Beseda s Craigem Russellem a křest knihy Převtělený mstitel

Craig Russell křest knihy Převtělený mstitelBeseda spojená s křestem autorovy nejnovější knihy se odehrávala v Literární kavárně, jež je součástí knihkupectví Academia na pražském Václavském náměstí. Třebaže se jedná o komornější prostory, byly bohatě zaplněny nejen zvědavými čtenáři, ale i významnými hosty. Ty nakladatel Čech vtipně uvedl a postupně jim předával slovo, což hosty „dočista zaskočilo“ (nicméně i přesto každý z nich dokázal fundovaně a dlouze hovořil na téma zločinnost a vraždy).

Investigativní reportér Josef Klíma mluvil o zločinech, se kterými se setkává při své práci. Přiznal se, že detektivky čte velmi rád, protože se většinou značně liší od kauz, na které naráží dnes a denně. Především ho baví číst případy osamělých pachatelů, kteří jednají jen sami za sebe, protože ve skutečném životě jsou zločiny často provázány s mnohem větším počtem lidí. Jako příklad uvedl současnou kauzu, na které právě pracuje, a protože na něj čekal televizní štáb, brzy se z besedy omluvil.
Bývalý státní zástupce a současný senátor Miroslav Antl coby znalec zločinu zkoumal vývoj kriminality v posledních letech a zabrousil i do motivací zločinců.

Craig Russell Vraždy podle GrimmůTřetím hostem besedy byl klinický psycholog Slavomil Hubálek, který se rozhovořil o všeobecné fascinaci vraždou a o agresi, dřímající v lidech. Připustil, že detektivky nečte, ale kvůli této besedě přečetl Russellovy Vraždy podle Grimmů, kde ho velmi zaujal motiv pohádek. Symbolika pohádek zdá se nenechává žádného psychologa chladným a pan doktor Hubálek dal publiku nahlédnout, co si o nich myslel i Carl Gustav Jung.
Po proslovech hostů následoval úryvek z knihy Vraždy podle Grimmů, který podmanivým hlasem přečetl spolumajitel nakladatelství Jan Hlaváč.
Pak už přišel na řadu i sám autor Craig Russell, který byť Skot, píše detektivní příběhy z německého Hamburku. Autor vyprávěl o své postavě, komisaři Fabelovi, který původně vystudoval historii a teprve pak se dal k policii. Popisoval, jak podobné si jsou profese historika a policisty — u obou se musí umět postupně odkrývat vrstvy, jedna za druhou. Craig Russell Převtělený mstitelVyprávěl, jak ho v mládí hluboce poznamenala práce u policie, kdy byl součástí týmu odklízejícího mrtvá těla. Podle autora je každý spisovatel tak trochu outsider, a tak jsou i jeho literární hrdinové vyděděnci v cizím prostředí — Fabel je napůl Skot v Německu, soukromý detektiv Lennox je zas Kanaďan žijící v Glasgow (první kniha z autorovy skotské série se právě překládá, aby mohla vyjít v příštím roce).
Z odpovědí na dotazy z publika se bylo možno dozvědět, proč mají Skoti tak blízko k Frísku nebo jaký je autorův tvůrčí proces. Také čtenářům vysvětlil, že charakter města, kde se jeho knihy odehrávají, má zásadní roli, protože jak Hamburk, tak i Glasgow mají jedinečnou atmosféru.
Celá beseda byla tlumočena Markétou Cukrovou, osobou nejpovolanější — překladatelkou Vražd podle Grimmů.
Craig Russell autogramiádaPo odeznění dotazů došlo i na šampaňské — byla slavnostně pokřtěna nedávno vydaná kniha Převtělený mstitel, třetí ve Fabelovské sérii. Kmotry se stali Miroslav Antl a Slavomil Hubálek, kteří románu popřáli co nejvíce nadšených čtenářů.
Příjemný večer plný přátelské atmosféry uzavřela autogramiáda Craiga Russella, jenž ochotně podepisoval nejen své knihy, ale i notesy a volné listy.
Děkujeme za pozvání a věříme, že si autorovy romány najdou své přiznivce.
2. a 3. foto z autogramiády: © Josef Růžička

Foto č. 1: Zleva Miroslav Antl, Zdeněk Čech, Craig Russell, Markéta Cukrová, Slavomil Hubálek
Foto č. 3: Autorka textu s Craigem Russellem

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA