Hvězdy ze Severu v Praze

Lars Kepler, Praha 2011Začátkem října zavítali švédští manželé Alexandra Coelho Ahndorilová (dívčí příjmení shodné s brazilským romanopiscem není žádná image, autorčina maminka je totiž Portugalka) a Alexander Ahndoril publikující pod pseudonymem Lars Kepler do Prahy. Nakladatelství Host, které vydává jejich knihy v češtině, při té příležitosti zorganizovalo dvě veřejné akce — 4. října literární večer v Café Louvre a o den později hojně navštívenou autogramiádu v Paláci knih Luxor — a také tiskovou konferenci.

Na akci moderované Azitou Haidarovou, která ze švédštiny přeložila Larssonovu trilogii Milénium a právě knihy Larse Keplera, a tlumočené Zbyňkem Černíkem novináři úspěšně zvládali činnost souvisící s detektivkami: totiž kladli otázky.
Odpovědi dávají dohromady příběh úspěšné a sympatické autorské dvojice. Vyhrazený čas byl krátce přetažen, poté však ještě Ahndorilovi ochotně podepisovali své knihy a kartičky, zapasíce s českou diakritikou při psaní křestních jmen.

Lars Kepler Paganiniho smlouvaV češtině vyšla koncem září druhá kniha jejich série, Paganiniho smlouva (originál 2010), celkem bychom se měli dočkat osmi titulů, na které jsou už nyní zakoupena filmová práva. První titul Hypnotizér (or. 2009, česky 2010, recenze na našem webu) vznikne v hollywoodské produkci v režii Švéda Lasseho Halströma. Kdo bude režírovat Paganiniho smlouvu a v jaké to bude produkci, se zatím neví, manželé Ahndorilovi pouze prozradili, že se bude natáčet příští léto.
Filmy jim rozhodně nejsou cizí ani jako divákům a inspiraci hledají i v nich. Při čtení jejich knih navíc není nijak těžké mít pocit, že spíše než knihu čteme filmový scénář, přispívá k tomu i použití přítomného času. Ahndorilovi denně zhlédnou jeden film, a než se jim narodily děti, zvládali dokonce tři.
Zkoušeli společně psát i dříve, ale vždycky si pohádali. Až s Hypnotizérem uspěli v společné tvorbě a samozřejmě i komerčně. Aby mohli psát, nejprve odvezou děti do školy. Připravují si lístečky s různými schématy, pijí přitom čaj a diskutují o zápletce. Sedí vedle sebe, každý u svého počítače. Každý napíše svou scénu, vymění si je a pak text upravují, až nakonec zapomenou, co kdo napsal. Autorem je přece Lars Kepler.

V magické datum 11. 11. 2011 vychází ve Švédsku třetí díl jejich série, jež má mít celkem 8 dílů, právě krátce před pražským pobytem manželů šla kniha do tiskárny a vyjde v objemném nákladu 175 000 výtisků. Kniha, jejíž český název by se dal přeložit (a snad i přeloží?) jako Svědectví ohně, se týká ústavu pro mladé dívky s destruktivním chováním, kde jedné noci dojde na izolaci k vraždě. Více se prozrazovat nesluší a ani prozrazeno nebylo, Ahndorilovi ale alespoň trochu odtajnili i, o čem bude kniha v pořadí čtvrtá: celá se totiž bude týkat hlavního hrdiny Liny, o němž jsme se zatím mnoho osobních informací nedozvěděli. Joona Lina, ač policista ve Švédsku, je finského původu. Finové tvoří 10 % švédského obyvatelstva a jsou tu největší menšinou — a právě v postavě hlavního hrdiny chtěli manželé vyjádřit respekt k menšinovému obyvatelstvu.

Lars Kepler HypnotizérSami Ahndorilovi přiznávají, že píšou jinak než Stieg Larsson (správně se čte Laršon), a nezbývá než doufat, že novinářům v té chvíli dobře psaly propisky. Zároveň ale přiznávají, že křestní jméno Lars (které se taktéž čte se –š) v jejich pseudonymu odkazuje na Stiega Larssona, což vymyslela Alexandra, příjmení Kepler prosadil Alexander a na mysli měl samozřejmě Johannese Keplera.
Rukopis Hypnotizéra posílali nakladateli anonymně, přestože předtím už měl každý vydáno několik vlastních titulů (Alexandra byla původně herečka, ale v adaptacích thrillerů napsaných s manželem na rozdíl od dětí hrát nechce). Neznámé jméno nakladatelství neodradilo, redaktoři rukopis přes víkend přečetli a o titul projevili okamžitý zájem.
Odhalení jejich identity může působit jak nějaká velká mediální aféra. Novináři se snažili odhalit, kdo se za jménem skrývá, a dokonce zřídili zvláštní telefonní linku, na kterou šlo oznámit svůj tip. Zavolali i manželé Ahndorilovi se svým tipem. Během noci byl jejich dům plný novinářů…

Foto: Facebook nakladatelství HOST.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA