Šifra mistra Leonarda (Dan Brown)

Nejdřív se mi do čtení Šifry nechtělo, protože mi vadil mediální humbuk okolo této knihy. Ale ze dvou důvodů jsem si ji nakonec přece jenom přečetl – doporučila mi ji jedna má dobrá známá (zkušená čtenářka!) a navíc u nás v knihovně měli hned dva výtisky.

Příběh začíná vraždou správce Louvru Jaquese Sauniera a vražda je přece dostatečný důvod, proč tento slavný thriller zmiňovat na www.detektivky.com, že? Tou dobou je v Paříží americký profesor náboženské symbologie Robert Langdon, se kterým se mohli čtenáři setkat už v Brownově knize Andělé a démoni. Na žádost kapitána Bezu Face přijíždí Langdon do Louvru. A to je teprve začátek. Myslím, že se rozhodně nesluší prozrazovat více z něj tohoto více než pětisetstránkového románu.

Dan Brown umí pěkně, čtivě psát. K napínavosti příběhů rozhodně přispívá např. kombinování paralelní, retrospektivní a chronologické kompozice; kromě samotného děje nám dá kniha velké množství zajímavostí z různých oborů, taková malinká encyklopedie.
Jak se s oblibou píše na přebalech „jedním dechem“ se mi sice četlo jenom asi prvních tři sta stránek, moc milý mi byl Langdon v okamžicích jak z nějakého případu Perryho Masona (týká se to útěku).

Určitě bych ale příběh, který se dostal až k soudu, rozhodně nejen milovníkům napínavých detektivek doporučil a skoro si říkám, že si kniha zaslouží více než jen mých pár řádek.

Přeložil Zdík Dušek
Vydalo nakladatelství Metafora, Praha 2003

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA