matce, v 5 letech. Jmenovala se Žirafa, prasátko a hořící kalhoty. Sám ji ilustroval, nechal si ji svázat a dosud knihu vlastní.

Do Prahy přijel Dan Brown s manželkou v rámci soukromé návštěvy, a jak bylo možno vidět na různých fotografiích, navštívil rovněž místa, kam se není tak snadné dostat: viděl třeba korunovační klenoty.

Ve středu 15. ledna se odpoledne účastnil tiskové konference a večer vyprodaného scénického čtení v rámci projektu LiStoVání na Nové scéně Národního divadla, na níž byla prezentována jeho nejnovější kniha Inferno. Už bez Dana Browna nyní turné pokračuje po dalších městech.
Na tiskové konferenci v prostorech Velkého sálu Novoměstské radnice na pražském Karlově náměstí se podle nakladatelství Argo, jež Brownovy knihy vydává v češtině, sešlo kolem 80 novinářů. Číslo, které se s účastí na obdobných akcích třeba Joa Nesbøho či manželu Ahndorilových alias Larse Keplera nedá srovnat. O Browna byl zkrátka zájem. Na ulici postávající lidé, kteří se zřejmě snažili autora odchytit a získat autograf či fotografii, a také vůz štábu České televize.
Účastník dostal při vstupu nezbytné informace o autorovi a jeho knihách, igelitovou tašku s obálkami českých vydání – vypadá lépe než ty z diskontů – a také cvoček ke knize Inferno. Kdo by snad potřeboval na toaletu, prokáže se při cestě zpět právě takto.
V sále už solidně našlapáno, kamer více než jen ta České televize a na stole, ke kterému posléze zasednul Brown, několik mikrofonů.

Asi se sedmiminutovým zpožděním za zběsilého fotografování Brown dorazil. Oproti jiným akcím, včetně těch určených pouze pro média, se nehovořilo dvojjazyčně. Zástupce nakladatelství Argo Petr Onufer, mimochodem jako i jiní potvrzující pravidlo, že autoři jsou často usměvavější a působí méně vážně než organizátoři, uvedl, že se jedná o mezinárodní tiskovou konferenci a poprosil, pokud možno, o dotazy pouze v angličtině.

Dan Brown Praha 2014
Organizátor LiStoVáNí Infernem Lukáš Hejlík (v žluté košili a brýlích) v chumlu fotografů a kameramanů, kteří měli napilno během celé akce.

Většinou sám Brown pokývnutím ukazoval na hlásící se redaktory, kteří někdy na odpověď reagovali či položili další otázku. Působil jako milý chlapík a občas prohodil nějaký vtípek k pobavení publika. Jako kdyby si pár studentů poklidně povídalo s učitelem na semináři. Samozřejmě s rozdílem toho, že tady někdo neustále fotil, pobíhal po sále a hledal další místo, odkud tiskovou konferenci zvěčnit.
Najednou třeba přímo přede mnou stál chlapík s nesundanou čapkou a fotoaparátem. Možná nejklidnější byl muž, který postával nedaleko autora. Právě on vešel s Brownem do místnosti a rukou ukazoval, ať jde dál, jak kdyby byl doprovod prezidenta. Vizáž typického agenta CIA, alespoň jak vypadají v americké filmové produkci, a sluchátko v uchu mluvily za vše.

Akce díky tomu, že se stále nepřekládalo z češtiny do angličtiny a naopak, získala svižnější tempo, aniž by se navíc novináři museli rvát o slovo. Jen škoda, že snad všechny otázky by se bez jediné úpravy mohly položit jakémukoliv jinému autorovi na návštěvě v Praze.
Řeč přišla na to, co Brown považuje za největší problém současného světa (zneužívání moderních technologií) a mnohé jiné věci netýkající se psaní, například co bude po smrti; jaká je jeho oblíbená literatura (má rád literaturu faktu); jeho vlastní nejoblíbenější kniha (je to jako s dětmi, nejde to říct); či co si myslí o filmových adaptacích (uznal, že se do filmu nedostane všechno, ale velebil představitele hlavní role Toma Hankse a režiséra Rona Howarda).
Hovořil též – pochopitelně – o fascinaci Prahou, jak se do ní jeho žena zamilovala a že by ještě někdy rád zavítal. Zmínil Kafku či golema a nevyloučil, že o Praze napíše knihu. A dlužno dodat, že magická Praha by pro jeho konspirační thrillery mohlo být atraktivním místem děje. Když asi po 40 minutách nebyl žádný další zájemce o dotazy, položil poslední otázku Dan Brown sám a zeptal se, kdy má do Prahy přijet příště, když teď je zima.

Že bychom ho v teplém létě mohli vidět znovu? Kniha o Praze by jistě zajistila příval turistů, o tom sám vtipkoval. Můžeme si ale být jisti, že až bude Brown za pár týdnů na návštěvě v nějakém jiném městě, nebude podobně nadšeně vypadat a vyprávět i tam?

Foto: Jan Strnad
Kompletní fotogalerii z tiskové konference s autorem najdete na našem facebookovém profilu.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA