Elixír vinaře Salaby (Petr Jirounek)

Elixír vinaře SalabyElixír vinaře Salaby je historická detektivka odehrávající se na konci 16. století v rudolfínské Praze. Žánrově jde o klasickou detektivku, která má velmi blízko společenskému románu. Autor vám dává šanci vydedukovat, kdo je vrahem, třebaže se vám to nejspíš nepodaří, protože zápletka je hodně komplikovaná. Knihu vydalo nakladatelství Moba.

Ačkoliv jde o historickou detektivku, autor naštěstí nepodlehl pocitu, že vám musí něco vysvětlovat nebo dlouze popisovat, abyste si udělali představu o kulisách, ve kterých se příběh odehrává. Nepoučuje, nevysvětluje a nenudí popisy budov, jejichž obrázky byste si mohli vygooglovat během několika okamžiků, pokud byste měli zájem.
Pro Jirounka jste partneři, kterým bez emocí a patosu vypráví zajímavý příběh z minulosti. U čtení se bavíte a ani na chvíli nemáte pocit, že jste se ocitli v roli žáčků. To proto, že se autor dokázal vyvarovat všeho, co by mohlo být nesrozumitelné. Z historie se toho příliš nedozvíte, ale upřímně řečeno: kdo čte historické detektivky kvůli dějepisu?
Autor je skvělý vypravěč. Jeho popisy jsou výborné, ale nejlépe mu jde vytváření postav. Všechny působí lidsky a opravdově. Jednou z hlavních postav příběhu je Tadeáš Hájek z Hájku, kterého budete během čtení brát jako starého známého. Tadeáš působí moderně a sympaticky. Další významnou postavou je mladík Jakub Salaba, jehož příběh by vystačil na samostatnou knihu.

Protože jde o detektivku, v hlavní roli je tady zločin a jeho řešení. Vražd je tady poměrně dost a zápletky jsou hodně zamotané. Tadeáš Hájek a Jakub Salaba fungují na bázi Velkého detektiva a jeho Pomocníka. V knize se vraždí kvůli tajemství, které se týká výroby zázračného elixíru. Autor vám servíruje informace postupně, a tím vás udržuje v napětí.

Fajn je, že v knize vystupuje poměrně hodně žen, z nichž některé jsou pro děj hodně důležité. Autorovy dialogy jsou vtipné a jiskrné. Postavy se mezi sebou baví naprosto normálně, čemuž přispívá prostěsdělovací styl (hovorový), který autor zvolil. Jestli tu něco nenajdete, pak knižní výrazy a archaismy. Díky tomu je Elixír vinaře Salaby kniha srozumitelná naprosto všem.
Celý příběh má svižné tempo a je velmi čtivý. Líbit se bude čtenářům bez ohledu na věk či vzdělání. A spokojení s ním budou paradoxně i ti, kteří nemají v oblibě historické romány.

Vydalo nakladatelství MOBA
296 stran

www.mobaknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA