Šelma (František Šmehlík)

Vraždil nájemný zabiják z Kosova nebo sadistický sériový vrah? Nebo dokonce spolupracovali? Nadějný autor už podruhé prokazuje své kvality, tentokrát v detektivce s prvky politického thrilleru.

V poslední době to vypadá, že se roztrhl pytel s detektivkami, kde jsou hlavními hrdinkami policejní vyšetřovatelky. Už před časem vydal publicista a spisovatel Josef Klíma sérii s Klárou Radovou a nedávno se k němu přidala Kristýna Trpková se svou vyšetřovatelkou Laurou Linhartovou. K nim můžeme zařadit i Veroniku Martinkovou, jejíž hlavní hrdinka Hana Vítková také vyšetřuje vraždy. I když většina ze zmíněných dam mají parťáka opačného pohlaví, jsou to spíš ony, kdo příběh táhnou. Sbírku emancipovaných, ale také zranitelných, a dost často osamělých žen nedávno rozšířil judista František Šmehlík.

Ostravský rodák (narozen 1995) se judu věnuje dlouhodobě a získal v něm sportu řadu ocenění a startoval na několika mistrovstvích. I když souběžně se sportem se věnuje své zálibě psaní, na rozdíl od anglického detektivkáře Dicka Francise, který svou celoživotní lásku k dostihům přetavil do detektivních románů z tohoto prostředí, šel František jinou cestou. Po pětici hororových povídek Temné znamení změnil žánr a přešel na krimi román. Lákal ho příklon k realismu, kdy musí prostředí více znát než si ho vymýšlet. Jeho snem bylo napsat sérii kriminálních románů s jedním výrazným hrdinou. Nejprve mu ale vyšla začátkem roku 2021 detektivka Slyšet jeleny zpívat, kde žádný hrdina není vyloženě hlavní. Kniha měla být zkouškou, na co stačí. Úspěch téhle knihy (získal za ni třetí místo v literární soutěži o Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2021) pro něj znamená signál, že čas na sérii dozrál. V prvním titulu chystané trilogie se objeví brutálně zavražděná dívka, sexuální maniak, samota v lesích i zkušený tým vyšetřovatelů. Na scénu přichází žena, která tomuto týmu velí, vyšetřovatelka Laura Ara.

V chatě v lesích nedaleko Šumperka je brutálně zavražděna třiadvacetiletá Lenka, zatímco jejího přítele, investigativního novináře Matěje kdosi zastřelí skrz okno chaty. Vyšetřování vede majorka Laura Ara z Olomouce, vrchní vyšetřovatelka 1. oddělení obecné kriminality krajského ředitelství. Dvojnásobná vražda vyvolává řadu otázek. Proč byla ubodaná dívka po smrti ještě rozpárána a vystavena v poloze, která má cosi vyšetřovatelům signalizovat, zatímco jejího přítele někdo „jenom“ zastřelil? Potřeboval se pachatel zbavit svědka (střelil ho jako prvního, přesnou ranou z velké dálky), aby si mohl Lenčinu vraždu náležitě „vychutnat“? Nebo byli pachatelé dva? Je motivem nenávist k dívce, vrahovo sadistické nutkání, nebo šlo od začátku o Matěje a brutální vražda Lenky je jen kamufláž? Novinář byl totiž veřejnosti poměrně známý kauzou, ve které se opřel do ministra vnitra kvůli jeho napojení na mafiánského bosse Horkého.

Jedním z hlavních podezřelých se stává Attila Krasniq, kosovský občan a nájemný zabiják. Ten by mohl zabít Matěje na Horkého objednávku, ale nesedí k němu brutální vražda jeho přítelkyně. Jsou tu ale i další vyšetřovací verze. Způsob provedení vraždy mladé ženy ukazuje na souvislost s Porodníkem, sériovým vrahem, který v roce 2006 zabil na Šumpersku tři ženy, přičemž po smrti je také zohavil, rozpáral a naaranžoval pokaždé do stejné pozice. Po třetí vraždě se ale odmlčel. Vraždil i nyní? Bylo by to ale poprvé kdy by si na konto připsal i mužskou oběť.

František Šmehlík tentokrát rozjel příběh v několika dějových rovinách. Svůj talent prokázal už v předchozím detektivním thrilleru a lze jen kvitovat, že ani ve svém druhém titulu nezklamal očekávání čtenářů a všechny dějové linky pevně ukočíroval. Šelma je kriminální román s prvky politického thrilleru, a přestože je její autor poměrně mladý, působí jako někdo, kdo se na politické scéně pohybuje už nějakou dobu a vyzná se v ní. Přibližuje se tak svým kolegům zabývajícím se podobnou tématiku (nedávno například publicista Janek Kroupa s jeho detektivní prvotinou Čistí). Kromě toho se ale cítí jako ryba ve vodě v thrilleru s prvky hororu, což dokázal už v „Jelenech“ a tady to jen potvrzuje.

V knize se částečně odrážejí některé skutečné kauzy a postavy – vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, jeden z politiků nosí dredy (kohopak trochu připomíná?), Laura před časem navštívila ve věznici odsouzeného sériového vraha Ivana Roubala. Vedle toho tu máme zajímavé fiktivní postavy – samotnou hlavu státu, která jako jediná může poskytnout policii důležité svědectví nebo manželku premiéra, kolem které vyplavou na povrch v závěru knihy zajímavé souvislosti.

Otázka, kdo vlastně vraždil a proč, kdo měl být hlavní obětí a zdali byl pachatel sám či měl pomocníka a kdo z nich vlastně vraždě „šéfoval“, je hlavním a nejzajímavějším motivem knihy. Ale jsou tu i další zajímavé linie, například ta, která vypráví o těžkém dospívání jistého dvanáctiletého chlapce v polské vesnici. Tady žil koncem sedmdesátých let v chalupě pouze s otcem a sestrou poté, co mu při porodu zemřela matka, což chlapci dává despotický otec najevo. Samozřejmě, že i tahle část má v příběhu důležité místo.

Hlavní postavu Laury vykreslil autor velmi dobře a zajímavě. Její matka pochází z Katalánska (proto to zvláštní příjmení), otec je Čech. Má fotografickou paměť, ale podle nadřízených jí chybí empatie a schopnost komunikovat s lidmi. Je už asi samozřejmé, že nemá vlastně žádné soukromí a je zapálená pro svou práci. Je sice asociál stranící se společnosti, ale není problém jí v řadě případů porozumět a oblíbit si jí.

Podobně jako v knize Slyšet jeleny zpívat se i tady vyskytuje povícero kriminalistů. Laura spolupracuje s mladým kolegou Adamem (zajímavá podobnost s dvojící Laura Linhartová a Adam Beneš z detektivek Kristýny Trpkové), pomáhá jim šéf kriminální policie šumperského obvodu, později se k nim přidají coby posila z Ostravy major Václav Cesta a kapitán Aleš Černý, tedy postavy, se kterými jsme se již setkali ve zmíněné detektivní prvotině. Skupinu ještě doplní operativec z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a expert na sériové vrahy.

Pokud se Vám tedy kniha Slyšet jeleny zpívat líbila a říkali jste si, zdali to nebude pro mladého autora příliš vysoká laťka, tak vězte, že tady ji ještě pozvedl o dost výš. Pevnou rukou ukočíroval několik dějových linií, dokázal se v nich slušně vypořádat s vysokou politikou i sériovým vrahem, a ač sám muž, vytvořil věrohodnou a zajímavou hlavní ženskou postavu, na kterou se můžeme do budoucna těšit.

Text: František Šmehlík (2022)
Vydáno: nakladatelství Argo (2022)
520 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA