Pýcha a předsudek pokračuje vraždou

P.D. Jamesová Death comes to PemberleyProzrazovat věk u dam slušné nebývá, v případě baronky P. D. Jamesové se věk může odtajnit s patřičnou úctou, dáma se narodila v roce 1920. I v posledních letech stále publikuje.

V roce 2008 vydala zatím poslední dobrodružství s Adamem Dalglieshem, Soukromou pacientku (česky 2009), následovalo teoreticky pojaté Povídání o detektivkách (2009, česky 2011). Kromě několikadílné série právě s Dalglieshem vydala Jamesová také dvě knihy s mladou pátračkou Cordelií Greyovou a mimo tyto řady rovněž detektivku Já si tě najdu. V angličtině vychází v listopadu 2011 další autorčin titul Death Comes to Pemberley a opět v něm nenajdeme ani Dalglieshe, ani méně známou ženskou vyšetřovatelku. Známé literární postavy v příběhu však přesto nebudou chybět.

Autorka se totiž rozhodla napsat pokračování Pýchy a předsudku Jane Austenové. Detektivka je zasazena do roku 1803, kdy Darcy a Elizabeth žijí už šestým rokem ve spokojeném manželství se svými dětmi, ale chvíle pohody naruší, když Elizabethina mladší sestra Lydie najde zavražděného svého manžela. U kultivované britské dámy ani nepřekvapí, že sáhla po kanonickém díle anglické literatury. Sama říká, že Austenová patří k jejím nejoblíbenějším autorkám, a bude tedy zajímavé posoudit, jak Jamesová navázala na klasické dílo anglické literatury a jak do příběhu zapojila detektivní motivy.
Dvorním nakladatelstvím Jamesové v češtině je Motto. Doufejme, že snad sáhne i po tomto titulu.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA